Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Rybki Chorwacji

chorwacja-wedkarstwo

Nie będzie to opis „Big Game” czy relacja z jakiejś morskiej wyprawy, podczas której na łodziach meldują się kilkudziesięciokilogramowe stwory morskich głębin. Dziś o zupełnie rekreacyjnym wędkowaniu w wodach chorwackiego wybrzeża, w miejscach, które wielu z Was pewnie wybierze na urlop czy wakacje.

Już dawno temu zastanawiałem się, dlaczego wody chorwackiego Adriatyku są tak lazurowe i czyste. Odpowiedź znalazłem dopiero po dokładnym przestudiowaniu geografii Adriatyku. Koniec wyjaśniania tej zagadki przyniosły mi wyjazdy do Chorwacji, Słowenii i do Włoch. Gdy jedziemy wzdłuż wybrzeża Adriatyku, możemy zobaczyć, jak zmienia się morze i jego otoczenie. Na terenie Chorwacji wybrzeże Adriatyku to niemal wyłącznie twarde skały, które tworzą nie tylko morskie dno, ale i okoliczne góry. To sprawia, że morze tu wszędzie głębokie, a woda… nie ma się od czego mącić. U Włochów jest już inaczej. Od Triestu w kierunku Lignano, Bibione, Wenecji i dalej wzdłuż plaż Adriatyk zmienia charakter wybrzeża ze skalistego na piaszczyste. Dodatkowo w rejonie północnego Adriatyku (Bibione, Wenecja) do morza wpada wiele dużych rzek, w tym alpejskich. Okresowo niosą one ogromne ilości materiału skalnego. Tu nie znajdziemy twardych skał, z których nie ma co spłynąć do wody. Skaliste dno zastępuje piach, a często miękka glinka. Gdy dłużej powieje i pofaluje, woda morska w strefie przybrzeżnej mąci się błyskawicznie.

Chorwacki Adriatyk zachwyca nie tylko krystalicznymi wodami, lecz także bujnym życiem, które w jego toniach można podziwiać od płycizn do głębin. Wystarczą płetwy, maska i rurka do oddychania, aby duża część tego podwodnego królestwa pokazała nam swój majestat. Chorwacki Adriatyk to nie tylko wiele gatunków ryb, lecz także inne wodne organizmy. Na podwodnych skałach i w licznych zakamarkach zaobserwujemy barwne ukwiały, kraby, wężowidła, rozgwiazdy, jeżowce oraz wiele innych stworzeń charakterystycznych dla ciepłych mórz.

W Chorwacji wędkowaliśmy różnymi metodami. Najskuteczniejsze okazały się metody stacjonarne (spławik, grunt). Miałem też wyniki na spinning i muchę. Lecz o metodach i sprzęcie przeczytacie na stronie 8 WŚ 8/2016.

Zapraszam!

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.