Zima w statystykach

Zima w statystykach

Jakie ryby są najczęściej łowione zimą? Gdzie, jakimi metodami i na jakie przynęty zostały złowione medalowe sztuki? Na podstawie zgłoszeń rekordowych ryb do konkursu „Rekordy Polski w Długości Ryby” opracowaliśmy wykresy, które pozwolą odpowiedzieć na te i inne pytania.

Do stworzenia wykresów wykorzystałem dane aż z 14 lat. Wybrałem te zgłoszenia, które pochodziły z miesięcy zimowych. W okresie zimy wolność odzyskało 32% rekordowych ryb. Oznacza to, że prawie 70% medalowych ryb skończyło na patelni. Zgłoszenia z tego czasu zdominowali seniorzy (ponad 93%). Juniorskie połowy stanowiły niecałe 7%. Trudno się dziwić. W miesiącach ciepłych często juniorzy sami chodzą na ryby. Zimą natomiast trudno wyobrazić sobie, żeby rodzice puszczali dzieci nad wodę bez opieki.

Byłem ciekawy, jakie ryby w tym czasie wędkarze łowią najczęściej. Przypuszczałem, że mogą to być okonie i łososiowate. Nie pomyliłem się. Pasiaste drapieżniki stanowiły 23% połowów, pstrągi potokowe 17%, trocie wędrowne 14%, łososie 11%. Zaskoczeniem był dla mnie świetny wynik płoci (17%) i bardzo słaby leszczy (około 0,5%). Wędkarze zgłosili aż 19 różnych gatunków. Oprócz ryb pokazanych na wykresie mieliśmy zgłoszenia: karasia, karpia, leszcza, lina, lipienia, miętusa, tęczaka, siei, wzdręgi i troci jeziorowej.

Wszystkie wykresy wraz z omówieniem znajdziecie na stronie 14 WŚ 2/2019

Autor artykułu

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Kalosze