Ze szczeżują na sumy

Ze szczeżują na sumy

Z teaserem zetknąłem się przypadkowo. Jako zdeklarowany spinningista i trollingowiec nie brałem do ręki kwoka i unikałem metod vertykalnych, gdyż moje metody, po pierwsze, wystarczały do złowienia suma na mazowieckiej Wiśle, a po drugie, były na tyle pochłaniające, by nie rozmieniać się na drobne. Tym przypadkiem był tekst Piotra Bąka o teaserach. Brakowało mi kilku zdjęć, więc poprosiłem producentów o przysłanie wzorów. Przeleżało to miesiąc w sumowym pudle, by w końcu doczekać się dnia, kiedy... zapomniałem wiaderka z woblerami i wypłynąłem na wodę z jednym kwokiem, kijem trollingowym i kilkoma teaserami. Tego dnia na półtora miesiąca odstawiłem wędkę trollingową. (…)

Aby skutecznie łowić na teaser, trzeba go dozbroić mięsem. Próby łowienia bez mięsnego dodatku nie przynosiły zadowalających wyników, choć szczerze mówiąc, szybko z tych prób zrezygnowałem, by stwierdzić z pełnym przekonaniem, że czysty teaser nie jest skuteczny. Tym bardziej że dozbrojenie teasera nie przysparza wiele problemów.

Najbardziej popularne, ale i najgorsze zarazem są rosówki. Sumy biorą na nie co prawda znakomicie, ale nie lepiej niż na przynęty, które opiszę poniżej, a problem z pozyskaniem na czas i przechowaniem rosówek szybko wyeliminował je z mojego arsenału, tym bardziej że po każdym, nawet malutkim sumku trzeba zakładać nową porcję rosówek. (…)

Okazało się, że małży w Wiśle jest dostatek. Wystarczy przeczesać kilka klatek pomiędzy główkami z płytkim, przymulonym piaskiem lub pogmerać w kępach zielska, by w ciągu kwadransa mieć wiadro małży na cały dzień. Jeśli są w piasku, to zwykle całe w nim zakopane, ale na wierzch wystaje przyczepiona do małży kępka racicznic. Nie każdą małżę jednak możemy założyć na haczyk. Aby łowić zgodnie prawem wolno stosować wyłącznie szczeżuję pospolitą, gdyż pozostałe małże są objęte ścisłą bądź częściową ochroną gatunkową.

Prezentujemy opis skutecznych przynęt oraz mięsnych dodatków do sztucznych przynęt. Gdzie je pozyskać, jak założyć na haczyk, jaki sprzęt przygotować i jak łowić. Szczegóły w „Wędkarskim Świecie” 6/2018 na stronie 30.

Autor artykułu

Marek Szymański
Marek Szymański zastępca redaktora naczelnego Profil autora

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Kalosze