Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Sumowy vertical – czym jest?

lodz

“Vertical to metoda wędkowania w pionie. Stosowana głównie ze środków pływających, ale możliwa również z brzegu. Przez zawiłe i nie dość jasne przepisy w naszym kraju mało stosowana, choć gwałtowny rozwój tej metody w całej Europie z pewnością wymusi zmianę przepisów, by vertical stał się pełnoprawną metodą, taką samą jak feeder czy spinning.

Interpretacja prawników, również publikowana w „Wędkarskim Świecie” jest jasna: vertical nie może być traktowany jak zabronione łowienie przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły. Po pierwsze, w ten sposób nie łowi się na vertical, a po drugie, intencją ustawodawcy było ograniczenie tzw. szarpaka, czyli metody kłusowniczej, z którą vertical nie ma nic wspólnego. Te intencje znalazły zresztą wyraz w związkowym Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb, w którym wspomniany zakaz został określony zakazem łowienia na szarpaka.

Poszukiwacze sumów w zachodniej Europie chętnie używają metod vertykalnych i mają spektakularne efekty głównie w końcówce sezonu. Uważam, że południe Francji jest stolicą metod pionowych, a za sprawą kilku znanych wędkarzy mamy do dyspozycji sporo odmian i mnóstwo modyfikacji wędkowania tym sposobem. Większość wędkuje z łodzi, używając sztucznych wabików, często przyozdobionych rosówkami lub kalmarami. Mniej znane jest stosowanie gum na specjalnych dużych główkach dżigowych, a najbardziej popularna metoda to uzbrajanie żywca w ołowiane kule zwane fireball.

Niezbędnym urządzeniem do tej metody jest echosonda, aby na bieżąco monitorować sytuację w pobliżu przynęty i móc odpowiednio reagować. Sumy często leżą na dnie i dopóki pozostają w spoczynku, dopóty nie są wykrywalne, więc aby je zobaczyć na ekranie, musimy je zwabić. Jest to możliwe za pomocą kwoka. Tu pojawia się kilka problemów do rozwiązania. …”

Niezwykle ciekawy artykuł Piotra Bąka znajdziecie na stronie 68 WŚ 12/2016. Warto przeczytać, przygotować się i wypróbować w przyszłym roku!

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze
  1. Wędkarz pisze:

    Mamy dozwolone metody połowu ryb a wertykal jest którą z nich???

  2. Sundutch pisze:

    Żadną, ale jest spore lobby profesjonalnych poławiaczy sumów, w grę wchodzą duże pieniądze i wpływy. Stąd przymykanie oka na verticala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.