WŚ 2/2018

wś archiwum

W numerze

Największy karp świata

„Gdy po raz pierwszy zobaczyłem zdjęcie olbrzymiego karpia syjamskiego, od razu wiedziałem, że chcę go złowić. Myśl o tej rybie kiełkowała jak malutkie ziarenko rzucone na urodzajną glebę. Im więcej zdjęć oglądałem, tym większe stawało się marzenie. Trzeba więc było przejść od marzeń do czynów."

CZYTAJ WIĘCEJ
Tania składka No Kill

„Zarząd Okręgu PZW w Zamościu wprowadził na 2018 rok nowe, tanie składki „No Kill” na ochronę i zagospodarowanie wód, upoważniające do wędkowania bez prawa zabierania ryb. O powodach, celach i skutkach wprowadzenia składek No Kill rozmawiam z Jerzym Wiatrem, prezesem Zarządu Okręgu PZW w Zamościu. 

CZYTAJ WIĘCEJ
Ryby słońca i wolnej wody

„(…) Jeżeli zima nie jest za ostra, a małych i średnich rzeczek nie skuł lód, to luty jest dla mnie miesiącem, w którym chodzę za pstrągiem potokowym. (…) W tym okresie preferuję powolne schodzenie z prądem wody i obławianie atrakcyjniejszych miejsc poniżej mojego stanowiska. Przemieszczam się powoli, przy brzegu, w dół rzeki, starając się wykorzystać wszystko, by wtopić się w otoczenie."

CZYTAJ WIĘCEJ
Feeder w zaczepach

„Łowienie feederem w pełnym zaczepów łowisku nie jest łatwe. Traci się dużo zestawów i holowanych ryb. Na szczęście modyfikując w prosty sposób zestaw końcowy można ograniczyć straty ryb. (…)"

CZYTAJ WIĘCEJ
Okonie nęcone błystką

"Wędkarstwo podlodowe ma niesamowity klimat, tym bardziej gdy ryby dopisują, a zbyt niska temperatura nie utrudnia łowienia. Problem zaczyna się wtedy, gdy okonie przestają reagować na skuteczne do niedawna błystki, a zmiana miejsc i sposobów prowadzenia przynęt nie przekłada się na wyniki. Dziś opowiem Wam o moim sposobie na chimeryczne garbusy, który nie wymaga od wędkarza wielkiego doświadczenia i specjalistycznego podlodowego sprzętu, a potrafi zmienić beznadziejny dzień w wyjazd pełen brań i emocji."

CZYTAJ WIĘCEJ
Kulka z odzysku

"Ołów stanowi znaczną część bagażu spinningisty nie tylko dlatego, że jest ciężki, ale również dlatego, że znajduje liczne zastosowania. Fabrycznych zastosowań ołowiu jest wiele, ale zawsze warto mieć przy sobie niewielkie pudełeczko z ołowianymi kulkami, które pozwalają dostroić zestaw do łowiska i aktualnego humoru ryb."

CZYTAJ WIĘCEJ
Łowienie z dna w rzece

"W rzekach i płynących kanałach największe ryby łowi się zwykle z dna. Aby robić to skutecznie, trzeba odpowiednio zanęcić łowisko.

Leszcze i brzany to gatunki ryb, które w szczególny sposób są przystosowane do żerowania na dnie. Leszcze są rybami środkowych i dolnych brzegów rzek, które są określane mianem krainy leszcza. Mają wysuwany do dołu pyszczek, którym z łatwością mogą zbierać pokarm leżący na dnie rzeki."

CZYTAJ WIĘCEJ
Line Aligner po nowemu

"Z każdego wyjazdu na ryby staram się coś wynieść. Oczywiście najbardziej liczą się dla mnie karpie, ale czasami, gdy trafię na złe ciśnienie lub fazę księżyca i wracam do domu na tarczy, cieszę się z innych rzeczy. Otaczająca mnie natura, nowo poznani ludzie, ciekawe rozmowy czy wreszcie nowe rzeczy, których się nauczyłem – to też jest bardzo wartościowe. Właśnie jedną z takich lekcji chciałbym się z Wami podzielić."

CZYTAJ WIĘCEJ
10 lat Drużna

"Jest kilka jezior w Polsce, które z pewnością zasługują na miano unikatowych, a przynajmniej specyficznych . Jednym z nich jest Żarnowiec, drugim jezioro Drużno, na którym z grupą przyjaciół spędziłem pierwszy grudniowy weekend."

CZYTAJ WIĘCEJ
Bezpiecznie na lodzie

"W wędkarstwie podlodowym najważniejszy – oprócz dobrze dobranej przynęty – jest ubiór. W zimie prawie nad każdym jeziorem lub zbiornikiem (w szczególności na dużych, otwartych akwenach) możemy się spotkać niemal z arktycznymi warunkami. Nawet kilkustopniowy mróz, spotęgowany przez wiatr, może w  krótkim czasie spowodować odmrożenia. Ale nawet nieduży brak komfortu termicznego nie należy do przyjemnych, szczególnie gdy mamy w perspektywie parę godzin łowienia. Dlatego aby wędkarstwo podlodowe było przyjemnością, należy wcześniej przygotować odpowiednie ubranie."

CZYTAJ WIĘCEJ

Spis treści

Na podsłuchu

        6   Górne wymiary...

Wędkarski Świat

        8   Największy karp świata

Ciekawostki

      14   Słodkowodne płaszczki

Jak łowią Mistrzowie

     15   Leszcze i szczupaki

Łowy miesiąca

      16   Okonie nęcone błystką

      18   Ryby słońca i wolnej wody

Dobry sprzęt

     22   Wielozadaniowe jaskółki

Porady specjalistów

      26   Palec lepszy niż hamulec

      28   Kulki z odzysku

      32   Wszystko na swoim miejscu

Wyższa szkoła wędkowania

      34   Łowienie z dna

Karpiowe warsztaty

      36   Line Aligner po nowemu

Wielki Atlas Much

      38   Mokre muchy z Chile

Szkoła muchowania

      40   Wypuszczaj z sensem

Prosto z duszy

      42   Śledź Polski

Łowię od niedawna

      44   Pszenica i pęczak

      45   Koszyczek z wymiennym obciążeniem

      46   Bagażnik spinningisty

Wędkarski Świat Młodych

     47   Pan Gucio radzi

Rekordy Polski Juniorów

     48   Nowe zgłoszenia 2017

Repotaż WŚ

      50   10 lat Drużna

      53   Miejskie Łowy, Gdańsk 2017

NOWOŚCI 2018

      54   Konger 2018

      55   Robinson Nowości 2018

Wywiad wś

      56   Tania składka No Kill

Sekrety Łowienia

      58   Bezpiecznie na lodzie

      60   Feeder w zaczepach

      62   Wygodny spinning na rzekę

      64   Ryba duch

      66   Trocie bez napinki

Mucha dla każdego

      67   Orange Marabou Muddler

Karpiowe rozmaitości

      68   Zasiadka życia 27,4 kg

Morskie opowieści

      69   Skrzynka plażowego wędkarza

Ludzie i ryby

      70   Dobry wist

Rekordy Polski

     71   Nowe rekordy Polski

     72   Nowe zgłoszenia 2017

Porady prawne WŚ

      76   Rybakowi wolno więcej

Kuchnia

      78   Świńskie ucho na sucho

Krzyżówka z nagrodą

    82   Superkamizelka do wygrania

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wszystkie numery
Decathlon