WŚ 12/2017

wś archiwum

W numerze

Mandula po szczecińsku

„Szczecińska Odra to łowisko inne niż wszystkie. Dzieli się na Odrę Wschodnią – Regalicę – i Odrę Zachodnią. Pomiędzy tymi dwiema rzekami tworzy się tzw. Międzyodrze. Są to setki kanałów i wysp łączące te dwie rzeki ze sobą śluzami."

CZYTAJ WIĘCEJ
Dobre ubranie na złą pogodę

„Jeszcze nie tak dawno w wędkarskich ubraniach na zimne pory roku dominowały bawełniane podkoszulki, flanelowe (też bawełniane) koszule, grube swetry i ortalionowe kurtki z ciężką podszewką. Obecne kierunki rozwoju wędkarskich ubiorów to coraz lepsza izolacja termiczna, doskonała wentylacja ciała (tzw. oddychalność ubrań), większa wodoodporność, a także znacznie mniejsza masa ubrania – a w efekcie większe poczucie komfortu użytkownika."

CZYTAJ WIĘCEJ
Mrożonka w zanęcie

„Dodanie do zanęty dżokersa, czyli ochotki zanętowej, na wielu łowiskach ma często decydujący wpływ na końcowy wynik połowu. Nie bez powodu tak powszechnie używają jej wędkarze startujący w zawodach. Podobnie wykorzystuje się ją także w rekreacyjnym wędkowaniu, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku."

CZYTAJ WIĘCEJ
Skrzydełka na szczupaka

„Nadchodzi dobry czas na szczupaki, które najbardziej lubię łowić w listopadzie i na początku grudnia. Z reguły poluję na zarośniętych płyciznach, gdzie brania drapieżników są bardzo widowiskowe i emocjonujące. (…)" 

CZYTAJ WIĘCEJ
Srebrne rzeki Alaski

"W 1867 roku Stany Zjednoczone kupiły od Imperium Rosyjskiego obszar obecnego stanu Alaska o powierzchni 1 518 800 km². Transakcja zyskała sobie miano „lodowni Sewarda” – na cześć amerykańskiego sekretarza stanu Williama Sewarda, który sfinalizował zakup. Sceptycy twierdzili, że oto amerykański podatnik zafundował sobie utrzymanie zimnej i trudno dostępnej krainy o wątpliwej wartości. Jednak to Seward miał rację – 7,2 mln zapłaconych Rosjanom dolarów (uwzględniając inflację byłoby to dzisiaj ok. 150 mln dolarów) zwróciło się z nawiązką, a wielu ekonomistów pod dziś dzień określa kupno Alaski jako „interes wszechczasów”."

CZYTAJ WIĘCEJ
Szczupak w klatce

"Łódka daje na rzece ogromne możliwości dotarcia do niedostępnych z brzegu łowisk i ryb. Są jednak sytuacje, gdy nie warto na nią wsiadać. Jedną z nich jest grudniowe łowienie szczupaków w klatkach pomiędzy ostrogami."

CZYTAJ WIĘCEJ
Przy dnie

"W strefie przydennej dobrze łowi się w wodach stojących, a także w rzekach. Żeruje tu zdecydowana większość ryb występujących w naszych wodach. Dlatego w okolicy dna łowi się najczęściej. Ryby znajdują przy dnie najwięcej pokarmu, dlatego najłatwiej je znęcić do żerowania w tej strefie. Tutaj też stosunkowo najłatwiej ryby odławiać. Wystarczy odpowiednio zgrać nęcenie i podanie przynęty."

CZYTAJ WIĘCEJ
W domu ryby nie złowisz

"Na dworze nieprzyjemnie, wieje i pada deszcz. Ponadto pełnia i złe ciśnienie. Kalendarz brań też nie zachęca do wyjścia. Jechać więc na ryby czy zostać w domu?

Czas pędzi i na wędkowanie mamy go coraz mniej. Większość z nas ma do dyspozycji weekendy, które czasami pokrywają się z jakimiś świętami i wtedy mamy kilka dni więcej na uprawianie wędkarstwa. Do tego kilkanaście dni urlopu, w części spędzonego z rodziną, i po sezonie. Pomimo ograniczeń czasowych często, podejmując decyzję o wyjeździe na ryby, patrzymy na kalendarz brań, sprawdzamy fazy księżyca, a jeśli leje deszcz, to w ogóle nie ma mowy o tym, żeby się spiąć i pojechać, zwłaszcza gdy jeszcze jest wysokie ciśnienie."

