...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Oczko wodne, korzyści i wpływ na mikroklimat oraz gospodarkę wodną.

Marzysz o przydomowym stawie? Dziś, niemal zawsze podczas aranżowania ogrodu, w projektach pojawia się temat wody. W zależności od tego, na co pozwala miejsce i warunki, może to być spory zbiornik liczony w dziesiątkach czy setkach metrów sześciennych, niewielkie oczko wodne lub mała fontanna. Bez względu na wielkość, każde z powyższych spełnia bardzo ważne funkcje. Z jednej strony – wnoszą do naszego ogrodu niewielki fragment najbardziej życiodajnego żywiołu jakim jest woda. Z drugiej – pełnią funkcję dekoracyjną. Dlaczego przydomowe zbiorniki są tak popularne? Z jakiego powodu warto je posiadać? W jaki sposób ułatwić sobie pracę przy oczku i podnieść jego atrakcyjność?

Co oczy widzą, tego sercu nie żal, aspekt wizualny

Pierwszym, najbardziej oczywistym powodem dla którego oczka wodne zaczynają stanowić podstawowy element ogrodów, jest wnoszony przez nie efekt wizualny. Połyskująca tafla wody, która może być wzburzana przez kaskady, spływające strumienie czy malownicze fontanny, stanowi przepiękny element dekoracyjny. Jednocześnie działa uspokajająco na otoczenie lub wręcz przeciwnie – ożywia aranżację ogrodu. Nawet niewielki zbiornik wodny stanowi bardzo ciekawe przełamanie monotonii równego trawnika i typowo lądowych roślin, a w założeniach naturalnych, jak na przykład ogrody w stylu japońskim czy chińskim, jest niejednokrotnie centralnym punktem całości. Teraz, gdy bardziej niż kiedykolwiek technologia ułatwia utrzymanie czystej wody i ogólnej estetyki oczka wodnego osiągnięcie pięknego przydomowego zbiornika jest dużo łatwiejsze, mniej czasochłonne a bardziej relaksujące.

Technika w służbie oczka wodnego

Aktualnie do utrzymania dobrej jakości wody służą zaawansowane systemy filtracyjne oczyszczające ją wieloetapowo, usuwając zanieczyszczenia mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Lampy UVC emitujące światło ultrafioletowe niszczą zarodniki glonów oraz szkodliwe bakterie, zapewniając większą przejrzystość wody bez potrzeby używania środków chemicznych do ich zwalczania. A więc oczko możemy prowadzić zgodnie z zasadami ekologii. Opadające z drzew liście i inne unoszące się na powierzchni nieczystości automatycznie eliminują filtry powierzchniowe – skimmery. To, czego nie da rady usunąć filtracja, bez problemu można odessać przy pomocy przeznaczonych do pracy w oczkach wodnych odkurzaczy. Technologia efektywnie wspiera właścicieli oczek, ogranicza wysiłek wkładany w pracę przy zbiorniku, daje więcej czasu na cieszenie się tą efektowną dekoracją. Dostęp do urządzeń jest dziś łatwiejszy niż kiedykolwiek, wszystko do oczka wodnego dostępne jest w wyspecjalizowanych sklepach np. https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne, gdzie każdy znajdzie odpowiednie wyposażenie spełniające jego oczekiwania.

Kaskady i fontanny

Rozwój technologii pozwala też coraz lepiej projektować ciekawe efekty wodne w postaci kaskad, strumieni i fontann. Takie dekoracje nadają oczkom wodnym niesamowitego lub bardzo naturalnego wyglądu. Wszystko zależy od naszej inwencji. Wnoszą też do ogrodu uspokajający plusk wody. Pozwalają poczuć klimat naturalnych cieków wodnych podczas wypoczynku przed własnym domem. Jeśli kaskady i strumienie to nie nasza bajka, a do stylu ogrodu i gustu pasuje raczej oczko w stylu industrialnym, możemy zastosować fontanny. Na rynku występuje cała masa modeli, zarówno rustykalnych, jak i modernistycznych. Od najprostszych z wymiennymi dyszami generującymi kilka efektów, po jednostki z programowalnymi sekwencjami i oświetleniem. Niezależnie od tego, czy wybierzecie aranżację bardziej naturalną, czy wręcz przeciwnie, elementy wprawiające wodę w tak silny ruch znacznie zwiększają jej natlenienie poprawiając warunki wodne, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku zbiorników zarybionych, gdzie w okresie letnim, podczas upalnych dni może występować deficyt tlenu. Niemniej, nawet jeśli oczko jest niezarybione, to dobre natlenienie wody będzie ograniczać ilość glonów i zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu wody, który czasem towarzyszy wodom o zbyt słabym nurcie i pozbawionym filtracji.

