Danio pręgowany (Danio rerio)

Akwarystyka

Danio pręgowany to jedna z często spotykanych rybek w akwariach. Entuzjaści akwarystki dzielą się na dwie grupy, które można sklasyfikować jako tych wiernie trzymających się najbardziej spopularyzowanych odmian ryb oraz tych szukających wyjątkowych i egzotycznych gatunków. Istnieje wiele ryb akwariowych, które doskonale potrafią sprostać wymaganiom obu grup, a jedną z nich jest danio pręgowane. Skąd pochodzi, jak wygląda usposobienie i hodowla tego gatunku?

Charakterystyka

Danio pręgowane, zwane także zebrą, to ryba słodkowodna, która zdobyła uznanie wśród wielu doświadczonych i początkujących hodowców w naszym kraju. Jej wyjątkowy wygląd oraz łatwość w utrzymaniu w zbiornikach słodkowodnych, doskonale wpasowała się w potrzeby wielu akwarystów. Jej niewielkie rozmiary, dochodzące do 5 cm, pasują idealnie nawet do niewielkich zbiorników, nastawionych na uwidocznienie szczególnych cech wizualnych. Danio pręgowane, swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym pasom na bokach, które w bardzo estetyczny sposób przechodzą aż na płetwy odbytowe. Obecnie istnieje wiele odmian kolorystycznych, ale te najbardziej popularne obejmują paletę barw ze srebrnymi i złotymi pasami, przechodzącymi w kolorystykę niebieską i fioletową. Dzięki takiemu niespotykanemu połączeniu barw, ryby te, w odpowiednio zastosowanym oświetleniu w akwarium, potrafią zrobić naprawdę spore wrażenie wizualne na obserwujących je osobach. Samce tego gatunku są z reguły mniejsze, ale oferują o wiele intensywniejsze odcienie kolorów na swoim ciele.

Wymagania

Spokojny charakter tych ryb gwarantuje bezkonfliktowe łączenie z innymi gatunkami, przy czym danio pręgowane nie należą do osobników nieśmiałych. Bardzo chętnie i żywo eksplorują akwarium, dając wiele wspaniałych popisów pływackich. Doskonale wpasowują się do zbiorników wielogatunkowych, skupiając swoją żywotność w środkowych piętrach, dzięki czemu przez cały czas są doskonale widoczne. Gatunek ten należy do ryb stadnych, dlatego zaleca się trzymanie przynajmniej 8-10 osobników, które w ławicy potrafią zrobić jeszcze większe wrażenie. Zaleca się, aby taką grupę trzymać w przynajmniej 60 litrowym zbiorniku, który posiada silny prąd wody oraz gęstą roślinność, gwarantującą schronienie, imitujące ich region pochodzenia, jakim jest Azja. Należy jednak pamiętać, że danio lubi sobie popływać, dlatego warto zostawić odpowiednią do tego przestrzeń. Doskonałym rozwiązaniem są zatem długie zbiorniki, ale koniecznie z pokrywą – danio lubi wyskakiwać z wody!

Karmienie

Karmienie danio pręgowanego nie należy do trudnych. Ryba ta uwielbia żywy pokarm, jak dafnia czy wodzeń, który powinien jednak stać się uzupełnieniem dla suchych płatków i granulatów. Danio nie pogardzi zarówno mieszankami, jak i czysto roślinnym pokarmem, a zbilansowana dieta zapewni wiele energii mieszkańcom akwarium.

Rozmnażanie

Rozmnażanie danio pręgowanego nie powinno przysporzyć wielu trudności nawet niedoświadczonym akwarystom. Wystarczy do tego zaledwie 40 litrowy zbiornik napełniony do połowy miękką wodą. Temperatura idealna to 24-26 stopni, co nie powinno być problemem w warunkach pokojowych. Ryby rozdzielamy według płci i obficie karmimy, najlepiej pokarmem żywym. Zaleca się też dosyć częste podmianki wody, najlepiej nawet do 40% objętości zbiornika. Ryby będą gotowe do tarła w momencie, w którym u samic zaobserwujemy powiększony brzuch, a samce wyraźnie zwiększą swoją aktywność. Należy pamiętać, aby w tym momencie wpuszczać tylko i wyłącznie jedną samicę i samca do przygotowanego wcześniej zbiornika, najlepiej wieczorem. Samo tarło nie trwa długo i już następnego dnia można zauważyć u samicy wyraźną utratę wagi. Wówczas odławiamy dorosłe osobniki, aby uniknąć kanibalizmu, powszechnego u danio. Samica może złożyć nawet do 1000 jajeczek, ale tylko część z nich przejdzie kolejne etapy dojrzewania. Młode najpierw karmimy pokarmem dla narybku, a później wyłącznie żywym, aż do osiągnięcia odpowiednich rozmiarów.

Danio pręgowane nie sprawiają żadnych problemów hodowlanych, oferując w zamian wyjątkowe doznania estetyczne. Gatunek ten doskonale nadaje się dla początkujących akwarystów oraz tych, którzy szukają do swojego zbiornika szczególnie wyróżniających się mieszkańców.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.