Archiwum dnia: 23 marca 2023

Piekielnica

Ignorantia iuris nocet. To obcobrzmiące zdanie nie jest, bynajmniej, łacińską nazwą ryby czy żadnego innego zwierzęcia, a znaną ze starożytnego Rzymu sentencją: „Nieznajomość prawa szkodzi”. Postanowiłem o tym wspomnieć już na wstępie, bo nieznajomość prawa może boleśnie doświadczyć również nas, wędkarzy. Jak uniknąć mandatu nad wodą? Zgodnie z RAPR Teoretycznie sprawa jest prosta. Wystarczy mieć odpowiednie uprawnienia, nie wędkować tam, gdzie nie wolno i nie używać do połowu ryb niedozwolonego sprzętu. Oczywiście należy również znać wymiary, limity i okresy ochronne ryb. Wszelkie zasady amatorskiego połowu ryb są szczegółowo opisane w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb. Nie ma jednak większego sensu studiować regulaminów na pamięć, bo większość zasad wędkarze znają doskonale, a w razie wątpliwości można zajrzeć TUTAJ. Lista gatunków zagrożonych O ile wymiary i okresy ochronne najpopularniejszych gatunków ryb są wędkarzom doskonale znane, to z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że większość wędkarzy miałoby problem z wymienieniem gatunków, których w ogóle łowić…

Dowiedz się więcej

Jesteś młodym pasjonatem ryb? Postaw na karierę ichtiologa!

Od dziecka ciągnie Cię nad wodę? Czujesz, że to Twoje środowisko naturalne? Już jako mały szkrab wolałeś/-aś pojechać z tatą na ryby niż kopać piłkę na podwórku? W takim razie zawód ichtiologa jest stworzony dla Ciebie. Możesz połączyć swoją pasję z pracą zawodową. Zostań studentem na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku Ichtiologia i Akwakultura. Kiedy rozwinęła się Ichtiologia? Już człowiek pierwotny interesował się wodnymi stworzeniami. Chińczycy zaczęli hodować ryby w stawach blisko 5500 lat temu. Spisali nawet pierwszy w historii poradnik o hodowli ryb słodkowodnych. Biologią ryb, w dość szerokim zakresie, zajmowali się starożytni Grecy. Arystoteles stworzył pierwszą taksonomiczną klasyfikację ponad stu gatunków ryb śródziemnomorskich. Za ojca ichtiologii uważa się szwedzkiego przyrodnika Petera Artedi, współpracownika Linneusza, który sprecyzował pojęcie gatunku i odmiany, połączył gatunki w rodzaje i nadał im nazwy. Pierwsze polskie opisy ryb pojawiły się w XV wieku. Było to dzieło Jana Długosza “ Chorographia…

Dowiedz się więcej

25 Marca. Akcja Czysty Wiar — Sprzątanie Rzeki.

Twórcy obywatelskiego Projektu “Niewidzialny Turnicki Park Narodowy” zapraszają do udziału w akcji przywracania rzeki Wiar do jej pierwotnego i wolnego stanu. My wędkarze mamy przywilej obcowania z dziką przyrodą, więc w naszym interesie jest o tę dzikość zadbać. Z niniejszego artykułu dowiemy się, co sprawia, że ta niepozorna rzeka oraz miejscowości, przez które przepływa, są tak wyjątkowe. Wiosenne porządki. “W sobotę zakasamy rękawy, połączymy siły i wspólnie ruszymy brzegiem rzeki by oczyścić ją ze śmieci. Skoncentrujemy się na okolicach Huwnik i Nowosiółek Dydyńskich. Startujemy o 10:00.” – zachęca organizator akcji.  Przyda się każda pomocna dłoń, trochę czasu i odrobina dobrej woli. By pomóc w usprawnieniu koordynacji, możemy zgłosić swój udział tutaj. Gmina Fredropol położenie i ciekawostki. Położona kilkanaście kilometrów na południe od Przemyśla gmina Fredropol ma bardzo burzliwą historię. Wieki temu, przez leżące tu miejscowości przebiegał trakt handlowy, którym transportowano sól oraz bursztyn. Okoliczne miejscowości były więc dość często odwiedzane przez…

Dowiedz się więcej

3/3