Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Oświetlenie w akwarium – które sprawdzi się najlepiej?

akwarium

Światło niezbędne jest do prawidłowego rozwoju roślin i zwierząt w akwarium. Niestety, zwyczajne światło dzienne jest niewystarczające – blokują je okna, a także ścianki akwarium. Dlatego, aby sprostać zapotrzebowaniu zbiornika na oświetlenie, należy sięgnąć po to sztuczne.

Na rynku znajdziemy dwa głównie rodzaje oświetlenia, które posłużą nam dobrze w akwariach: świetlówki oraz oświetlenie LED.

Świetlówki

Są to dosyć popularne żarówki, które od lat wykorzystuje się przy oświetlaniu akwariów. Ich zaletą jest fakt, że oddają światło bardzo równomiernie. Nie nagrzewają się też, co zmniejsza ryzyko poparzenia, a także niweluje nadmierne nagrzewanie się górnych warstw wody. Mogą one sprawiać nieco problemów przy wymianie, gdyż z czasem maleje ich jasność, więc wymiana musi przebiegać stopniowo, by rośliny zdążyły się przystosować do nowego natężenia światła.

Oświetlenie LED

Nowsza technologia LED jest nieco droższa, niż szeroko dostępne świetlówki, jednak inwestycja zwraca się w postaci oszczędności – żarówki LED są bardziej energooszczędne, niż inne propozycje. Na co należy także zwrócić uwagę to fakt, że oświetlenie LED jest oświetleniem punktowym (składa się z małych diod).

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?

Tutaj w grę wchodzi wysokość samego akwarium, a także to, co się w nim znajduje.

Jeżeli chodzi o wielkość akwarium – im jest ono wyższe, tym oświetlenie powinno być silniejsze. W zbiornikach o wysokości powyżej 50 centymetrów stosuje się 1 W oświetlenia na litr wody. W zbiornikach poniżej 50 centymetrów możemy zastosować 0,75 W oświetlenia na litr wody.

Nie bez znaczenia są także współczynnik oddawania kolorów (RA) oraz temperatura barwy oświetlenia.

Współczynnik RA dla Słońca wynosi 100. Najbardziej optymalną wartością w przypadku oświetlenia do akwarium będzie 80 RA.

W przypadku temperatury barwowej (mierzonej w Kelvinach), powinno znajdować się ono w optymalnym przedziale od 5500 do 6500 K (jest to temperatura barwowa światła białego). Poniżej 5500 K barwa światła przechodzi w żółtą, powyżej 6500 K – w niebieską. Oświetlenie przeznaczone do akwarium będzie dobrze spełniało swoją funkcję w przedziale światła białego lub żółtego.

Oświetlenie nocne

Oświetlenie nocne nie jest konieczne – aby zachować prawidłowy rytm dobowy wystarczy, że w nocy wyłączymy światło w akwarium. Gdy jednak chcemy zdecydować się na oświetlenie nocne, możemy wybrać lampę niebieską, o zdecydowanie mniejszym natężeniu światła, niż te przeznaczone do oświetlania dziennego. Dzięki temu, nawet po zmroku będziemy mogli cieszyć się pięknym widokiem na akwarium, a zwierzęta oraz rośliny dostaną potrzebny czas na odpoczynek nocny.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.