WŚ 1/2019

wś archiwum

W numerze

Przygoda z grubym lodem

„Zimą 2018 r. spędziłem miesiąc na łowieniu ryb metodą podlodową 4000 km od Polski – w kazachstańskiej Karagandzie. Zima tam sroga, a grubość lodu nierzadko przekracza metr. Podczas mojego pobytu sięgała 120 cm. Choć u nas rzadko spotkamy się z tak trudnymi warunkami, myślę, że niektóre skuteczne tam patenty sprawdzą się również na naszym lodzie. (…)

CZYTAJ WIĘCEJ
Kolorowe plemniki

„Często się zdarza, że nawet najlepsza miejscówka, zapewniająca dotychczas obfite połowy, staje się z dnia na dzień „bezrybiem”, a przynęty-pewniaki przestają nagle działać. Dzieje się tak dlatego, że ryby to nie pływające kawałki mięsa przeznaczone na patelnię, lecz inteligentne organizmy, które bardzo szybko uczą się unikać niebezpieczeństw – zwłaszcza tych, z którymi spotykają się najczęściej."

CZYTAJ WIĘCEJ
Ożywić wobler

"Na pewno macie w swojej kolekcji kilka woblerów, które w ogóle nie chodzą albo nie pasuje Wam ich praca i przez to leżą gdzieś na dnie pudła. Jest kilka sposobów, żeby taki wobler naprawić albo wręcz ożywić jego pracę, by stał się killerem. Spróbuję opisać Wam podstawowe zabiegi poprawiające pracę woblera oraz zdradzę kilka łatwych sposobów, jak można podrasować na pierwszy rzut oka dobrze pracującą przynętę. (…)"

CZYTAJ WIĘCEJ
Trudne pstrągowe początki

„Ciepły grudzień zazwyczaj zwiastuje doskonałe wyniki w styczniu. Ryby po odbytym tarle szybciej wracają do kondycji i żerują często i nierzadko przez cały dzień. Rzeka rzece nierówna i nie w każdej wszystko przebiega tak samo. Na moich nizinnych rzekach pstrągowych pośniegowa woda przepływa szybciej niż np. na Sanie czy Dunajcu."

CZYTAJ WIĘCEJ
Łowimy po indiańsku

"Na wszystkie wyprawy jeżdżę z moim 9-letnim synem Frankiem. To był wyjątkowy dla nas rok. Franek świetnie zadebiutował w spławikowym Grand Prix Polski Kadetów i w Mistrzostwach Polski U-15, a mnie razem ze spławikową Kadrą U-15 udało się przywieźć z Włoch brązowy medal MŚ. Ryby nas lubiły i przez cały sezon mogliśmy się nacieszyć wieloma wspaniałymi wyprawami. Końcówka sezonu też nas przyjemnie zaskoczyła. Ciepłe wieczory i nocne wyprawy nad rzekę w poszukiwaniu „Królowej Sanu” przyniosły nadspodziewane rezultaty…"

CZYTAJ WIĘCEJ
Łosoś za łososiem

"Łososiowy rejs, gdy ryby biorą, jest wspaniałą przygodą, podczas której przy okazji można się nieźle spocić zarówno przy holach ryb, jak i przy przestawianiu zestawów. Dla łososiowców ciekawsze są jednak te dni, kiedy ryby nie biorą na standardowe zestawy, zmuszając do poszukiwań i kombinacji. Wówczas okazuje się, że diabeł tkwi w szczegółach. Jednostka, która znajdzie ten właściwy szczegół, może spłynąć z rybami nawet w dniu, w którym pozostałe jednostki spływają na zero. Przedstawię poniżej kilka patentów, które mogą odmienić obraz trudnej łososiowej wyprawy."

CZYTAJ WIĘCEJ
Dużo czy mało?

"Taktyka długotrwałego nęcenia musi być dopasowana między innymi do wielkości łowiska. Na małej parkowej wodzie na otwarcie nie wsypiemy przecież kilku wiader pelletu lub ziaren, bo może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Dlatego najpierw trzeba określić wielkość zbiornika – duży czy mały – i na tej podstawie zdecydować, ile karpiowego żarełka powędruje do wody."

