...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wędziska spinningowe dla początkujących – porady i propozycje

wędziska spinningowe

Pomiędzy radosnym okrzykiem „Zostanę wędkarzem!” a wprowadzeniem tego ambitnego planu w życie jest jeszcze przestrzeń na edukację, zdobycie potrzebnych papierów i pierwsze poważne zakupy. Jak każde hobby wymagające profesjonalnego sprzętu, łowienie ryb pociąga za sobą pewne inwestycje i niełatwe wybory. Spinning to jedna z najpopularniejszych metod łowienia – jeśli wędkarz będzie odpowiednio aktywny i zaangażowany, sprawdzi się doskonale nawet na początku wędkarskiej przygody, zwłaszcza przy połowie drapieżników. Kluczowe będą tutaj wola nauki, cierpliwość i odpowiedni sprzęt, a w szczególności wędka. Jeśli nie masz pojęcia, jak zabrać się za wybór kija, mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie? Gdzie można znaleźć porządne wędziska spinningowe w atrakcyjnej cenie? Wreszcie – które modele sprawdzą się na łowisku?

Na czym polega spinning?

Spinning jest techniką połowu ryb, która sprawdza się zwłaszcza na drapieżniki (od sandacza, przez szczupaka, aż po suma). Polega ona na wielokrotnym zarzucaniu i ściąganiu przynęty. Wędkarz nadaje przynęcie pracę bezbronnej rybki, a skuszony łatwym kąskiem drapieżnik wpada w zastawione w ten sposób sidła.

Kluczowym i centralnym elementem zestawu jest wędzisko spinningowe – od tego, czy będzie dobrej jakości i czy będzie posiadało optymalne parametry, zależy powodzenie wyprawy i komfort połowu. Silny drapieżnik może połamać źle dobrany kij; z kolei mało responsywne wędzisko może sprawić, że nie zauważymy delikatnych brań i zostaniemy z niczym. Oprócz tego istotne są także kołowrotek, żyłka, sztuczne przynęty zakładane na haczyk oraz szereg innych akcesoriów potrzebnych w wędkarstwie, od podbieraka po przypony i krętliki.

Wędziska spinningowe – najważniejsze parametry

Powstaje więc pytanie, na co zwracać uwagę, wybierając wędziska spinningowe. Oczywiście szczegółowe parametry zależą głównie od indywidualnych preferencji wędkarza i szeregu uwarunkowań, od charakterystyki łowiska po poławiany gatunek ryby. Trudno mówić o uniwersalnych wytycznych i ściśle określonych wartościach – właśnie dlatego wybór wędzisk spinningowych jest tak szeroki i każdy może dobrać produkt jak najlepiej dostosowany do swoich potrzeb. Z drugiej strony możemy określić jakie-takie widełki i wskazać aspekty i parametry, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Po pierwsze, wędziska spinningowe powinny być wykonane ze stosunkowo lekkich materiałów (aby ciężar kija nie okazał się zaporowy przy wykonywaniu kilku godzin rzutów, zwłaszcza dla niewprawnej ręki). Jednocześnie nie mogą być zbyt delikatne – wędka musi być wytrzymała i mocna, tylko wtedy posłuży nam więcej niż jeden sezon.

Po drugie, bodaj najważniejszym parametrem jest ciężar wyrzutu. Wartość ta określa przedział dozwolonej masy wyrzucanego zestawu (a więc przynęty już z obciążeniem). Grunt, to dobrze wyważyć wszystkie elementy: kiedy przynęta będzie zbyt lekka, wędka pozostanie za bardzo sztywna, a to przełoży się na trudności z celnością rzutów. Znowuż za ciężki zestaw może sprawić, że kij nie wytrzyma nierównej walki. Ciężar wyrzutu warto dobrać do poławianych ryb i ich ulubionych przysmaków. Pomocne są tutaj odmiany spinningu – ultralekki, lekki (cw 2-10 g), średni (do 30g) oraz ciężki (ponad 30g).

dopasować do preferowanej odmiany spinningu. O ile lżejszy spinning zda egzamin, gdy zależy nam na psrągach, jaziach czy okoniach, o tyle w przypadku sandaczy, szczupaków czy troci lepszym rozwiązaniem będzie spinning średni. Z kolei duże łososie czy sumy wymagają wytoczenia najcięższych dział.

