Pierwotniaki w akwarium – jak sobie z nimi radzić?

akwarium rybki

Pierwotniaki potrafią być prawdziwą zmorą akwarium, ich duża ilość jest nie tylko bardzo nieestetyczna przez zmniejszenie przejrzystości wody, ale również może stanowić śmiertelne zagrożenie dla rybek, co więc robić?

Skąd się biorą?

Pierwotniaki znajdują się w akwarium praktycznie od momentu jego założenia, jest to całkowicie naturalne, i nieszkodliwe. Problematyczny staje się jednak moment, kiedy zaczynają się niekontrolowanie rozmnażać, co doprowadza między innymi do mętnienia wody. Dzieje się tak w przypadku utrzymywania w akwarium zbyt sterylnych warunków. Zwykle oznacza to wyparzanie filtra, czy częstą wymianę wody w zbiorniku.

Jak im zapobiegać?

Przede wszystkim ograniczyć czyszczenie zbiornika, stosując odpowiednie filtry, nie będzie to czynność, którą należy wykonywać często. Dodatkowo filtr należy odmulać wodą z akwarium. Pozwoli to zachować na nim odpowiednie bakterie, które pomogą w zwalczaniu pierwotniaków. Dodatkowo nie należy wymieniać jednorazowo całej wody, można robić to stopniowo, co dodatkowo zmniejszy prawdopodobieństwo ponownego ich wystąpienia.

Jak sobie z nimi radzić?

Należy uzbroić się w cierpliwość, czasami zdarza się, że pierwotniaki pojawią się przez podawanie rybkom zbyt dużych ilości pożywienia. W takiej sytuacji należy zrobić kilkudniową głodówkę. Akwarium należy intensywnie napowietrzać i czekać. Pierwotniaki powinny zniknąć równie szybko, jak się pojawiły. Należy mieć na uwadze, że ponowną wymianą wody, czy czyszczenie filtra, przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. Warto również zwrócić uwagę czy za roślinkami nie ma martwej rybki, jej obecność sprzyja rozmnażaniu się pierwotniaków.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.