...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Welonka „Złota Rybka” (Carassius auratus)

złota rybka

Welonka (Welona), potocznie zwana też ,,złotą rybką”, jest zwierzęciem stadnym. Nie występuje w środowisku naturalnym, tylko w warunkach hodowlanych i akwariach. Jest to jedna z odmian karasia złocistego, powstała na wskutek ingerencji człowieka.
Ryby te charakteryzują się okrągłym ciałem i długimi i rozbudowanymi ogonami, których wielkość świadczy o wartości osobnika. Mogą urosnąć nawet do 20 cm długości, przy czym muszą mieć do tego wystarczająco dużo miejsca, dlatego im większe będą mieć akwarium, tym lepiej. Ich ubarwienie może być różne i zależy od gatunku m.in. białe, czarne, czy złote. Temperatura wody, w której żyją wynosi 18-25°C. Bardzo szybko ją zanieczyszczają, więc trzeba ją często wymieniać.

Charakterystyka

Welonki nie są rybami spokojnymi, często ryją w podłożu, co nieraz skutkuje uszkodzeniem roślin. Są bardzo ruchliwe i ciekawskie. Dużo jedzą. Pływają po całym akwarium, zarówno przy powierzchni, jak i przy dnie. Lubią towarzystwo innych ryb, nawet tych innych gatunków.

Karmienie

Są wszystkożerne, każda pokarma przeznaczona dla ryb akwarystyczny będzie dla nich odpowiednia, jednak powinny otrzymywać zarówno pokarmy roślinne, jak i pochodzenia zwierzęcego.

Hodowlę welonek rozpoczęto w Chinach w VII wieku naszej ery. U ryb tych przeprowadzane jest sztuczne tarło, przez które pomaga przy kontroli rozrodu.

Rozmnażanie

Rzadko kiedy zdarza się, żeby dwa osobniki rozmnożyły się w akwarium. Dochodzi do tego po okresowym przychłodzeniu wody u 3-4 letnich osobników. U samców w tym okresie pojawia się wysypka tarłowa na pokrywach skrzelowych. Jaja składane są zazwyczaj wśród roślin, a ich wylęg w sprzyjających warunkach trwa 3 dni.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.