...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Te filmy powinien zobaczyć każdy wędkarz! Top 10 najlepszych filmów, których akcja rozgrywa się nad wodą.

Te filmy powinien zobaczyć każdy wędkarz! Top 10 najlepszych filmów, których akcja rozgrywa się nad wodą.
kadry z filmu

Życie wędkarzy obfituje w niesamowite przygody. Niektóre są jak rodem z filmu. Światowa kinematografia niejednokrotnie czerpała inspiracje z niezwykłych historii, jakie przydarzyły się nad wodami. Oto propozycje filmowych hitów, które warto zobaczyć.

1. Rzeka życia

Film z 1992 roku, produkcji USA. Powstał na motywach autobiograficznej powieści Normana Macleana. Sentymentalny dramat o skomplikowanych ludzkich relacjach.

Film oparty na prawdziwej historii dwóch braci – Normana i Paula, dorastających w Montanie.

To historia o trudnej relacji pomiędzy braćmi oraz ich ojcem. To co łączy całą trójkę, to rzeka Big Blackfoot i wspólne łowienie ryb. Reżyserem filmu jest Robert Redfort, a główne role zagrali: Tom Skerritt, Craig Sheffer oraz Brad Pitt.

Dobrze “zagrane” wędkarstwo!

Żaden z aktorów grających w filmie nigdy wcześniej nie łowił pstrągów na muchę. Same pstrągi pochodziły z hodowli, przed ujęciami trzymano je w specjalnym chłodzonym i napowietrzanym pojemniku, nie użyto haczyków (pstrągi przywiązano do linki za dolną szczękę), a nad ich bezpieczeństwem czuwali pracownicy Montana Humane Society.

Film nakręcony w pięknych plenerach rzecznych w stanie Montana oraz przy wodospadzie Granite Falls w stanie Wyoming. Plenery zachwycające, a polowanie na pstrągi ogląda się z napięciem i fascynacją. Film absolutnie wart polecenia!

2. Stary człowiek i morze

Film z 1958 roku, produkcji USA. To klasyk wędkarskiego kina, nakręcony na podstawie opowiadania Ernesta Hemingwaya. Zdjęcia kręcono na Kubie, Bahamach, Wyspach Galapagos, w Kolumbii, Peru i Panamie oraz w Kalifornii. Rolę Santiago, starego rybaka, który walczy z gigantycznym marlinem i z samym sobą, zagrał Spencer Tracy. Można też sięgnąć po wersję z 1990 roku, z Anthony Quinnem.Tego filmu nie trzeba polecać. Znają go chyba wszyscy. Każdy, kto jeszcze go nie widział, musi go zobaczyć. Nie pożałuje!

“Stary człowiek i morze” (Źródło: ishasplit.wordpress)

3. Diabeł morski

Film z 1961 roku, wyprodukowany w ZSRR. Powstał na motywach powieści Aleksandra Bielajewa “Człowiek ryba”. Wybitnie zdolny naukowiec, ratuje życie małego chłopca, który zostaje się jego przybranym synem. Jednak w wyniku przeprowadzonej na nim operacji, chłopiec staje się pół rybą. Historia nieszczęśliwej miłości osadzona w konwencji filmu science fiction, a wszystko to w podwodnej morskiej scenerii.

Jacques Cousteau nie dostał zgody na wjazd do ZSRR

Jak na tamte czasy film niezwykły. Kręcony był na Krymie w okolicach Sewastopola oraz w Baku nad Morzem Kaspijskim. Głównych bohaterów przygotowywał do zdjęć Rem Stukałow, ówczesny mistrz ZSRR w pływaniu pod wodą. W kręceniu zdjęć podwodnych konsultantem miał być sam Jacques Cousteau. Jednak urzędnicy sowieckiej kinematografii nie wyrazili zgody na jego przyjazd do ZSRR, a dodatkowo, nie wierząc w sukces filmu, znacznie ograniczyli budżet. Mylili się! Film odniósł ogromny sukces. Zdecydowanie wart obejrzenia!

4. Szczęki

Film z 1975 roku, produkcji USA. Wyreżyserowany przez Stevena Spielberga dreszczowiec, który stał się kultowym filmem tego gatunku. Oparty jest na bestsellerowej powieści Petera Benchleya. Doczekał się trzech kolejnych części, ale żadnej z nich nie reżyserował Spielberg i nie odniosły już takiego sukcesu jak wersja oryginalna. Sam reżyser wyznał po latach, że mimo ogromnego sukcesu ma wyrzuty sumienia z powodu lęku i nienawiści do rekinów, jaką zaszczepił w ludziach. Przyczyniło się to do zdziesiątkowania populacji tych pięknych ryb.

W filmie “zagrał” prawdziwy rekin ludojad!

Do nagrania większości scen użyto mechanicznej atrapy rekina, ale wiele ujęć przedstawia prawdziwego żarłacza białego, zwanego rekinem ludojadem. Ekspertami od ujęć podwodnych byli Valerie i Ron Taylorowie ekolodzy i aktywiści na rzecz ochrony oceanów, specjaliści od rekinów. Jak na lata 70-te ubiegłego wieku film “Szczęki” to majstersztyk. Odzwierciedlają to trzy Oscary, które zdobył: za montaż, muzykę i dźwięk. To film utrzymujący w stałym napięciu. Do tego świetne aktorstwo głównych postaci i genialna muzyka. Kto nie widział musi zobaczyć!

