...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Czy agama brodata może jeść pinkę wędkarską?

Agama brodata to australijska jaszczurka, która do prawidłowego rozwoju wymaga odpowiedniego pokarmu. Oprócz zieleniny, jednym z głównych składników diety młodej agamy brodatej są owady karmowe, takie jak karaczany, świerszcze, szarańcze oraz mącznik młynarek. A co z innymi owadami? Czy w diecie agamy mogą znaleźć się również larwy muchy? Czy popularna pinka wykorzystywana w wędkarstwie będzie odpowiednim pokarmem dla agamy brodatej?

Tekst powstał we współpracy z hodowlą Gady z brodą. Więcej o agamach brodatych na stronie: https://gadyzbroda.pl/agama-brodata-hodowla/

Czym jest pinka wędkarska?

Pinka to larwa muchy z rodziny plujkowatych, która jest mniejsza od białego robaka. Jest często wykorzystywana w wędkarstwie gruntowym i podlodowym jako przynęta na ryby małego i średniego rozmiaru. Wędkarze wykorzystują je przy połowach takich ryb jak np. płocie, jazie, okonie.

Larwa pinki jest małych rozmiarów – jej długość nie przekracza 0,8 cm. W związku z tym wielu pasjonatów wędkarstwa, którzy posiadają również gady, takie jak np. agama brodata, może rozważać karmienie małej jaszczurki pinką. Czy jednak rzeczywiście można to zrobić i taki pokarm nie zaszkodzi agamie?

Larwy much – czy to odpowiedni pokarm dla agamy?

Agama brodata zdecydowanie nie powinna spożywać larw pinki. Wynika to z kilku faktów przemawiających przeciwko temu pomysłowi.

Larwy pinki są mięsożerne – żywią się głównie mięsem i padliną. Ponadto pinka wędkarska posiada silny aparat gębowy i twardy pancerz, pozwalający przetrwać w układzie pokarmowym gada, jeśli nie zostanie dobrze pogryziona. Co więcej – larwy są w stanie funkcjonować w środowisku beztlenowym. Ten ostatni fakt sprawia, że owad może przetrwać w żołądku agamy i szukając źródła pożywienia próbować przegryźć się przez układ pokarmowy i ciało jaszczurki. Weterynarze odnotowali wiele przypadków agam brodatych karmionych pinkami, które w następstwie miały poważne problemy zdrowotne prowadzące do śmierci w męczarniach.

Na szczęście istnieje wiele gatunków owadów karmowych, którymi możemy karmić agamę brodatą, więc sam wybór jest na tyle spory, że nie musimy polegać na pince.

Jakie owady może spożywać agama brodata?

Agama brodata powinna spożywać owady pochodzące z hodowli owadów karmowych dla zwierząt egzotycznych. Gatunki, które mogą stanowić podstawę diety agamy brodatej to:

  • Karaczany – argentyńskie (dubia), tureckie, szare.
  • Świerszcze – bananowe, domowe, śródziemnomorskie, kubańskie.
  • Szarańcza – wędrowna i pustynna.

Raz na kilka tygodni w formie smakołyku zwierzę może spożywać również następujące gatunki owadów:

  • Mącznika młynarka,
  • Drewnojada,
  • Larwy muchówki Hermetia Illucens.

Nie mogą one jednak stanowić podstawy diety, ponieważ są dość tłuste i będą mocno obciążać narządy wewnętrzne jaszczurki oraz na dłuższą metę prowadzić do utuczenia.

Co ważne, wybierając hodowlę owadów karmowych warto zwrócić uwagę, czy są one regularnie badanie pod kątem obecności pasożytów. Jeśli będziemy wybierać niesprawdzone źródła lub podawać owady złapane np. na łące, może okazać się, że pasożyty znajdujące się na owadzie, przeniosą się na agamę brodatą i konieczne będzie odrobaczanie jaszczurki.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.