Podstawy budowy zestawu wyczynowego (1)

Podstawy budowy zestawu wyczynowego (1)

Rozpoczynanie zawodniczej kariery nie jest dla młodych wędkarzy łatwe. Koła wędkarskie i kluby, w których działaczom zależy na edukacji najmłodszych, cieszą się dużym zainteresowaniem. Niestety, są też organizacje, które nie przykładają należytej uwagi do promowania sportu wędkarskiego wśród młodzieży.

Wędkarze stawiający pierwsze kroki w zawodach często popełniają podstawowe błędy wynikające z niewiedzy i braku doświadczenia. Często brakuje im technicznychi  strategicznych wskazówek oraz wyjaśnienia podstaw wędkarstwa wyczynowego, które różni się od rekreacyjnego wyjazdu na ryby. Zawodnicza taktyka, wędkarska intuicja i podejmowanie trafnych decyzji oraz konsekwentne realizowanie założonego planu to bardzo ważne czynniki przekładające się na końcowy wynik. Jednak nawet najlepsza strategia nie przybliży nas do wygranej, jeśli nie zadbamy o najważniejsze detale. Kluczem do sukcesu każdego mistrza jest szczegółowe przygotowanie się do zawodów, które zaczyna się już w domu, podczas wykonywania zestawów.

Ważne szczegóły

Skuteczność zawodnika wynika z dbałości o najmniejsze drobiazgi. Jednym z najważniejszych elementów zestawu jest haczyk. Istnieje wiele kryteriów wyboru haczyka, ale bez względu na to jaki rozmiar i kształt wybierzemy, musi on charakteryzować się najwyższą jakością. Przed przygotowaniem przyponu, sprawdzam (za pomocą szkła powiększającego) każdy haczyk, odrzucając wadliwe egzemplarze. Zwracam uwagę na odkształcenia, rozgięcia, ostrość grotu i zadzioru. Haczyk bezpośrednio wpływa na skuteczność zacięcia, więc musi być wyselekcjonowany. Przygotowując w domu zapas przyponów, kładziemy nacisk na precyzję. Pętelki muszą być małe, a długość przyponów do danej metody łowienia musi być taka sama.

Ciąg dalszy artykułu autorstwa Pawła Szewca na stronie 44 WŚ 7/2019.

Zachęcamy również do prenumeraty Wędkarskiego Świata - szczegóły tutaj.

Autor artykułu

Edmund Gutkiewicz
Edmund Gutkiewiczstały współpracownik Profil autora

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Kalosze