Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Rybak i właściciel stawu zatrzymani w sprawie masakry kormoranów na Jeziorze Tonowskim!

Rybak i właściciel stawu zatrzymani w sprawie masakry kormoranów na Jeziorze Tonowskim!
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Sprawa sprzed kilku tygodni. Setki zabitych piskląt kormoranów na wyspie lęgowej. Pamiętacie jak pisaliśmy o tym na łamach Wędkarskiego Świata? Polska Agencja Prasowa dowiedziała się, że zatrzymano winnych całemu zajściu, którzy przyznali się do winy.

O sprawie pisaliśmy 2 maja w tym artykule.

Właściciel stawu i rybak zatrzymani w sprawie zabicia kormoranów

Rybak i właściciel stawu zatrzymani w sprawie masakry kormoranów na Jeziorze Tonowskim!
Policja zatrzymała podejrzanych w sprawie (Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro)

Zatrzymani to 53- i 54-letni mężczyźni, mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Przy pomocy specjalnie przygotowanych do tego celu rur, strącali gniazda wraz z pisklętami. Młode nie mogły być dokarmiane przez rodziców, w związku z tym padły z głodu.

Pierwszy zatrzymany to właściciel okolicznego stawu rybnego. Tłumaczył, że ptaki te to szkodniki, które zagrażają jego interesom – pochłaniając ogromne ilości ryb.

Druga osoba to rybak, który wykonuje prace na rzecz okolicznego gospodarstwa rybnego. „Działalność” kormoranów była sprzeczna również jego interesom.

Mężczyźni przypłynęli na wyspę, aby czyścić sieci. Dostrzegli na niej ogromną ilość gniazd wraz z młodymi. Postanowili więc wziąć sprawy w swoje ręce. Ponownie dotarli na miejsce z przygotowanymi rurami, którymi mogli strącić większość gniazd. Z premedytacją dokonali więc przestępstwa.

Co grozi zatrzymanym w sprawie zabitych kormoranów?

We wtorek policjanci ze Żnina zatrzymali dwóch podejrzanych w sprawie. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na postawienie zarzutów obu z nich.

W obawie przed matactwem obaj mężczyźni zostali zatrzymani tymczasowo na trzy miesiące w areszcie. Obu grozi nawet do 5 lat więzienia za zabicie ptaków ze szczególnym okrucieństwem.

Zabite kormorany na Jeziorze Tonowskim – wpływ na rybostan

Redakcja Wędkarskiego Świata stanowczo potępia tego typu działania. Choć kormoran przez wielu uważany jest za szkodnika, ze względu na zjadanie dużej ilości ryb, mordowanie tych ptaków nie jest sposobem na wyjście z sytuacji. Wielu wędkarzy dostrzega problem, gdzie ptak ten występuje w dużych ilościach, ograniczając rybostan. Aby skutecznie przeciwdziałać tego typu zjawiskom, konieczna jest jednak zmiana przepisów, a nie działania przestępcze.

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o całej sprawie!

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.