Światełko spod tafli wody

Niesamowicie atrakcyjnego wyglądu dodają oczkom wodnym systemy oświetleniowe. Lampy zamontowane nad taflą wody rozświetlają ogród uprzyjemniając wieczory w nim spędzone. Aktualnie jednak większość źródeł światła oferuje opcję tworzącą efekt jeszcze ciekawszy. Dzięki pełnemu zabezpieczeniu przed wilgocią mogą być umieszczane pod powierzchnią wody oświetlając zbiornik od wewnątrz. Takie użycie lamp kreuje niesamowite wrażenia wizualne, wpuszczając światło do naszego ogrodu wprost z wnętrza podwodnego świata.

Różnorodne środowisko, więcej możliwości

Niewielki przydomowy staw sam w sobie stanowi urozmaicenie, na tym jednak nie kończą się jego zalety dla otoczenia. Pierwszą, najbardziej oczywistą rzeczą, która niesie za sobą posiadanie środowiska wodnego w ogrodzie, to możliwość posiadania ryb. Karpie koi, karasie ozdobne czy piękne orfy to bardzo wdzięczni mieszkańcy przydomowego stawu. Musimy jednak pamiętać o odpowiedniej wielkości zbiornika i zabezpieczeniu specyficznych potrzeb tych pięknych żywych stworzeń. Dużo łatwiejsza będzie uprawa roślin wodnych. W strefach przybrzeżnych mogą rosnąć cieszące oko soczyste tataraki, wysokie oczerety i pałki wodne, czy piękne kaczeńce. W głębszej – rozpościerać się będą połacie rogatka czy wywłócznika. Taflę wody zajmować mogą pływające rośliny, jak pistia albo liście szczególnie lubianych przez posiadaczy przydomowych oczek lilii wodnych. Nie jest to jednak wszystko, bo obecność zbiornika wodnego daje możliwość stworzenia wokół niego terenów o stale mokrym podłożu, odpowiednich dla roślin zasiedlających brzegi jezior i rzek oraz miejsca bagniste. Dobrze w pobliżu oczka będą się czuć trawy ozdobne preferujące gleby wilgotne, paprocie i wiele innych rodzajów roślin powiększających różnorodność flory ogrodu.

Przyroda za oknem, goście w ogrodzie

Oczko wodne w pobliżu domu to też swego rodzaju zaproszenie dla naszych rodzimych gatunków zwierząt, dzięki czemu możemy doświadczyć obcowania z częścią fauny naszego kraju bez wychodzenia za furtkę własnego ogrodu. Z obecności takiego zbiornika na pewno ucieszą się płazy, takie żaby czy traszki, których życie nieodłącznie wiążę się z wodą. To właśnie w niej kolejne ich pokolenia przychodzą na świat i dorastają. Chętnie też z kąpieli skorzystają jaszczurki, takie jak piękne i wcale nie tak rzadkie w naszym kraju zwinki. Płytkie strefy do ugaszenia pragnienia i czyszczenia piór wykorzysta przeróżne ptactwo. Kolejnymi ciekawymi gośćmi będą bezkręgowce. Część z nich jest na stałe związana z wodą, w której żyją i żerują. Inne zamieszkują strefę nad taflą, a sama woda potrzebna im jest wyłącznie do rozmnażania. Ważnym jednak jest to, że większość bezkręgowców osiedlających się w naszym oczku wodnym i jego okolicach to owadożercy, a co za tym idzie przyczyniają się aktywnie do ograniczenia populacji uciążliwych komarów, much i innych uciążliwych insektów.

