WŚ 11/2018

wś archiwum

W numerze

Poszukać twardego dna

„Jesień to bez wątpienia czas spinningowych żniw. To dobry czas na wszystkie drapieżniki, ale ja w tym okresie głównie uganiam się za sandaczem, wielkim sandaczem! Tak było rok temu i w tym artykule postaram się Wam opisać, co mi się sprawdziło i na co warto zwrócić uwagę. (…)"

CZYTAJ WIĘCEJ
Triki na haczyku

„Gdy ryby nie biorą, trzeba pokombinować z przynętami. I to nie tylko z rodzajami lub zapachami, ale również ze sposobami ich podania. Na przykładzie białych robaków i konserwowej kukurydzy pokażę, w jaki sposób te najpopularniejsze przynęty stwarzają szerokie możliwości różnorodnego podania ich rybom. (…)"

CZYTAJ WIĘCEJ
Gdzie postawić żywca

„Wielu wędkarzy polujących na największego drapieżnika naszych wód zastanawia się, jakie miejsce wybrać i gdzie ustawić zestawy, aby przeciąć nimi drogę polującego nocą suma. Jako że ustawa o rybactwie daje nam możliwość ustawienia tylko dwóch wędek na suma, musimy często wybierać z wielu miejsc, jakie daje nam rzeka. Bogactwo ciekawych lokalizacji w zasięgu naszych linek jest tak samo mało komfortowa jak ich brak – coś musimy wybrać, coś odrzucić i w rezultacie wiele miejsc pozostaje nieobstawionych. (…)"

CZYTAJ WIĘCEJ
Jedziemy na łososie!

"Wędkarstwo łososiowe od kilku już lat kojarzy się przede wszystkim z morzem, w którym łososie spędzają większą część swojego życia, intensywnie żerując. Atrakcyjność łososiowego trollingu i wielkie ryby łowione przez łososiowców, przy dość ostrych rygorach finansowych, formalnych i mentalnych, jakie należy spełnić, by własną łodzią wypłynąć w morze, doprowadziły do stworzenia rynku rejsów komercyjnych."

CZYTAJ WIĘCEJ
Dobra rybka nie jest zła

"Zauważyłem w ostatnich latach, że łowienie sandaczy na martwe lub żywe rybki to temat tabu. W mediach istnieje mało opisów technik połowu sandaczy na przynęty naturalne. Z jednej strony rozumiem taką sytuację – łowienie sandaczy z rybką na haczyku to zabójcza broń dosłownie i w przenośni. Jestem jednak zdania, że jeśli dana metoda jest zgodna z obowiązującymi przepisami i regulaminem, to nie jest zła, a jedynie człowiek korzystający z niej nieumiejętnie lub nieetycznie podlega krytyce. W tym artykule chciałbym przedstawić Wam mój sposób na jesiennego sandacza z rzeki."

CZYTAJ WIĘCEJ
Finisz na Wiśle

"Są takie miejsca, gdzie sezon wędkarski na przedzimiu trwa w najlepsze. Na Bałtyku łowi się łososie, w górach szczęścia szukają miłośnicy głowacic, a trociowcy i pstrągowcy już odliczają dni do wyruszenia na swoje rzeki. Tymczasem nad Wisłą, gdzie ryby nie mają płetw tłuszczowych, życie w wodzie stopniowo zamiera. Z życiem na brzegu nie jest lepiej, bo wśród pożółkłych traw i gołych drzew jest tylko jeden element niepasujący do martwego krajobrazu – wędkarz próbujący złowić sandacza."

CZYTAJ WIĘCEJ
Szczupakowe gumy i ich zbrojenie

"Przedstawione w artykule dylematy dotyczące łowienia szczupaków na miękkie przynęty były nieraz poruszane w naszych publikacjach. Powracają jednak w pytaniach naszych Czytelników i innych wędkarzy nad wodą, więc postanowiłem na nie odpowiedzieć, wzbogacając odpowiedź o moje najnowsze doświadczenia."

