Z główką na szczupaki

Z główką na szczupaki

Z wielu wzorów główek do zbrojenia gum, które pojawiły się na rynku w latach 90 ubiegłego stulecia, do dzisiejszych czasów ostała się główka kulista lub prawie kulista, wzbogacona trójkątną główką do jaskółek. W ostatnich latach coraz powszechniejsze stają się też obciążenia zintegrowane z przynętą, stosowane głównie w przynętach szczupakowych. Arsenał dostępnych obciążeń jest wystarczający, ale w pewnych warunkach stosuję niewielkie modyfikacje obciążenia, by lepiej wykorzystać walory przynęty lub stworzyć z tej samej gumy przynętę o zupełnie innych walorach niż guma uzbrojona standardowo.

Pierwsza najprostsza modyfikacja polega na obcięciu z główki nadmiaru ołowiu. Zwykle imamy się tego zabiegu z braku lekkich główek, ale okazuje się, że odpowiednio formując główkę szczypcami do cięcia drutu można znacznie zmniejszyć czepliwość przynęty, a przecież zazwyczaj obciążenie odchudzamy głównie w płytkich, a co za tym idzie – zarośniętych łowiskach szczupakowych. (...)

Spore możliwości zmiany zarówno obciążenia, jak i pracy gumy daje czeburaszka. Ja jednak rzadko, nawet przy czeburaszce, rezygnuję z haka z główką. Swoje pudełko szczupakowe (sandaczowe zresztą też) kompletuję w ten sposób, że wszystkie rippery, gumy uzbrajam w najlżejszą możliwą główkę i dopiero do niej przypinam pasujący ciężarek. (...)

Korkociąg to zwinięty w sprężynkę odcinek drutu stalowego, często z prowadnicą w formie kolca, który umożliwia uzbrojenie przynęty bez haka i obciążenia. Po wkręceniu korkociągu do jego oczka mocujemy dozbrojki z kotwicami oraz – jeśli jest to potrzebne – czeburaszkę. A nie zawsze jest to potrzebne. Ja lubię na płyciznach łowić z samym korkociągiem na gumy prowadzone techniką dżerkową, zwłaszcza na gumy o neutralnej pływalności, bardzo wolno tonące pod masą kotwic i przyponu. ...

Więcej na ten temat znajdziecie na stronie 34 WŚ 6/2017. 

Autor artykułu

Marek Szymański
Marek Szymański zastępca redaktora naczelnego Profil autora

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
rapala pike program