Łowisko specjalne Siepietnica-Ujazd-Wróblowa

Łowisko specjalne Siepietnica-Ujazd-Wróblowa

Łowiska w Okręgu PZW Krosno to nie tylko malownicze i rybne rzeki, ale także ostoja dla wędkarzy pragnących emocji w poszukiwaniu ryb spokojnego żeru. Dzięki gospodarności Okręgu PZW Krosno, a także zaangażowaniu poszczególnych kół PZW powstał kompleks łowisk specjalnych Siepietnica-Ujazd-Wróblowa.

Zbiorniki zajmują obszar około 65 ha. Mają głębokość od 1,5 m do 3 m. Rozsądna, wieloletnia gospodarka zarybieniowa przyczyniła się do tego, że w łowiskach można liczyć na różnorodność gatunków ryb spokojnego żeru, takich jak karp, lin, leszcz, płoć, wzdręga, karaś, lin, amur, a także drapieżników: szczupak, sandacz, okoń, węgorz czy pstrąg tęczowy. Niespodzianką może okazać się spotkanie z potężną tołpygą bądź sumem. Łatwy dojazd oraz estetyka łowisk stojąca na bardzo wysokim poziomie zachęcają do spędzenia nad nimi czasu niekoniecznie ograniczającego się do kilkugodzinnej zasiadki.

Czynnikiem, który pozytywnie wpłynął na rozwój łowisk, było powołanie na mocy uchwały ZG PZW z 1994 roku Rady Porozumienia Kół zrzeszających nie tylko placówki z okręgu Krosno, ale także z okręgu Nowy Sącz. W skład porozumienia wchodziły koła: Jasło Miasto, Jasło Rafineria, Jasło PBRol, Biecz, Gorlice Miasto oraz Gorlice Pstrąg. Bardzo dobra współpraca powoduje, że łowisko rozwija się z roku na rok, czego odzwierciedleniem jest stale rosnąca liczba wędkarzy przyjeżdżających z różnych zakątków kraju oraz wyniki, jakie osiągają podczas połowów. Dużym atutem jest także fakt, że każdym ze zbiorników opiekuje się konkretne koło, co dodatkowo ułatwia kontrolę nad gospodarowaniem łowiskami. Na łowiskach obowiązują oddzielne zasady określone Regulaminem Łowiska Specjalnego Siepietnica-Ujazd-Wróblowa oraz dodatkowe opłaty w formie licencji połowu. Opłaty można uiścić w siedzibie okręgu, kół, a także u „etatowych” strażników patrolujących łowiska. Warunkiem zakupienia rocznej licencji jest oplata składki okręgowej Okręgu PZW Krosno. Dostępne są także licencje dobowe.

Opis tych łowisk przygotowałem dla Was na stronie 50 WŚ 5/2016.

Autorzy