Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jaka kurtka dla wędkarza?

Happy angler holds big carp fish (Cyprinus carpio) and smiles. Astrakhan region, Russia

Wędkarstwo to sport dla osób cierpliwych i wytrwałych, którym nie przeszkadzają zmienne warunki pogodowe. Odpowiednio dobrana kurtka jest jednym z istotniejszych elementów odzieży miłośników łowienia ryb. Powinna zapewnić ochronę przed najbardziej niesprzyjającą aurą, o którą nie trudno w trakcie całego roku.

Wędkarstwo w czasie zimy – zwróć uwagę na kurtkę puchową

Szczególnie zapaleni wędkarze nie rezygnują ze swojej pasji nawet w mroźne zimy, co więcej są osoby, które z niecierpliwością czekają na znaczny spadek temperatury. Popularną odmianą wędkarstwa zimowego jest wędkarstwo podlodowe. Polega ono na łowieniu ryb z powierzchni zamarzniętych akwenów. By móc uprawiać wędkarstwo w tych warunkach niezbędne jest ciepłe okrycie. Idealnym rozwiązaniem będą kurtki puchowe męskie, zapewniające komfort cieplny w tych trudnych okolicznościach. Wypełnione są gęsim puchem, który pozwoli utrzymać ciepło nawet w największe mrozy. Dodatkowo część modeli zabezpieczona jest przez technologię gwarantującą nieprzemakalność, wiatroszczelność, a jednocześnie wysoką przepuszczalność pary wodnej. Ten ostatni parametr gwarantuje, że przy większym wysiłku, w czasie nawiercania lodu nie grozi przegrzanie i zapocenie.

Zimowe wędkowanie – co oprócz kurtki puchowej?

Po wybraniu ciepłej kurtki, nie można zapominać, jak istotny jest właściwy dobór obuwia. Przemarznięte stopy zniechęcą najbardziej zagorzałych zwolenników zimowego wędkowania. Wybierając obuwie, należy zadbać o komfort cieplny oraz ochronę przed wilgocią. Warto zwrócić uwagę na buty zabezpieczone wodoodporną membraną. Topowi producenci tego rozwiązania gwarantują nieprzemakalność oraz wysoką para-przepuszczalność. Mikroporowa struktura membrany nie przepuszcza kropel wody, jednocześnie pozwalając odparować cząsteczkom pary wodnej. Dzięki temu stopy będą ciepłe oraz suche.

Kolejnym elementem stroju jest bielizna termiczna, której właściwości pozwolą na zrezygnowanie z wielu warstw ubrań. Uzupełniona spodniami wędkarskimi, polarem lub ciepłym swetrem spełni swoje zadanie. Nie można też zapomnieć o ciepłych, nieprzemakalnych rękawicach oraz czapce, które będą dopełnieniem ciepłego stroju.

Wędkarstwo – sport nie tylko dla panów

W świadomości społecznej wędkarstwo jest sportem przeznaczonym wyłącznie dla mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Panie z równym powodzeniem i zamiłowaniem oddają się temu hobby. Wśród nich są również zwolenniczki wędkarstwa podlodowego. Paniom wybierającym się na zimowe łowy dedykowane są kurtki puchowe damskie. Najbardziej skuteczne będą te wypełnione naturalnym puchem o wysokim stopniu sprężystości oraz stosunku puchu do pierza. Produkowane z użyciem technologii gwarantujących ochronę przed wiatrem, zimnem i wodą nie zawiodą najbardziej wymagających użytkowniczek. Modele kurtek puchowych przeznaczonych do zimowego wędkowania powinny być dostosowane do specyfiki tego sportu. Powinny być lekkie i nie krępować ruchów. Dobrze, jeżeli wyposażone są w liczne kieszenie, które umożliwią przechowywanie akcesoriów wędkarskich. Specjalne ściągacze na nadgarstkach zabezpieczą ciało przed ściekającą podczas zarzucania wodą. Warto wybrać kurtkę z kapturem, który w najmroźniejsze dni zapewni dodatkową ochronę przed utratą ciepła. Należy zwrócić uwagę czy kaptur podąża za ruchami głowy, tak by nie zasłaniał pola widzenia.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.