Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Katastrofa Ekologiczna na Rzece Strzelniczka: Zatrucie Wód Grozi Zdrowiu Mieszkańców i Środowisku

Katastrofa Ekologiczna na Rzece Strzelniczka: Zatrucie Wód Grozi Zdrowiu Mieszkańców i Środowisku
Zatruta rzeka (Źródło: Canva Pro)

W ostatnim czasie doszło do poważnego zatrucia rzeki Strzelniczka, która przepływa przez tereny wiejskie w północnej Polsce. Zanieczyszczenie zauważyli lokalni mieszkańcy i natychmiast zgłosili ten problem władzom.

Kraina pstrąga i lipienia umiera

Z jeziora Tuchom na Pojezierzu Kaszubskim wypływa niewielka rzeka – Strzelniczka. Jej żwirowe dno, wartki nurt i do niedawna czysta, przejrzysta woda były domem dla pstrągów i lipieni. Obecnie Strzelnicza jest kolejną martwą rzeką, której woda zamieniła się w zgniłą, śmierdzącą breję. Pierwsze informacje o skażeniu pojawiły się w ubiegły piątek – 24 marca. Tego dnia Wojciech Gillmeister, powiatowy komendant Straży Rybackiej w Kartuzach powiadomił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (Spółkę Wody Polskie) i Polski Związek Wędkarski.

Kto zabił rzekę?

Celem ustalenia źródła skażenia, w górę rzeki udał się jeden z wędkarzy. Dotarł on do administrowanych przez miejską spółkę Gdańskie Wody zbiorników retencyjnych Strzelniczka II i Budowlanych II. Rzeczniczka prasowa spółki przyznała, że wiedzą już o wydarzeniu. Najbardziej prawdopodobna jest hipoteza o zrzucie ścieków do rowu przed zbiornikami.

Czy istnieje zagrożenie dla mieszkańców Gdańska?

Do 29 marca ze zbiornika Strzelniczka II wyłowiono ponad 300 martwych karasi oraz innych gatunków. Dokładna liczba uśmierconych chemikaliami ryb, które mogą jeszcze dryfować w rzece pozostaje zagadką. Miejmy nadzieję, że zwierzęta wyczuły zagrożenie i zdołały uciec w dół rzeki i wpłynąć do Raduni, która zasila jezioro Straszyńskie. Tam właśnie znajduje się powierzchniowe ujęcie wody dla Gdańszczan.

Katastrofa Ekologiczna na Rzece Strzelniczka: Zatrucie Wód Grozi Zdrowiu Mieszkańców i Środowisku (Żródło: Google Maps)

Spółka Gdańskie Wodociągi uspokaja…

Pan Michał Gad z Gdańskich Wodociągów zapewnia, że jakość wody jest na bieżąco monitorowana, a woda podawana do wodociągu z ujęcia w Straszynie w stu procentach spełnia normy jakości dla wody przeznaczonej do spożycia. Szczegółowe wyniki pobranych ze Strzelniczki próbek będą znane dopiero 7 kwietnia.

Zatrucie rzeki Strzelniczka po raz kolejny przypomina nam, że potrzebujemy solidnych działań na rzecz ochrony środowiska i monitorowania działań przemysłowych. Tylko w ten sposób możemy skutecznie chronić nasze rzeki i oceany przed zanieczyszczeniem i zapewnić sobie przetrwanie.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.