Oczko wodne w ogrodzie, bardziej przyjazny klimat i bezpieczeństwo

Przyjemność jaką możemy czerpać z walorów wizualnych i przyrodniczych wynikających z faktu posiadania oczka wodnego jest niewątpliwa i każdy kto decyduje się na posiadanie niewielkiego stawu w ogrodzie bierze pod uwagę przynajmniej jeden z powyższych czynników. Istnieją jednak aspekty, które nie są tak oczywiste, a wnoszą wiele do komfortu ogrodowego wypoczynku.

Zmień swój klimat

Obecność zbiornika wodnego w ogrodzie ma wpływ nie tylko na to, co widzimy; zmienia także panujący w nim mikroklimat. W gorące dni zwiększa wilgotność powietrza, czyniąc wysokie temperatury znośniejszymi. Samo wskazanie termometru w otoczeniu zbiornika wodnego również będzie nieco niższe, zwiększając tym samym komfort przydomowego wypoczynku. Efekt ochłodzenia i nawilżenia powietrza mogą zwiększyć wszelkiego rodzaju kaskady i fontanny. Wpływ przydomowego zbiornika na klimat docenią zwłaszcza osoby mające problemy z układem oddechowym oraz alergicy. Ci pierwsi będą mogli cieszyć się aurą wilgotnego i ułatwiającego oddychanie powietrza. Drugich uraduje mniejsza dokuczliwość reakcji alergicznych, która jest związana z unoszącą się parą wodną zmniejszającą ilość pyłków.

Więcej oczek wodnych, bezpieczniejsze otoczenie

Nasze domowe oczka wodne to też swego rodzaju odpowiedź na zmiany zachodzące w środowisku naturalnym oraz zawór bezpieczeństwa dla terenów, którym grożą podtopienia.

Jeśli chodzi o wpływ na klimat, to wspominaliśmy o korzystnym wpływie na wilgotność powietrza i temperaturę. Przydomowe zbiorniki pełnią funkcję rezerwuaru wody dla swojego otoczenia przeciwdziałając suszy. Z drugiej strony, kiedy wody zaczyna być zbyt wiele w wyniku intensywnych opadów, oczka wodne w ogrodzie zamieniają się w zbiorniki retencyjne zbierając część deszczówki i zapobiegając jej przenikaniu do cieków wodnych, tym samym przekładając się na zmniejszenie ryzyka podtopień.

Dobry czas na wodę w ogrodzie

Jeśli nie masz jeszcze w swoim ogrodzie własnego małego stawu albo już taki masz, ale zastanawiasz się czy nie przydałoby się powiększenie, to jest na to dobry czas. Dostępność wyposażenia dedykowanego do przydomowych zbiorników jest ogromna. Wszystko do oczka wodnego jest na wyciągnięcie ręki i łatwo wybrać coś dla siebie. Koszt budowy można zniwelować korzystając z dofinansowań na zbiorniki małej retencji. Dalsze oszczędności mogą wynikać z używania zmagazynowanej wody do nawadniania ogrodu zmniejszając wysokość rachunków

Inwestycja w lepszy klimat pod każdym względem

Jak już mówiliśmy, klimat zmienia się na naszą niekorzyść. Upalne i suche okresy letnie obniżają poziom wody w zbiornikach sztucznych i naturalnych oraz płytko położonych wód powierzchniowych. Im więcej powstaje niewielkich zbiorników zbierających wodę deszczową, tym klimat wokół nas będzie przyjemniejszy, a efekty zmian klimatycznych i susz mniej dotkliwe i widoczne. Poprawi się też klimat naszego ogrodu, i to nie tylko ten który możemy opisać temperaturą i wilgotnością, ale też w kontekście wizualnym. Oczko wodne w ogrodzie to więc połączenie dekoracji ogrodu z korzyściami dla samego posiadacza, ale również wkład w poprawę ogólnych warunków wodnych za cenę przyjemności posiadania swojego własnego wodnego świata przed drzwiami domu.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.