5. Moby Dick

Film z 1956 roku, produkcji Wielkiej Brytanii. Nakręcony na motywach powieści Normana Melville. Dramat przygodowy o kapitanie statku wielorybniczego, który obsesyjnie ściga białego wieloryba. Kapitana zagrał Gregory Peck, a zdjęcia kręcono w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, USA oraz na Atlantyku. Krajobrazy zapierające dech w piersiach! Warto zobaczyć. Jest jeszcze starsza ekranizacja z 1930 roku z Johnem Barrymorem w roli głównej. Ekranizacja z 1998 roku nagrywana była na wodach Australi, zaś w wersji z 2010 produkcji USA, akcja dzieje się około 100 lat później i rozgrywa się na statku podwodnym, a zdjęcia kręcono w wodach Kalifornii.

6. Gniew oceanu

Film z 2000 roku, produkcji USA. Dramat z Georgem Clooney’em jako kapitanem rybackiego kutra “Andrea Gail”. Gloucester w Masachusetts to jeden z największych portów rybackich na Północnym Atlantyku. Opowiedziana w filmie historia wydarzyła się w 1991 roku podczas sztormu Grace. Sceny przedstawiające huragan kręcone były na krawędzi prawdziwego huraganu. Statek “Lady Grace”, który grał w filmie jako “Andrea Gail” obecnie znajduje się w Gloucester w Massachusetts jako pomnik na wodzie ku czci rybaków, którzy stracili życie na morzu. Zdjęcia kręcono w Kalifornii, Massachusetts i na Florydzie.

“Gniew oceanu” to fascynujący i przerażający obraz wodnego żywiołu. Pokazuje słabość człowieka wobec sił natury i zmusza do refleksji. Trzeba obejrzeć!

7. Nad złotym stawem

Film z 1981 roku, produkcji USA. Dramat obyczajowy. Główne role grają Katharine Hepburn, Henry Fonda (za tę rolę dostał Oscara) oraz jego córka Jane Fonda. Esencją filmu są konflikty rodzinne pomiędzy trzema pokoleniami. Niewątpliwą wartością wizualną jest sceneria w jakiej rozgrywa się ta trudna, ale i piękna opowieść. Film nakręcony został nad jeziorem Squam Lake w New Hampshire. Z ciekawostek dotyczących filmu, wymienić można to, że czapka wędkarska, noszona przez Henry Fondę w filmie, należała do Spencera Tracy. Natomiast canoe “Gertruda”, wykorzystane przy kręceniu scen na wodzie, w 2004 roku zostało sprzedane na aukcji charytatywnej za 19200 dolarów.

Kadr z filmu “Nad złotym Stawem”

8. Wyprawa Kon-Tiki

Film z 2012 roku, powstały w kooprodukcji kilku krajów. Opowiada prawdziwą historię norweskiego etnografa Thora Heyerdahla, który w 1947 roku przepłynął Pacyfik na drewnianej tratwie, by udowodnić, że to mieszkańcy Ameryki Południowej (a nie Azji – jak sądzono) w ten sposób zaludnili Polinezję. W wyprawie wzięło udział jeszcze 5 śmiałków, z których tylko jeden znał się na żeglarstwie, a sam Thor bał się wody i nie umiał pływać. Krok zaiste desperacki. Opowieść pełna przygód, a sceneria wprost powalająca. Zdjęcia kręcono w Norwegii, USA, Peru, Polinezji i na Pacyfiku. Wart obejrzenia!

Kadr z filmu “Wyprawa Kon-Tiki”

9. Tańcząca z rekinami (Playing with Sharks: The Valerie Taylor Story”)

Film z 2021 roku. To wstrząsający i wzruszający dokument z elementami filmu przyrodniczego. Valerie Taylor przedstawia nam morski i oceaniczny świat, który poznała, gdy wraz z mężem Ronem nagrywała rekiny. Valerie, w latach 50. ubiegłego wieku, była mistrzynią w podwodnym łowieniu ryb. Z czasem włócznię zamieniła na aparat i stała się wybitną podwodną fotografką. Wraz z Jacquesem Cousteau oraz Stanem Watermanem najeżała do ścisłej czołówki mistrzów tej profesji. Podwodne ujęcia zachwycające! Polecam! To wybitne dzieło jest wołaniem o zaprzestanie niszczenia wodnego środowiska, od którego zależne jest też nasze życie.

“Jeśli człowiek nie nauczy się traktować z szacunkiem oceanów i lasów deszczowych, wyginie” – to słowa Petera Banchleya, amerykańskiego pisarza i aktywisty na rzecz ochrony oceanów.

Oby ta straszna wizja nie stała się naszym udziałem.

10. Rzeka. Źródło życia.”

Film z 2021 roku, produkcji australijskiej. Wyreżyserowany przez Jennifer Podeem i Josepha Nizeti dokument,ukazuje związek ludzkości z rzekami, zwracając uwagę na to, jak ważne są one dla naszej planety. Film zabiera nas w podróż po sześciu kontynentach, przez 39 krajów. Narratorem jest Willem Dafoe. Jako ścieżkę dźwiękową usłyszymy utwory m. in.: Bacha, Radiohead czy Jonny’ego Greenwooda – w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej.

“Tysiące ludzi żyło bez miłości, ale żaden z nich nie przeżył bez wody” to cytat z wiersza Wystana Hugh Audena, który jest myślą wiodącą całego filmu.

Dodatkowo polecam: “Jezioro marzeń” Wędkarski Świat na You tube

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.