Wychowałem spinningistę

Wychowałem spinningistę

Miałem okazję łowić rekordowe ryby, poznawać wspaniałych ludzi i stawać na podium najważniejszy chimprez wędkarskich. Jednak nigdy nie odczuwałem większej satysfakcji niż wtedy, gdy będącz dzieciakami nad wodą, widziałem ich radość z każdej ryby. Jeśli kiedykolwiek czułem się spełniony wędkarsko, to właśnie podczas takich wypraw.

Mam dwóch synów. Starszy od małego przejawiał żywą chęć do uczestniczenia w moich wyprawach, a młodszy często bywał zabierany na przyczepkę. Z czasem to polubił i coraz częściej łapał za wędkę. Początki bywały trudne. Próbowałem nauczyć ich w pięć minut tego, do czego ja dochodziłem przez 30 lat. Irytowało mnie, że nie myślą tak jak ja, nie rzucają jak ja i że nie są tak kreatywni. Przyszedł taki moment, kiedy starszy znowu wpadł do błota po pas i z bananem na twarzy opowiadał, jak próbował złapać żabę. Przypomniało mi się moje dziecięce wędkowanie. Bez spinki, bez patrzenia na zegarek, bez dążenia do złowienia okazu. Cieszyło mnie samo posiedzenie nad wodą z kolegami, wieczorne ognisko czy nocne polowanie na rosówki. Zrozumiałem, że moje pojęcie wędkarstwa nijak nie pasuje do tego, jak postrzegają je dzieciaki.

Komercja na początek

Nie ma nic gorszego, niż zabrać dziecko na ryby, kiedy te nie biorą. Efekty muszą być natychmiastowe i nieważne czy biorą duże czy małe ryby. Muszą brać. Dlatego zaczynałem od zabierania dzieci na łowiska komercyjne. Raz nałowiliśmy się tęczaków, innym razem były to karpie. Dobrą opcją są wzdręgi czy ukleje, które latem biorą nieprzerwanie. Im bardziej egzotycznie wyglądająca ryba, tym lepiej. Na szczęście na komercyjnych łowiskach da się złowić prehistorycznie wyglądającego jesiotra. Z czasem pojawiały się pierwsze nocne wyprawy, spanie pod namiotem czy gołym niebem i obiady z ogniska.

Ciąg dalszy artykułu na stronie 46 WŚ 6/2019.

Zachęcamy również do prenumeraty Wędkarskiego Świata - szczegóły tutaj.

Autor artykułu

Wojciech Krzyszczyk
Wojciech Krzyszczykzastępca redaktora naczelnego Profil autora

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Kalosze