Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Glonojad – charakterystyka, odżywianie i rozmnażanie

Akwarystyka

Glonojad, czyli zbrojnik pospolity, to jedna z najchętniej kupowanych rybek akwariowych. Cieszy się on bardzo dużą popularnością głównie ze względu na łagodne usposobienie oraz łatwą adaptację do różnych warunków. Co trzeba wiedzieć o glonojadach?

Glonojad – co to za ryba?

Glonojad pochodzi z Ameryki Południowej. Zbrojniki pospolite zamieszkują stojące i rwące wody dorzecza Amazonki, a w porze deszczowej można je spotkać również na zalanych terenach leśnych. Zazwyczaj osobniki hodowane w domowych akwariach dorastają do ok. 13 cm długości. Ich ubarwienie jest różne, dużo zależy od genów. Glonojady przyjmują barwę od jasnobrunatnej do prawie czarnej, mają też wiele drobnych, jasnych plamek.

Zbrojniki pospolite mają łagodny charakter i są polecane w szczególności początkującym akwarystom. Łatwo adaptują się one w nowych warunkach, a najchętniej przebywają na dnie zbiornika, ewentualnie na szybie. W dzień glonojad najczęściej przebywa w kryjówce, zaczyna być aktywny nocą oraz w porach karmienia. Zaleca się, aby trzymać zbrojniki pospolite w parach lub grupie, w skład której wchodzi jeden samiec oraz dwie lub trzy samice.

Odżywianie

Glonojady to ryby roślinożerne, dlatego podstawą ich diety powinny być rośliny. Na co dzień można podawać im suchy pokarm i spirulinę w tabletkach lub płatkach, a także siekaną sałatę, szpinak, brokuły, ogórki i cukinię. Raz na tydzień lub nieco rzadziej (co dwa tygodnie) zbrojniki mogą dostać pokarm zwierzęcy, czyli np. plankton.

Rozmnażanie

Zbrojniki pospolite będą łatwo się rozmnażać, jeśli stworzymy im odpowiednie warunki. Aby powiększyć liczbę hodowanych osobników, najlepiej wydzielić w tym celu osobne akwarium i wpuścić do niego samca oraz 2-3 samice. Glonojady najchętniej wycierają się w grotach skalnych. W sklepie zoologicznym można znaleźć specjalne tuby z ceramiki, choć dobrze sprawdzają się też łupiny kokosa oraz małe doniczki.

Chcąc hodować glonojady, trzeba się upewnić, że mamy odpowiednio duże akwarium. Zbiornik o długości 60 cm jest odpowiedni dla dwóch osobników. Zbyt mało przestrzeni prowadzi do karłowacenia zbrojników, a tym samym deformacji narządów wewnętrznych, chorób i zgonu.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.