CZYTAJ WIĘCEJ
Blaszka i mormyszka

"Wędkarstwo podlodowe to dobry wybór dla spinningistów, którzy nie mogą zimą łowić swoich ulubionych drapieżników z racji obowiązujących okresów ochronnych oraz pogody, która sprawia, że większość zbiorników wodnych pokrywa się lodową taflą. W tę trudną i martwą pod względem wędkarskim dla wielu porę roku z powodzeniem można łowić okonie, będące głównymi zdobyczami wędkarzy podlodowych."

CZYTAJ WIĘCEJ
Klimat no kill na Kanale Żerańskim

"Odcinek Kanału Żerańskiego od mostu w Aleksandrowie do Zalewu Zegrzyńskiego ma obecnie status Łowiska Sportowego z regulaminem „Złów i wypuść”. Przez cały rok obowiązuje tutaj całkowity zakaz zabierania ryb. Już samo to jest wystarczającym powodem, by odwiedzać tę wodę. Jednak nie tylko. Zapraszam na mój ulubiony odcinek kanału. Na łowisko z prawdziwym klimatem no kill."

CZYTAJ WIĘCEJ
Na gluta

"Jest czerwiec 2018. Upał jak cholera. Jestem z żoną na Warmii i idę powędkować na kładkę. Zastaję na niej trzech wyluzowanych, mówiących po rosyjsku facetów i walające się strzykawki. Myślę sobie: ćpuny zza Buga?"

CZYTAJ WIĘCEJ

Spis treści

Spis treści:

Na podsłuchu

        6   Mistrzostwa Polski Policji              

Wędkarski Świat

        8   Tundra – piekło i raj (cd.)

Jak łowią Mistrzowie

     14   Płocie i okonie

Ciekawostki

     11   Długowieczne ryby

Wspomnienia sezonu

     12   Przygoda z grubym lodem

     14   Amok

     16   Trzy tygodnie po przyborze

     18   Dwa okonie i szczupak

     20   200 kg karpi

     21   Dzień o-konia

     22   Wyboista droga po mistrzostwo

     23   Płetewka

     24   Łowimy po indiańsku

Prezenty dla wędkarzy

     26   Przynęty, kołowrotki...

Porady specjalistów

     30   Kolorowe plemniki

     32   Łosoś za łososiem

     34   Krótkie wagglery

Wyższa szkoła wędkowania

     35   Hałas psuje łowisko

Karpiowe warsztaty

     36   Dużo czy mało?

Wielki Atlas Much

     38   Zimowe muchy

Szkoła muchowania

     39   Zimowa ryba

Łowię od niedawna

     40   Przypon strzałowy do odległościówki

     41   Method feeder – początki

     42   Blaszka i mormyszka

Wędkarski Świat Młodych

     43   Pan Gucio radzi

Rekordy Polski Juniorów

     44   Nowe zgłoszenia 2018

Reportaż WŚ

     46   Crazy Fishermen w Szczecinku

     48   Klimat no kill

Nowości 2019

     52   Nowości 2019 – Dragon

     54   Nowości Zebco 2019

     55   Konger – nowości 2019 

Sekrety Łowienia

     56   Ożywić wobler

     58   Trudne pstrągowe początki

     60   Sumowe kruczki

     61   Łowienie stacjonarne(2)

     63   Na gluta

Mucha dla każdego

     64   Imitacja kiełża z dawnych lat

Karpiowe rozmaitości

     66   Łowisko Zgoda

Morskie opowieści

     67   Dorsze z 80 metrów

Prosto z duszy

     68   Apatia

Porady prawne WŚ

     69   Zapora zakazany owoc

Forum Ekologiczne

     70   Kondycja kondycji nierówna

Rekordy Polski

     72   Nowe zgłoszenia 2018

Przygoda miesiąca        

     77   Odjazdowe branie

Kuchnia

    78   Ziemniak polskie złoto

Krzyżówka z nagrodą

    82   Superkamizelka do wygrania

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wszystkie numery
Kalosze