...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Przykona

przykona

“Jeśli ktoś lubi wyzwania i dzikie, nieokiełznane wody, to mam coś ciekawego. Zbiornik zaporowy „Przykona” ma aż 135 ha wody do obłowienia. Znajduje się na trasie Konin–Turek–Łódź, w pobliżu Słomowa Kościelnego. Akwen zlokalizowany jest na terenie górniczym w obrębie zwałowiska wewnętrznego odkrywki Adamów. Zarządzany jest przez okręg PZW Konin. Dno opada łagodnie, by osiągnąć głębokość około 6 m. Takie ukształtowanie dna można spotkać w większej części zbiornika. Nie znajdziemy tu podwodnych górek ani dołków, więc podczas poszukiwania miejscówek powinniśmy się skupić raczej na charakterystyce dna. Polecam miejsca bardziej zarośnięte rdestnicą i moczarką. Gdy już takie znajdziemy, spróbujmy poszukać niewielkich czystych kawałków, które najczęściej są żerowiskiem tutejszych ryb.

Na zbiorniku jest wyspa o powierzchni 3 ha. Jej rejon jest ostoją drapieżników: pięknych sandaczy, okoni i szczupaków. Od wschodu Przykona jest otoczona lasem. Wzdłuż południowego brzegu rozciąga się piaszczysta plaża, która stanowi miejscowe kąpielisko. To na niej usytuowany jest również jeden z trzech dużych pomostów. Brzeg zachodni z kolei jest otoczony szerokim pasem trzcinowisk.

Szerokie grono karpiarzy poznało ten zbiornik po publikacji filmu „Karpie z zaporówki”, w którym złowiono kilka dorodnych sztuk. …”

Więcej na temat tego łowiska znajdziecie na stronie 74 WŚ 3/2016.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.