Jaki spławik na duże ryby?

splawik

Najczęściej łowię na Odrze płocie i leszcze. Czasami biorą brzany. Kilka udało mi się wyholować, jednak spławik po walce miał wyrwane oczko z korpusu. Co mam zrobić, aby ryby nie niszczyły spławików?”

Pytanie przysłał Tomasz Kowalski z Kędzierzyna-Koźla

Klasyczny spławik do łowienia w rzekach, tzw. bombka, składa się z korpusu w kształcie kropli, dolnej antenki wykonanej z drutu lub z węglowego pręta oraz anteny (włókno szklane albo plastik). Żyłkę zestawu najczęściej przeprowadza się przez druciane oczko wklejone w korpus oraz montuje się do dolnej anteny za pomocą rurek silikonowych. Taka budowa spławika i zestawu sprawdza się, gdy łowimy na niewielkim lub średnim uciągu i biorą małe lub średnie ryby.

Rurka w korpusie

Na dużym uciągu lub gdy w łowisku występują duże ryby, spławik powinien mieć mocniejszą konstrukcję. Na rynku są spławiki, które zamiast (oprócz) oczka wklejonego w korpus mają rurkę poprowadzoną przez korpus. Jest ona umiejscowiona blisko środka obrotu. W tej rurce umieszcza się żyłkę, która od szczytówki do haczyka układa się praktycznie w jednej linii i nie niszczy spławika. Oczko nie może zostać wyrwane, a korpus przecięty przez napiętą żyłkę. Według mnie jest to najlepsze rozwiązanie w spławikach na rzeki.

Naprawy

Uszkodzone spławiki można naprawić. Oczko łatwo da się wkleić w korpus, natomiast przecięty korpus i inne ubytki można zakleić, a następnie polakierować. Może trochę pomóc założenie rurki silikonowej także na górną antenkę. Pamiętajcie jednak, że wprawdzie korpus może będzie mocniejszy, jednak nie ma gwarancji, że kolejna ryba nie wyrwie oczka. Ale takich ryb Wam życzę.

Czekam na Wasze pytania, a na stronie 36 WŚ 10/2015 oprócz odpowiedzi znajdziecie konkurs, w którym do wygrania jest 10 zestawów spławików! Czekam na poprawne odpowiedzi.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze
  1. Kamil pisze:

    Bywa że spławiki leżą w wodzie i mimo dobrego dociążenia nadal źle się zachowują. Może komuś pomoże coś takiego że wtedy trzeba przetrzeć żyłkę zwykłym płynem do naczyń prawdopodobnie może być brudna i dlatego też spławik może leżeć w wodzie i nie stawać. Wiele osób na rybach wyrzuca dobry spławik bo myśli że się uszkodził a to bywa że wina żyłki a w zasadzie brudu na niej. Warto o tym też pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.