...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Stacjonarnie, ale z łodzi

stacjonarnie

Najwięcej możliwości daje nam łowienie z dużej łódki. Uważam, że idealna łódka sumowa powinna przypominać prostokąt oraz mieć płaskie dno i podłogę. Długość to minimum 4 m. Na takiej łódce łatwo zmieścimy cały potrzebny sprzęt, bezpiecznie będziemy się poruszać oraz wygodnie się prześpimy. (…)

Łódka powinna mieć zamontowanych kilka porządnych uchwytów na wędki, które będą nam służyć jako podpórki podczas łowienia, a także jako uchwyty tymczasowe do przewozu rozłożonych wędek na inne stanowisko. Gdy zamierzamy łowić w dwie osoby, to 8 uchwytów będzie optymalnym rozwiązaniem – 2 na rufie i po 3 sztuki na każdej burcie. Pozwoli to nam na ustawienie 4 wędek na jednej z burt, gdy łódkę ustawimy równolegle do brzegu, bez względu na to, po której stronie będziemy łowić.

Idealnym rozwiązaniem jest uzupełnienie sumowej łodzi 2-metrowym pontonem z kilkukonnym silnikiem służącym do wywożenia zestawów i holu większych ryb. (…)

Gdy mamy już przygotowaną łódkę, na początku musimy wytypować miejsca, gdzie będziemy umieszczać zestawy, oraz wyznaczyć optymalne miejsce postoju. Musimy poszukać cieni nurtowych, miejsc dosyć spokojnych, by napierająca woda nie ruszała zbytnio zakotwiczoną łódką. Łódkę na wodzie zawsze ustawiamy z nurtem, równolegle do brzegu, ale gdy łowimy blisko brzegu, możemy ustawić się prostopadle, by mieć możliwość wyjścia na brzeg. Idealnym rozwiązaniem jest zakotwiczenie się na dwóch kotwicach lub kołkach. (…)

Do łowienia z łodzi stosuję 300-centymetrową wędkę Shimano Vegance Catfish lub Robinson Powerstick. Kołowrotki muszą pomieścić kilkaset metrów linki minimum 0,50. Na łódce jako sygnalizatorów używam elektronicznych wskaźników różnych firm oraz zwykłych, najtańszych dzwoneczków na klipsie ze świetlikiem. Zawsze warto mieć dużo takich dzwoneczków, bo często po braniu i holu ryby znalezienie ich graniczy z cudem. Zestawy staram się delikatnie naciągnąć, by linka była wyprostowana, ale nie napinam ich z powodu ruchów łodzi na wodzie. Jako zrywek używam żyłki minimum…

Mateusz Frankiewicz opisuje polowanie na sumy „Stacjonarnie, ale z łodzi”. Podpowiada co jest potrzebne na łodzi, gdzie i jak ją ustawi na łowisku, jak wywozi się zestawy, jakim sprzętem łowi sumy. Więcej w „Wędkarskim Świecie” 7/2018 na stronie 54.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.