CZYTAJ WIĘCEJ
Liny 2017 – trudny sezon

"Linowy sezon 2017 należy już do przeszłości. Wspominając wyprawy oraz analizując sukcesy i porażki, staram się wyciągnąć wnioski na przyszłość. A tworząc poniższy tekst, mogę w myślach przeżyć to wszystko jeszcze raz.

Mój początek jeziorowego sezonu przypada w długi weekend na przełomie kwietnia i maja. Nie łowiłem nigdy o tej porze roku jeziorowych linów. Jednak wczesnowiosenne doświadczenia z tymi rybami znad Kanału Żerańskiego oraz płytkie, przybrzeżne łowisko napawają optymizmem. Niestety, choć na Mazurach są to dni słoneczne, jest wyjątkowo zimno i wietrznie. Mając przed sobą ploso kilkusethektarowego jeziora i silny wiatr w twarz powodujący półmetrową falę przelewającą się przez pomost, mogę zapomnieć o jakimkolwiek łowieniu. Niepowodzenia z początku sezonu odbijam sobie kilka tygodni później."

CZYTAJ WIĘCEJ
Sandacz pelagiczny – trolling

"Decyzja o wyjeździe na sandacze zapadła spontanicznie. Jedziemy na jedno z północnych jezior, gdzie w czerwcu ładnie brały sandacze i szczupaki. Pogoda wreszcie jesienna, więc jest szansa na większe sztuki.

W planach cztery dni łowienia, więc będzie się działo. Jednak już pierwszy z nich pokazał, że albo ryby mają nas w głębokim poważaniu, albo na zbiorniku coś się pozmieniało. Wszystkie miejscówki świeciły pustkami. Na dnie nie było śladu dużego drapieżnika. Do myślenia dawały wszędobylskie okonie, które łowiliśmy dosłownie wszędzie. To ciekawe, gdyż w czerwcu okoni nie było wcale. Tragedia."

CZYTAJ WIĘCEJ

Spis treści

Na podsłuchu

        6  

Wędkarski Świat

        8   Srebrne rzeki Alaski

Ciekawostki

      14   Endemit z Mekongu

Jak łowią Mistrzowie

     15   Płocie, sandacze i leszcze

Łowy miesiąca

      16   Mandula po szczecińsku

      18   Szczupak w klatce

      20   Sandaczowa jesień na jeziorach

Dobry sprzęt

     24   Nagrodzone śpiochy

Porady specjalistów

      28   Dobre ubranie na złą pogodę

      32   Jak w październiku

      34   Pół antenki

Wyższa szkoła wędkowania

      36   Przy dnie

Wielki Atlas Much

      38   Nimfy

Szkoła muchowania

      39   Metoda żyłkowa

Karpiowe warsztaty

      40   W domu ryby nie złowisz

Łowię od niedawna

      42   Wagglery w skrzynce

      43   Opisy na wędzisku              

      44   Gumy sandaczowe na rzekę

Wędkarski Świat Młodych

     45   Pan Gucio radzi

Rekordy Polski Juniorów

     46   Nowe zgłoszenia 2017

Repotaż WŚ

      48   Wędkarski Szczecinek

      50   Liny 2017 – trudny sezon

Prosto z duszy

     53   Zamrażarka

NOWOŚCI 2018

      54   Nowości Normark 2018

      55   Nowości Svendsen Sport 2018          

      56   DAM w 2018 roku

Sekrety Łowienia

      57   Mrożonka w zanęcie

      58   Sandacz pelagiczny – trolling

      60   Skrzydełka na szczupaka

Mucha dla każdego

      62   Z kiełżem przez cały rok

Karpiowe rozmaitości

      64   Jezioro Żabno

Zawody

      65   Memoriał Bukraków

Morskie opowieści

      66   Czas na dorsze z plaży

Okiem Wędkarza

      68   Podnieść szczupaka

Rekordy Polski

     70   Nowe zgłoszenia 2017

Przygoda miesiąca

      75   Okoń ugrzązł w przeręblu

Porady prawne WŚ

      76   Grudniowe sprawy

Kuchnia

      78   Jak smakuje Portugalia

Krzyżówka z nagrodą

    82   Superkamizelka do wygrania

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wszystkie numery
Kalosze