CZYTAJ WIĘCEJ
Jesienny ogryzek

"Nauka i wyciąganie wniosków z zasiadek nad wodą powoduje, że z czasem stajemy się bardziej doświadczeni. Dużą satysfakcję sprawiają mi ryby, które skusiłem stosując własne patenty. Czasami bardzo proste, ale jakże skuteczne. Właśnie o jednym z nich chciałbym Wam, Drodzy Czytelnicy, opowiedzieć."

CZYTAJ WIĘCEJ
Okoniowe techniki

"Okoń to kolejny drapieżnik, który dobrze bierze jesienią i intensywnie żeruje, gdy nadejdą chłodne dni. Aby osiągnąć sukces w połowach, trzeba odnaleźć dobrą miejscówkę z rybami i zastosować odpowiednią metodę, sprawdzającą się na łowisku. W tym numerze chciałbym zatem przedstawić Wam trzy techniki połowu okonia."

CZYTAJ WIĘCEJ
Dzień na końcu Polski

"Siemianówka ma trudną  historię. Problemy z sinicami i nieudolne próby poradzenia sobie z nimi poprzez wymianę wody czy okresy intensywnej gospodarki rybackiej powodowały, że Zalew miał lepsze i gorsze lata. Pogadałem sobie z wędkarzami w porcie i konkluzja jest taka, że obecnie warto przyjechać na Siemianówkę. Już niekoniecznie na szczupaki, choć w dalszym ciągu są łowione – głównie jesienią, gdy – jak mówią miejscowi – „wyjdą na wodę” z trzcin, gdzie siedzą całe lato."

CZYTAJ WIĘCEJ

Spis treści

Na podsłuchu

        6   Festiwal Vision 

Wędkarski Świat

        8   Szczupaki w krainie bassa

Ciekawostki      

     12   68,16 kg w 4 godziny!

Jak łowią Mistrzowie

     14   Płocie i szczupaki

Łowy miesiąca

     16   Dobra rybka nie jest zła

     18   Poszukać twardego dna

     22   Finisz na Wiśle

Dobry sprzęt

     24   Po pracy na ryby

Porady specjalistów

     28   Szczupakowe gumy

     30   Z prądem czy pod prąd

     32   Mocniejsza dziesiątka

     34   Gumowe problemy

Wyższa szkoła wędkowania

     35   Odległościowa precyzja

Karpiowe warsztaty

     36   Jesienny ogryzek

Wielki Atlas Much

     38   Muchy suche

Szkoła muchowania

     39   Style rzutów speyowych

Łowię od niedawna

     40   Dakronowy łącznik

     41   Blisko naszego brzegu rzeki

     42   Okoniowe techniki

Wędkarski Świat Młodych

     43   Pan Gucio radzi

Rekordy Polski Juniorów

     44   Nowe zgłoszenia 2018

Prosto z duszy

     46   O Wendce, co łowić nie chciała

Reportaż WŚ

     48   Dzień na końcu Polski

Nowości 2019

     52   Nowości Fox Rage 2019

     53   Nowości Mikado 2019   

Sekrety Łowienia

     54   Triki na haczyku

     56   Ścigając wodne potwory

     58   Gdzie postawić żywca

     62   Wędkarskie teamy –

             konieczność czy fanaberia?

Mucha dla każdego

     64   Poprawianie pływalności

Karpiowe rozmaitości

     66   Jezioro Piaseczno

Morskie opowieści

     69   Jedziemy na łososie!

Porady prawne WŚ

     71   Na drugim brzegu biorą lepiej

Rekordy Polski

     72   Nowe zgłoszenia 2018

Przygoda miesiąca        

     77   12,7 kg radości!

Kuchnia

    78   Pokochaj brukselkę

Krzyżówka z nagrodą

    98   Superkamizelka do wygrania

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wszystkie numery
Kalosze