Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Kotwica do łodzi – jak wybrać odpowiednią kotwicę?

kotwica

Kotwice stanowią niezbędne wyposażenie na każdym jachcie czy łodzi. Pozwalają na czasowe unieruchomienie jednostki na wodzie, dzięki zaczepieniu o dno, albo też jej wyhamowanie awaryjne. Zastosowanie kotwic, doceniane jest także w przypadku złych warunków atmosferycznych, w czasie cumowania na dziko, jak i cumowania w portach, które nie są wyposażone w mooring lub w boję cumownicza.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kotwic. Są to między innymi kotwice Danfortha, kotwice Bruce’a, kotwice płytowe, jak również kotwice pługowe typu drapak. Jak dobrać właściwą kotwicę? Jakimi cechami odznaczają się poszczególne jej rodzaje? Ile musimy mieć kotwic na łodzi? Gdzie możemy je kupić? Odpowiedzi na powyższe pytania znalazły się w poniższym tekście.

Rodzaje kotwic

Kotwica Danfortha

Kotwica ta została skonstruowana przez Amerykanina Richarda Danfortha. Była ona wykorzystywana w czasie II wojny światowej jako wyposażenie obowiązkowe wodnosamolotów. Kotwica Danfortha stanowi modyfikację kotwicy Halla, która odznacza się większą siłą trzymania, jednocześnie przy dużo mniejszej masie. Obecnie ten typ kotwicy jest najczęściej stosowany w przypadku jachtów żaglowych.

Kotwica Danfortha – trzymanie z uwagi na rodzaj dna 

  • skaliste – słabe,
  • zarośnięte – słabe,
  • piaszczyste – dobre,
  • błotniste – słabe.

Kotwica Bruce

Ten typ kotwicy został skonstruowany przez Petera Bruce’a i stąd też wzięła się jej nazwa. Z początku wykorzystywano ją celem unieruchomienia platform wiertniczych, niemniej jednak bardzo szybko znalazła zastosowanie także w przypadku żeglarstwa. Ma prostą konstrukcję, którą wykonuje się wyłącznie z jednego kawałka wybranego metalu, nierzadko jest to stal nierdzewna. Wypolerowana kotwica Bruce’a, doskonale się prezentuje, jeśli zostanie umieszczona na dziobie jachtu.

Kotwica Bruce’a – trzymanie z uwagi na rodzaj dna 

  • skaliste – dobre,
  • zarośnięte – średnie,
  • piaszczyste – dobre,
  • błotniste – średnie.

Kotwica pługowa

Kotwica pługowa, nazywana inaczej kotwicą CQR, została skonstruowana przez Anglika Geoffreya Taylora z początkiem lat 20. Pługowa konstrukcja tejże kotwicy sprawia, iż doskonale zagłębia się ona na mulistym dnie. Estetyka wykonania, prostota, jak i skuteczność trzymania niemalże praktycznie w przypadku każdego rodzaju dna sprawiają, iż pozostaje ona niezwykle popularna w morskim żeglarstwie.

Kotwica pługowa – trzymanie z uwagi na typ dna 

  • skaliste – słabe,
  • zarośnięte – słabe,
  • piaszczyste – dobre,
  • błotniste – słabe

Kotwica składana, drapak

Kotwica składana, czyli tak zwany drapak, znajduje zastosowanie głównie w przypadku niewielkich jednostek pływających, takich jak chociażby szalupy ratunkowe, łodzie wiosłowe, albo w roli pomocniczej kotwicy w żeglarstwie. Kotwice takiego typu odznaczają się sporą skutecznością.

Kotwica składana, drapak – trzymanie z uwagi na rodzaj dna 

  • skaliste – średnie,
  • zarośnięte – średnie,
  • piaszczyste – dobre,
  • błotniste – bardzo dobre.

Ile należy mieć kotwic na łodzi?

Większość spośród ekspertów w zakresie żeglarstwa zgadza się, iż celem zapewnienia największego poziomu bezpieczeństwa zakotwiczenia jednostki, najlepiej jest posiadać przynajmniej dwa modele kotwic. Tego typu rozwiązanie to komfort w sytuacjach, kiedy napotykamy na różnorodne rodzaje dna. Możemy wówczas wypróbować drugi typ kotwicy. Także w trudnych warunkach atmosferycznych, w których to jedna kotwica może nie posiadać odpowiedniej siły do utrzymania jednostki, wyrzucenie innej kotwy, może mieć istotne znaczenie podczas utrzymania łodzi.

Gdzie kupić kotwicę?

Jak można zauważyć, kotwice są bardzo istotnymi elementami, które powinny się znaleźć na każdej jednostce pływającej. Duży wybór co do ich rodzaju, daje możliwość dobrania tej odpowiedniej dla nas. Gdzie można kupić kotwicę? Przede wszystkim w specjalistycznych sklepach żeglarskich, takich jak Maristo.pl. Znajdziecie tam Państwo nie tylko różne typy kotwic, ale także wszelkie niezbędne akcesoria, które przydadzą się na jednostkach pływających.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.