Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Łowienie na bata – skuteczna i prosta technika na dużą ilość ryb

Łowienie na bata – skuteczna i prosta technika na dużą ilość ryb
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Początkujący wędkarze kojarzą to hobby z wędką uzbrojoną w kołowrotek. Starsi amatorzy tego sportu mogą pamiętać, kiedy za wędkę służyć mógł zwykły kij leszczynowy. To jednak bardzo zamierzchłe czasy. Technika poszła do przodu, a sprzęt jest coraz bardziej dostępny. Jak zacząć swoją przygodę z łowieniem batem?

Bat – czym jest?

To najprostszy rodzaj wędki. Bez przelotek i kołowrotka. To teleskopowy kij o długości nawet 8 metrów (choć bywają dłuższe). Żyłka mocowana jest do szczytówki zakończonej specjalnym mocowaniem, końcówką. To prosty, lecz bardzo skuteczny sprzęt. Idealnie nadaje się do szybkościowego łowienia „sportowych” ryb o niewielkich rozmiarach. Choć prawidłowo przygotowany sprzęt może poradzić sobie nawet z kilkukilogramowym karpiem.

Jak przygotować zestaw do łowienia batem?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie używać zbyt grubej żyłki. Jej wytrzymałość musi być słabsza niż szczytówki. W przeciwnym razie, gdy złowimy większą sztukę, może ona odpłynąć razem z kawałkiem wędki. Tego chyba każdy chce uniknąć.

Żyłka główna 0,14-0,18 mm wydaje się rozsądnym wyborem. Przypon odpowiednio cieńszy, w zależności od łowionych ryb. Finezyjne łowienie tym sprzętem to często używanie żyłki nawet średnicy 0,10 mm – jako głównej – i przyponu 0,08 mm. Wymaga to jednak odpowiedniej techniki i elastycznego wędziska.

Potrzebny nam będzie również spławik montowany na stałe. Można śmiało przyjąć starą zasadę – 1 g wyporności na 1 m głębokości łowiska. Pozwoli to zbudować bardzo czuły zestaw do wędkowania, który wskaże nawet najdrobniejsze branie!

Płoć
Płoć to jedna z ryb łowionych często na bata!

Bat – jak wybrać wędkę?

Musimy pamiętać, że łowienie batem to duża ilość rzutów. Jest to wędkowanie szybkościowe, gdzie podczas godziny możemy złowić nawet kilkadziesiąt niewielkich ryb. Konieczne jest więc wybranie sprzętu możliwie lekkiego, aby jak najdłużej cieszyć się z relaksu nad wodą.

Długość 6 metrów można uznać za uniwersalną. Nadaje się zarówno na rzekę, jak i jezioro. To dobry wybór dla początkujących. 7-8 metrowy sprzęt wymaga już wypracowanej techniki rzutu. Pamiętajmy, że każde zarzucenie wędki wiąże się z wymachem zestawem o podobnej długości.

Na koniec rada dla początkujących – zwróć uwagę na to, co masz nad głową. Jeżeli nie chcesz zostawić spławika na gałęzi – nie wędkuj pod drzewami. Konieczna jest też odpowiednia ilość miejsca za plecami.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.