Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Patent sternika motorowodnego – do czego uprawnia? Jak zdobyć?

Pływanie na motorówkach potrafi przynieść wiele radości i satysfakcji. Ten ekscytujący i przyciągający uwagę sport to świetny sposób na spróbowanie czegoś nowego i poznanie świata od strony wody. Możesz w ten sposób zaimponować także znajomym i sprawić im wspaniałą niespodziankę. Pływanie na motorówce nie zawsze wymagania uprawnień, ale czasami przydaje się patent sternika motorowodnego. Sprawdź, jakie daje uprawnienia i jak można go zdobyć.

Kto może zdobyć patent sternika motorowodnego?

Prawo nie nakłada wielu ograniczeń związanych ze wspomnianym patentem. Do jego zdobycia trzeba jedynie zdać egzamin oraz mieć ukończony 14. rok życia. Osoby poniżej 18 lat powinny ponadto mieć ze sobą pozwolenie rodzica bądź opiekuna prawnego na zdanie egzaminu. Ze względu na tak małe wymagania, również uprawnienia są nieco ograniczone, zwłaszcza w porównaniu do pozostałych stopni patentu. Omawiamy je w dalszej części artykułu.

Jakie pozostałe stopnie patentów można zdobyć?

Sternik motorowodny to pierwszy stopień patentów pozwalających na prowadzenie motorówek. Następnie można postarać się o patent motorowodnego sternika morskiego, do którego potrzeba jednak doświadczenia w postaci przynajmniej 200 godzin stażu żeglarskiego. Nie jest sprecyzowane, podczas jakich rejsów można wyrobić godziny. Trzeba mieć także minimum 18 lat. Najwyższy stopień to zaś kapitan motorowodny, do którego wymagane jest bardzo bogate doświadczenie. Jest to przynajmniej 6 morskich rejsów i spędzenie na nich 1200 godzin. Sprecyzowane są również konkretne wymagania co do niektórych podróży. Wymagania wynagradza jednak nieograniczona możliwość poruszania się motorówką dowolnych rozmiarów po wszystkich typach wód.

Jakie uprawnienia ma sternik motorowodny?

Omawiany patent to dopiero pierwszy stopień na żeglarskiej drodze. Pozwala on na rozpoczęcie swojej przygody z motorówkami i może stanowić dobry wstęp do dalszego rozwoju na tym polu. Sternik motorowodny może pływać motorówką po wszystkich wodach śródlądowych, więc jest to już bardzo szerokie uprawnienie. Ma także pozwolenie na poruszanie się po wodach morskich, jednak wyłącznie w strefie dwóch mil morskich od brzegu. Ograniczeniem jest ponadto długość jednostki, która nie może przekraczać 12 metrów. Amatorzy pływania po morzach powinni zatem zastanowić się nad poszerzeniem uprawnień.

Jaki jest egzamin na patent sternika motorowodnego?

Egzamin składa się z dwóch części. Teoretyczna obejmuje 75 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Zakres obejmuje szeroki materiał – od przepisów prawa morskiego, przez budowę jednostek i nawigację nimi aż po podstawy ratownictwa. Adepci powinni wykazać się też znajomością meteorologii, która nieraz potrafi uratować życie podczas rejsu. Na wykonanie testu uczestnik ma 90 minut i musi udzielić minimum 65 poprawnych odpowiedzi. Nie istnieje nigdzie baza gotowych pytań, które pojawiają się na egzaminie, jednak w Internecie można znaleźć przykładowe polecenia. Część praktyczna obejmuje przede wszystkim manewrowanie motorówką, pływanie w ślizgu, ale też kierowanie załogą i wydawanie odpowiednich poleceń.

Czy aby zostać sternikiem motorowodnym, trzeba ukończyć jakiś kurs?

Aby podejść do egzaminu nie trzeba mieć na koncie żadnego odbytego szkolenia. Nie jest wymagane nawet żadne doświadczenie, więc czysto teoretycznie można podejść do testu z marszu. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nawet jeśli egzaminator dopuści takiego delikwenta do egzaminu, to prawie na pewno wychwyci brak jego obycia w czasie trwania sprawdzianu. Warto zatem zapisać się na profesjonalny kurs, dzięki któremu będzie można uzyskać wiedzę potrzebną w obu częściach egzaminu. Wybór odpowiedniej szkółki żeglarskiej to ponadto gwarancja bezpieczeństwa i nabycie aktualnej wiedzy.

Patent sternika motorowodnego pozwala na swobodnie poruszanie się motorówką po wielu akwenach. To także dobry wstęp do dalszego rozwoju w tym kierunku, zatem warto zainwestować w wyrobienie odpowiednich uprawnień.

Więcej informacji: https://otss.pl/szkolenia/patenty-motorowodne/sternik-motorowodny/

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.