Ciężar wyrzutu to jednak nie wszystko! Wędziska spinningowe muszą też być odpowiedniej długości. Najczęściej wybierane są kije z przedziału od 180 do 320 cm – te krótsze nadają się zwłaszcza do łowienia z łodzi lub kutra, a te dłuższe – do połowu ryb z brzegu. Wędziska długie na ok. 240 cm będą najbardziej uniwersalnym wyborem. Ważna decyzja dotyczy też budowy wędki (segmentowa czy teleskopowa? Jeśli składowa, to dwu- czy trzyczęściowa, a może złożona z jeszcze większej liczby elementów?), co przekłada się bezpośrednio na jej długość transportową, mobilność i łatwość w przechowywaniu. Teraz, kiedy już wiesz, na co zwrócić uwagę, warto się zastanowić, gdzie kupić porządne wędziska spinningowe.

Gdzie dorwać dobre wędziska spinningowe w niskiej cenie?

Odpowiedź może być tylko jedna: w sieci! Oczywiście nie każdy wędkarski sklep online może się pochwalić szerokim asortymentem, niskimi cenami i korzystnymi warunkami zakupu, ale trafiają się prawdziwe perełki. Wśród firm oferujących rozmaite wędziska spinningowe w kuszących cenach znajduje się bez wątpienia Sklepwedkarski.pl – sklepwedkarski.pl/pol_m_Wedziska_Spinningowe-48665.html. Ogromną zaletą tej strony jest nawigacja – klienci mogą przeszukiwać produkty zarówno po sprzęcie (w naszym przypadku wędziska > spinningowe), metodzie (spinningowe > wędki), jak i producentach (przydaje się wówczas, gdy masz już upatrzoną markę, np. Jaxon, Okuma czy Dragon). Tym sposobem nie musisz się martwić, czy dany kij na pewno nada się do spinningu. Obszar poszukiwań możesz dodatkowo zawęzić poprzez ustawienie interesujących Cię widełek (np. ciężaru wyrzutu, długości (całkowitej i transportowej) czy wagi wędziska.

W sklepie znajduje się wiele uznanych marek przeznaczonych dla amatorów i profesjonalistów. Ponieważ produkty pochodzą z różnych półek cenowych, każdy wędkarz upoluje coś na miarę swojego portfela. Oprócz modeli Jaxon, Okuma i Dragon w ofercie znajdują się m.in. wędziska spinningowe Ron Thompson, Savage Gear, Berkley, Westin czy Fenwick. Jeśli szukasz pierwszego kija do spinningu, w zupełności wystarczy Ci sprzęt za 150-300 złotych; dopiero z czasem, gdy złapiesz już bakcyla i nabierzesz wprawy, możesz domówić coś z wyższej półki.

Te wędziska spinningowe Cię nie zawiodą!

Na koniec kilka konkretnych propozycji dwuskładowych wędzisk spinningowych:

1. Jaxon Grey Stream (np. 280 cm, 8-30 g) – kij o lekkiej, smukłej konstrukcji, który doskonale leży w dłoni. Doskonały do połowu sandaczy, boleni, szczupaków, a nawet okoni (na cięższe przynęty). Pozwala oddawać bardzo dalekie rzuty, a blanki o szczytowej akcji redukują ryzyko spięć i spadów do minimum.

2. Dragon Black Rock II (np. 245 cm, 5-25 g) – model wykonany z japońskich włókien węglowych Toray o wyjątkowo czułym, smukłym blanku, bardzo lekkich przelotkach SiC, szybkiej akcji oraz szczytowym ugięciu. Idealnie wyważone wędzisko, które nadaje się do łowienia pstrągów (nawet z trudniejszych miejsc), sandaczy, szczupaków czy boleni (z brzegu, z łodzi, podczas brodzenia).

3. Savage Gear Parabellum CCS (np. 279 cm, 7-23 g) – kolejny model z włókien Toray i precyzyjnymi przelotkami (tym razem SiN). Świetnie się sprawdza w zestawie z przynętami o średniej ciężkości, na duże okonie czy sandacze, a także na lekkie przynęty w przypadku połowu szczupaków. Można przy jego użyciu upolować pstrągi nawet w silnym nurcie, operując z brzegu. To najdroższa z propozycji, jednak zdecydowanie warta swojej ceny. Do wędziska dołączony jest pokrowiec.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.