Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Karma dla ryb stawowych – Jaki wybrać pokarm dla ryb?

Staw lub oczko wodne to ciekawe dodatki, urozmaicające wygląd ogrodu. Jednak w wielu z nich pływają jeszcze bardziej ozdobne ryby, które nie tylko sprawiają nam radość swoim wyglądem, ale i mogą być profesjonalnie hodowane. Aby zadbać o ryby i ich prawidłową hodowlę bardzo ważna jest odpowiednia karma dla ryb stawowych, która będzie zgodna z zapotrzebowaniem ryb na pokarm, ale i odpowiednia wedle ich gatunku, celów hodowlanych czy środowiska, w którym żyją. Jak wybrać najlepszy karma dla ryb stawowych?

Pokarm dla ryb – na co trzeba zwrócić uwagę?

O ryby hodowane w środowisku zamkniętym, takim jak przydomowy staw czy staw hodowlany trzeba starannie dbać. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór pokarmów dla ryb stawowych. Karmienie zwykle odbywa się raz dziennie, przez co istotne jest, aby wybrany pokarm był dostępny dla ryb w stawie i długo utrzymywał się na wodzie, a jednocześnie nie zaśmiecał lustra wody.

Najlepszy pokarm dla ryb stawowych powinien:

  •  być odżywczy, o odpowiednio dopasowanej zawartości mikro – i makroelementów,
  • nie zanieczyszczać stawu i być łatwy do znalezienia przez ryby,
  • mieć wysoką strawność,
  • gwarantować prawidłowy wzrost ryb,
  • pozytywnie wpływać na poziom zdrowotności ryb.

Kupując pokarm dla ryb warto stosować się do zaleceń odżywiania przedstawionych dla konkretnego gatunku ryb. A co w wypadku, gdy mamy różne rodzaje ryb w stawie? Wtedy warto zdecydować się na jedną z mieszanek uniwersalnych, która również ma niezbędne składniki odżywcze, które każdy gatunek ryb przyswoi i będzie dzięki nim prawidłowo wzrastał.

Jakich składników nie może zabraknąć w pokarmie dla ryb stawowych?

Jednym z częstych wyborów są pasze ekstrudowane granulowane dla ryb. Zawierają one ciekawy skład i nadają się do karmienia wielu gatunków ryb hodowanych w polskich stawach. Gotowa karma będzie zawierała odpowiednią mieszankę składników odżywczych, które są potrzebne do wzrostu i rozwoju ryb. Prawidłowa dieta ryb powinna być bogata w składniki roślinne, biało, jak i dodatki witaminowe, które uzupełnią zapotrzebowanie na witaminy, mikro- i makroelementy.

W paszach dla ryb stawowych można znaleźć np. pszenicę, łubin, kukurydzę, śrutę rzepakową, tłuszcze roślinne, dodatki witaminowe, koncentraty białka, minerały i witaminy. Do pasz dodawane są również probiotyki, które sprawiają, że narybek, jak i dorosłe ryby prawidłowo się rozwijają.

O czym trzeba pamiętać wybierając pokarm dla ryb?

Hodowla ryb to pasjonujące zajęcie, niezależnie od tego, czy hodujemy je do celów ozdobnych w oczku wodnym, czy zajmujemy się profesjonalną hodowlą ryb stawowych.  Wybierając pokarm dla ryb zawsze należy kierować się rozwagą. Pasza powinna być naukowo przebadana i mieć zastosowanie dla ryb hodowlanych. Inne rodzaje ryb, jak rybki akwariowe po prostu będą potrzebowały innych składników odżywczych czy też składników w paszy.

Czy może się zdarzyć, że dieta ryb jest niewłaściwa? Niestety tak! Pożywienie musi oferować potrzebne składniki, ale też być dostosowane do warunków, w jakich żyją ryby stawowe. Dlatego zdarza się, że dieta ryb może być niewłaściwa. Dlatego to tak ważne, aby wybrać pokarm dopasowany do gatunku ryb, jak i celów hodowlanych czy nawet miejsca hodowli. Dzięki temu można mieć pewność, że ryby będą rosnąć i zdrowo się rozwijać.

 

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.