wędka

Wędka spinningowa. Jak dobrać optymalną długość?

Na radość z łowienia wpływa wiele czynników – w tym jakość i dopasowanie wędki do twoich potrzeb. Podpowiadamy, jak wybrać wędzisko o odpowiedniej długości.

Długość wędki spinningowej to jeden z jej najważniejszych parametrów. Doświadczony wędkarz ma w swojej kolekcji kilka wędzisk i dobrze wie, które z nich wybrać do konkretnego połowu. Sprawa jednak wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o kogoś, kto w tej metodzie połowu stawia dopiero pierwsze kroki. Na zakup całego zestawu wędek jest jeszcze za wcześnie, a kupno niewłaściwego modelu może zniechęcić do dalszych wypraw nad wodę. By pomóc wam uniknąć problemów związanych z nietrafionym wyborem wędki do spinningu, przygotowaliśmy ten poradnik. Na jego potrzeby podzieliliśmy wędziska według ich długości na cztery kategorie oraz krótko omówiliśmy zastosowania, wady i zalety każdej z nich.

Wędki do 210 centymetrów

Krótkie wędziska przeznaczone są przede wszystkim do połowów z łodzi. Stosunkowo dobrze sprawdzą się też kiedy będziecie łowić stojąc bezpośrednio w wodzie. Ich największa wada to krótki zasięg rzutu. Może to okazać się sporym problemem podczas połowów z brzegu. Rekompensuje to jednak łatwość, z jaką wędkarz wyposażony w krótką wędkę może przeciskać się przez przybrzeżne zarośla i sitowie. Kolejna zaleta krótkich spinningów, ułatwiająca korzystanie z nich na łodzi to bezproblemowe manewrowanie i podbieranie ryby. Nie sposób nie wspomnieć też o niskiej zazwyczaj wadze, którą docenisz podczas długich połowów, podczas których wykonasz nawet kilkaset rzutów.

Wędki od 210 do 240 centymetrów

Wędziska z tej kategorii są najbardziej uniwersalne. Zapewniają rzut na tyle długi, by łowić z brzegu na większości akwenów, a przy odrobinie wprawy bez problemów możesz wyposażony w jedno z nich wybrać się na połowy z łódki. Ze względu na różnorodność zastosowań, są łatwo dostępne i stosunkowo tanie – kij przyzwoitej jakości kupisz już za około 100 złotych. Jeśli zależy ci na najlepszych parametrach, musisz przygotować się na wydatek rzędu kilkuset, a nawet tysiąca złotych. Wędka o długości do 240 centymetrów dobrze sprawdza się na początku przygody z wędkarstwem, ale chętnie korzystają z niej także doświadczeni zawodnicy.

Wędki od 240 do 270 centymetrów

Trudno o lepsze rozwiązanie dla początkującego wędkarza. Wędzisko o takiej długości wybacza wiele błędów, ułatwia naukę dalekiego zarzucania i sprawdza się na zdecydowanej większości akwenów – pozwala przerzucić przynętę przez pas przybrzeżnej roślinności i ułatwia zacinanie zdobyczy. To też najbardziej trafiony wybór na łowiska z długim brzegiem. W porównaniu z najdłuższymi wędkami jest też na tyle lekkie, że nawet dłuższy połów nie będzie zbyt męczący. Kij szczególnie polecany do lekkich i ultralekkich przynęt.

Wędki powyżej 270 centymetrów

Wędziska niepolecane początkującym. Operowanie nimi wymaga sporej wprawy. Poza tym są dość ciężkie, a ich kupno wiąże się ze stosunkowo dużym wydatkiem. Najczęściej widywane w rękach doświadczonych wędkarzy – zwłaszcza, kiedy połów wymaga schowania się w roślinności oraz podczas zawodów, kiedy daleki rzut jest jednym z czynników decydujących o zwycięstwie.

Jak tanio i wygodnie kupić wędkę spinningową?

Jeśli rozpoczynamy swoją przygodę z wędkarstwem spinningowym, warto zaopatrzyć się w sprzęt ze średniej półki cenowej. W miarę rozwijania swojej pasji będziemy mogli przesiąść się na bardziej zaawansowane wędziska. Z drugiej strony, w przypadku gdy nie połkniemy bakcyla łowienia drpaieżnych ryb, wówczas inwestycja w wędziska do spinningu nie będzie dla nas aż tak kosztowna. W poszukiwaniu wędki spinningowej dopasowanej do wędkarza o każdym poziomie zaawansowania warto zajrzeć na stronę: https://allegro.pl/kategoria/wedziska-spinningowe-132205.

Komentarze
  1. Adam pisze:

    Czy przy wyborze wędki bardzo ważne będzie jej elastyczność na końcówce lub ogólnie całego zestawu? Na przykład takie tanie nadają się jeszcze do użycia czy lepiej kupić coś znacznie lepszego. Mają one widziałem sporo złych i dobrych opinii.

Comments are closed.

Autorzy