Wędka spinningowa. Jak dobrać optymalną długość?

Wędka spinningowa. Jak dobrać optymalną długość?

Na radość z łowienia wpływa wiele czynników – w tym jakość i dopasowanie wędki do twoich potrzeb. Podpowiadamy, jak wybrać wędzisko o odpowiedniej długości.

Długość wędki spinningowej to jeden z jej najważniejszych parametrów. Doświadczony wędkarz ma w swojej kolekcji kilka wędzisk i dobrze wie, które z nich wybrać do konkretnego połowu. Sprawa jednak wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o kogoś, kto w tej metodzie połowu stawia dopiero pierwsze kroki. Na zakup całego zestawu wędek jest jeszcze za wcześnie, a kupno niewłaściwego modelu może zniechęcić do dalszych wypraw nad wodę. By pomóc wam uniknąć problemów związanych z nietrafionym wyborem wędki do spinningu, przygotowaliśmy ten poradnik. Na jego potrzeby podzieliliśmy wędziska według ich długości na cztery kategorie oraz krótko omówiliśmy zastosowania, wady i zalety każdej z nich.

Wędki do 210 centymetrów

Krótkie wędziska przeznaczone są przede wszystkim do połowów z łodzi. Stosunkowo dobrze sprawdzą się też kiedy będziecie łowić stojąc bezpośrednio w wodzie. Ich największa wada to krótki zasięg rzutu. Może to okazać się sporym problemem podczas połowów z brzegu. Rekompensuje to jednak łatwość, z jaką wędkarz wyposażony w krótką wędkę może przeciskać się przez przybrzeżne zarośla i sitowie. Kolejna zaleta krótkich spinningów, ułatwiająca korzystanie z nich na łodzi to bezproblemowe manewrowanie i podbieranie ryby. Nie sposób nie wspomnieć też o niskiej zazwyczaj wadze, którą docenisz podczas długich połowów, podczas których wykonasz nawet kilkaset rzutów.

Wędki od 210 do 240 centymetrów

Wędziska z tej kategorii są najbardziej uniwersalne. Zapewniają rzut na tyle długi, by łowić z brzegu na większości akwenów, a przy odrobinie wprawy bez problemów możesz wyposażony w jedno z nich wybrać się na połowy z łódki. Ze względu na różnorodność zastosowań, są łatwo dostępne i stosunkowo tanie – kij przyzwoitej jakości kupisz już za około 100 złotych. Jeśli zależy ci na najlepszych parametrach, musisz przygotować się na wydatek rzędu kilkuset, a nawet tysiąca złotych. Wędka o długości do 240 centymetrów dobrze sprawdza się na początku przygody z wędkarstwem, ale chętnie korzystają z niej także doświadczeni zawodnicy.

Wędki od 240 do 270 centymetrów

Trudno o lepsze rozwiązanie dla początkującego wędkarza. Wędzisko o takiej długości wybacza wiele błędów, ułatwia naukę dalekiego zarzucania i sprawdza się na zdecydowanej większości akwenów – pozwala przerzucić przynętę przez pas przybrzeżnej roślinności i ułatwia zacinanie zdobyczy. To też najbardziej trafiony wybór na łowiska z długim brzegiem. W porównaniu z najdłuższymi wędkami jest też na tyle lekkie, że nawet dłuższy połów nie będzie zbyt męczący. Kij szczególnie polecany do lekkich i ultralekkich przynęt.

Wędki powyżej 270 centymetrów

Wędziska niepolecane początkującym. Operowanie nimi wymaga sporej wprawy. Poza tym są dość ciężkie, a ich kupno wiąże się ze stosunkowo dużym wydatkiem. Najczęściej widywane w rękach doświadczonych wędkarzy – zwłaszcza, kiedy połów wymaga schowania się w roślinności oraz podczas zawodów, kiedy daleki rzut jest jednym z czynników decydujących o zwycięstwie.

Jak tanio i wygodnie kupić wędkę spinningową?

Jeśli rozpoczynamy swoją przygodę z wędkarstwem spinningowym, warto zaopatrzyć się w sprzęt ze średniej półki cenowej. W miarę rozwijania swojej pasji będziemy mogli przesiąść się na bardziej zaawansowane wędziska. Z drugiej strony, w przypadku gdy nie połkniemy bakcyla łowienia drpaieżnych ryb, wówczas inwestycja w wędziska do spinningu nie będzie dla nas aż tak kosztowna. W poszukiwaniu wędki spinningowej dopasowanej do wędkarza o każdym poziomie zaawansowania warto zajrzeć na stronę: https://allegro.pl/kategoria/wedziska-spinningowe-132205.

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Kalosze