Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zbliża się sezon na sandacza – jak skutecznie łowić tę rybę?

Zbliża się sezon na sandacza – jak skutecznie łowić tę rybę?
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Koniec tarła i okresu ochronnego sandacza zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że już niedługo wędkarze będą mogli cieszyć się połowem tej chętnie łowionej ryby. Sandacz (Sander lucioperca) to drapieżnik słodkowodny, który osiąga imponujące rozmiary i stanowi wyzwanie dla wielu wędkarzy. Warto poznać skuteczne techniki połowu sandacza, aby w pełni wykorzystać nadchodzący sezon. Przedstawiamy wam kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą wam osiągnąć sukces podczas łowienia tej ryby.

Sandacz – drapieżnik wodny godny uwagi

Sandacz to ryba, która cieszy się ogromną popularnością wśród wędkarzy, głównie ze względu na swoją waleczność i charakterystyczne brania. Jest to jeden z największych słodkowodnych drapieżników występujących w Polsce, osiągający długość nawet do 100 cm. Jego charakterystyczne wrzecionowate ciało, pokryte ciemnymi pasami, sprawia, że jest łatwo rozpoznawalny. Sandacz preferuje głębsze wody, takie jak jeziora, rzeki czy zbiorniki zaporowe, gdzie poluje na mniejsze ryby.

Dlaczego ustanawia się okresy ochronne dla sandacza?

Zbliża się sezon na sandacza – jak skutecznie łowić tę rybę?

Okresy ochronne dla ryb, w tym dla sandacza, mają na celu zachowanie zrównoważonego zarządzania rybostanem. Podczas tarła ryby składają i zapładniają jaja, co jest kluczowym procesem dla ich przyszłości. Ustanowienie okresu ochronnego pozwala sandaczowi na spokojne rozmnażanie i zwiększenie populacji. Przestrzeganie okresu ochronnego jest niezwykle istotne dla zachowania równowagi ekosystemu wodnego. W Polsce okres ochronny dla sandacza trwa od 1 marca do 31 maja, co oznacza, że w tym czasie połów tej ryby jest zabroniony.

Łowienie na żywca

Jedną z najpopularniejszych technik połowu sandacza jest połów na żywą rybkę, zwany również “żywcem”. Polega to na wykorzystaniu żywej rybki jako przynęty. Sandacz, będąc drapieżnikiem, chętnie zaatakuję ruchomą ofiarę. Przy połowie na żywca należy pamiętać, że używanie żywych rybek jako przynęty jest dozwolone tylko, jeżeli ryba została złowiona w tym samym akwenie.

Połów na trupka

Inną skuteczną techniką połowu sandacza jest połów na kawałki martwej ryby, zwanej “na trupka”. Polega to na przygotowaniu kawałka martwej ryby jako przynęty. Można wykorzystać np. filet rybny, kawałki głowy lub ogona, które wydzielają intensywny zapach i przyciągają sandacza. Metoda ta jest szczególnie skuteczna, gdy sandacz jest mniej aktywny.

Wykorzystuje się tutaj technikę gruntową. Na żyłce lub plecionce montujemy przelotowo ciężarek ok. 50 gram. Na haczyk przyponu zaczepiamy kawałek, filecik z rybki i czekamy.

Spinning

Spinning to kolejna popularna metoda połowu sandacza. Skuteczne tutaj będą wszelkiego rodzaju przynęty. Z racji dużo mniejszego pyska, sandacz preferuje inne wabiki niż szczupak. Skuteczną techniką może okazać się drop shot.

Ważne jest, aby dostosować technikę połowu do struktury dna i warunków panujących na danym łowisku. Szukaj miejsc, gdzie zazwyczaj przebywa sandacz, takich jak zakola rzek, zatoki, zatopione drzewa czy strefy przybrzeżne. Dobór odpowiedniego sprzętu, takiego jak wędka o odpowiedniej długości, mocy i akcji, oraz wytrzymała żyłka, jest również istotny dla skuteczności połowu.

Podsumowanie

Zbliżający się sezon na sandacza to doskonała okazja dla wędkarzy do spędzenia czasu na łonie natury i połączenia pasji z połowem wymagającej i chętnie łowionej ryby. Przed rozpoczęciem połowów warto jednak pamiętać o okresach ochronnych i przestrzegać ich, aby zapewnić rozmnażanie się i zachowanie odpowiednich populacji ryb. Połów sandacza może być ekscytującym wyzwaniem, a zastosowanie różnych technik, takich jak połów na żywą rybkę, na kawałki martwej ryby lub spinning, może przynieść doskonałe rezultaty. Pamiętaj jednak, aby połowy odbywały się z szacunkiem do przyrody i zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.