...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Otosek przyujściowy – skuteczny glonożerca

Akwarystyka

Otosek przyujściowy (Otocinclus Affinis) to niewielka ryba, bardzo lubiana przez akwarystów. Wyróżnia ją ciemna linia biegnąca od ogona aż po nozdrza i brązowo szare zabarwienie. Płetwy ma przezroczyste. Wielkość tej rybki waha się w granicach 4-5,5 cm, a samice są nieco większe od smukłych samców. Gatunek ten może oddychać powietrzem atmosferycznym poprzez jelito. Rybki mają spore wymagania co do parametrów wody, preferują wodę miękką.

Otoski są słodkowodne, w naturze mieszkają w niewielkich, spokojnych strumieniach i wodach dorzeczy Amazonki w Ameryce Południowej. Są zwierzętami stadnymi, dlatego w warunkach hodowlanych należy zapewnić im towarzystwo (5-6 rybek). Mają spokojne usposobienie, uaktywniają się wieczorem i w nocy. Akwarium powinno mieć odpowiednią ilość roślin, korzeni, zakamarków, ponieważ rybki te lubią liczne kryjówki. Zazwyczaj pływają przy dnie.

Otoski przyujściowe żywią się głównie glonami (brązowymi i zielonymi), wszystkim, co osiada na liściach i ściankach akwarium. Dlatego też ich otwór gębowy przekształcił się w przyssawkę. W akwarium trzeba zapewnić im ich odpowiednią ilość, bez tego niestety zginą. Dokarmiać można pokarmem roślinnym w formie płatków, suchymi tabletkami lub granulatem, który opada na dno.

Rozmnażanie

Otosek to rybka jajorodna. W niewoli rozmnaża się bardzo rzadko. Jeśli do tego dojdzie, Otocinclus składa ikrę o klejącej konsystencji, najczęściej na liściach roślin lub ściankach akwarium. Wylęg następuje po 3-4 dniach, a narybek po wylęgnięciu jest bardzo mały i delikatny, żywi się najdrobniejszym pokarmem. Młode rybki chowają się w kryjówkach i muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę wody by przetrwać (25-27’C).

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.