WŚ 8/2018

wś archiwum

W numerze

Z batem na rzeczne ryby

"Aby łowić w rzece ładne ryby, nie trzeba sięgać po tyczkę lub feeder i zarzucać przynęty daleko od brzegu. Często wystarczy bat z jednym zestawem. Trzeba tylko wybrać odpowiednie miejsce i porę dnia"

CZYTAJ WIĘCEJ
Jaskółka na urlopie

"Słoneczny bezwietrzny dzień, powierzchnia wody wygląda niczym potężne lustro, które nagle zostaje załamane atakiem drapieżnika i uciekającej w panice drobnicy. Takie widoki możemy zaobserwować głównie latem, łowiąc na jeziorze w czasie urlopu, ale nie zawsze umiemy się dobrać do tak polujących ryb. Spinningiści znaleźli jednak na nie skuteczną metodę."

CZYTAJ WIĘCEJ
Sumowy zestaw spinningowy

"Lato to dla wielu wędkarzy czas suma. Nasz największy rodzimy drapieżnik to bardzo silny przeciwnik, wymagający mocnego sprzętu. W tym odcinku chciałbym zatem opisać Wam, jak powinien wyglądać niezawodny zestaw spinningowy na suma, za pomocą którego można bezpiecznie wyholować kilkudziesięciokilogramową rybę zarówno z łodzi, jak i z brzegu."

CZYTAJ WIĘCEJ
Karpie na bałałajkę

"Jest sporo wędkarzy, którzy bardzo lubią wędkarstwo podlodowe. Niektórzy wręcz wolą łowienie z lodu od łowienia letniego. Ja bardzo lubię wędkarstwo podlodowe oraz lubię łowić karpie. Wpadłem na pomysł, żeby to połączyć i móc łowić wędką podlodową przez cały rok."

CZYTAJ WIĘCEJ
25 h na dobę

"Zagraniczne wyprawy zawsze kojarzyły mi się z czymś niesamowitym. Gdy nie było mnie na nie stać, mówiłem, że to nie dla mnie, po co mi to. Później zrozumiałem, że to tylko kwestia stanu umysłu. Chcę, to jadę, nie chcę, to nie jadę. Finanse nie mają większego wpływu, gdy się chce. Pierwszą zagraniczną wyprawę zaliczyłem nad Rodan. Klasyczny liść od losu, czyli tydzień bez puka. Ale teraz będzie inaczej.  Jedziemy nad Pad. Ale im dowalimy."

CZYTAJ WIĘCEJ
Okonie z trzech stref

"Wybierając się latem na okonie umownie dzielę jezioro na 3 strefy, a każda z nich wymaga nieco innej techniki wędkowania i odmiennych przynęt.

W strefie zarośniętych płycizn, zwanej litoralem, najbardziej interesujące są rejony pokryte twardymi roślinami wynurzonymi:"

CZYTAJ WIĘCEJ
Na sumach nie ma kolegów

Wędkarstwo sumowe w Polsce jest dziedziną, której słupki idą w górę nieporównywalnie szybciej od innych. Mimo więc coraz silniejszej populacji suma i ogólnej coraz większej liczby łowionych sumów przechytrzyć tę rybę nie jest łatwiej niż kiedyś. Odpowiedzialna za to jest rosnąca presja przy stałej liczbie łowisk. Niestety, presja psuje wodę, nawet gdy ryby są wypuszczane, a mam czasem wrażenie, że zwłaszcza tam, gdzie są wypuszczane. 

CZYTAJ WIĘCEJ
Krótka zasiadka

"Większość z nas ma wiele zajęć. W związku z tym niewiele jest czasu na ryby. Niestety, nieczęsto możemy wygospodarować czas na długie, tygodniowe zasiadki. Nie oznacza to, że w ogóle powinniśmy zrezygnować z karpiowych wypraw. Przy odrobinie chęci możemy znaleźć łowisko blisko miejsca zamieszkania, by podczas krótkich zasiadek zapolować na naszych ulubieńców. Kilka godzin, doba lub dwie mogą dać rekordową rybę."

CZYTAJ WIĘCEJ
Sandacze z łąki

"Ciężkim o twarde – chyba tak najprościej można streścić najpopularniejszy sposób na sandacze. Przez lata była to wręcz jedyna metoda połowu tych ryb. Wielu wędkarzy nadal ogranicza swój warsztat do tej techniki. Wynalezienie przynęt miękkich i kogutów z pewnością zrewolucjonizowało łowienie tych pięknych ryb, jednak posiadana wiedza z zakresu biologii i zwyczajów sandaczy spowodowała, że powstały kolejne techniki ich połowu."

CZYTAJ WIĘCEJ
Na wiatr i fale – jeziorowy feeder

"Zazwyczaj jestem wierny schematowi wyuczonemu jeszcze przed laty – jezioro to dla mnie wędkarstwo spławikowe. Nic nie sprawia mi takiej radości, jak widok na gładkiej tafli jeziora spławika sygnalizującego branie w świetle wschodzącego słońca. Gdy trafiam nad jeziora, zawsze zaczynam od odległościówki lub bata. Niestety, warunki atmosferyczne nie zawsze pozwalają cieszyć się tymi metodami. Wtedy trzeba sięgnąć po jeziorowy feeder, by mimo wiatru i fali nadal skutecznie łowić ryby."

CZYTAJ WIĘCEJ

Spis treści

Na podsłuchu

        6   Podróż Rapali po Europie

Wędkarski Świat

        8   25 godzin na dobę

Ciekawostki      

     12   Największy sum ze środkowej Warty 

Łowy miesiąca

     14   Z batem na rzeczne ryby

     16   Jaskółka na urlopie

     20   Rzeka górska – bogactwo gatunków

Jak łowią Mistrzowie

     22   Leszcze, płocie i okonie

Dobry sprzęt

     24   Wiązarka do przyponów włosowych

Porady specjalistów

     28   Okonie z trzech stref

     30   Na sumach nie ma kolegów

     33   Zestawy na leszcze

Wyższa szkoła wędkowania

     34   Ustawienie gruntu

Karpiowe warsztaty

     36   Krótka zasiadka

Wielki Atlas Much

     38   Pięć much dla każdego

Szkoła muchowania

     39   Pstrągi z wody stojącej

Łowię od niedawna

     40   Sposób na jesiotry

     41   Koszyczki zanętowe na rzekę

     42   Sumowy zestaw spinningowy

Rekordy Polski Juniorów

     44   Nowe zgłoszenia 2018

Prosto z duszy

     46   Plecionka

Wędkarski Świat Młodych

     47   Pan Gucio radzi

Reportaż WŚ

     48   Szczupak Cup 2018

Forum Eko               

     50   Zieleń w wodzie

Sekrety Łowienia

     52   Sandacze z łąki

     54   Kupujemy pierwszą łódkę (1)

     56   Sumy z brzegu

     58   Kleniowo-jaziowe błyskotki

     60   Karpie na bałałajkę

     62   Na wiatr i fale

Mucha dla każdego

     65   Larwy chruścików

Karpiowe rozmaitości

     66   Jezioro Kamionki

Morskie opowieści

     67   Władek wschodni i zachodni

Porady prawne WŚ

     68   Po co te zakazy?

Rekordy Polski

     70   Nowe zgłoszenia 2018

Przygoda miesiąca

     75   Prezent urodzinowy

Zawody

     76   Rosyjska ruletka

Kuchnia

    78   Sardele

Krzyżówka z nagrodą

    98   Superkamizelka do wygrania

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wszystkie numery
Dargon