Ubojnia na targach wędkarskich!?

Ubojnia na targach wędkarskich!?

Ryby z akwarium stanowiącego główną ozdobę targów wędkarskich Rybomania zostały zabite w niedzielę 11 marca wieczorem na terenie targowym w Sosnowcu.

Wykonane przez przypadkowych świadków filmiki przedstawiające krwawą rzeź ryb wywołały powszechne oburzenie internautów. „To nie powinno się zdarzyć w cywilizowanym kraju”, „ostatni raz tu byłem”,  „wtopa totalna”, „Tak właśnie wygląda promocja no kill”, „materialiści dla kasy zrobią wszystko”– to tylko kilka najłagodniejszych komentarzy. Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że organizatorem targów „Rybomania” w Sosnowcu są Międzynarodowe Targi Poznańskie, instytucja szacowna i wielce zasłużona dla polskiego wystawiennictwa.

To nie powinno było się wydarzyć.

Po pierwsze dlatego, że Rybomania mieni się targami sportowego wędkarstwa, a nie przetwórstwa rybnego. Ryby z targowego akwarium, które było główną atrakcją zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, powinny żywe wrócić do wody, najlepiej do hodowcy, od którego zostały pozyskane – ale oczywiście nie do dzikiego łowiska, bo spontaniczne wpuszczanie karpi, tęczaków lub jesiotrów do wód publicznych byłoby naruszeniem prawa.

Po drugie, polskie prawo reguluje, kto, kiedy i w jakich warunkach ma prawo do uboju ryb, a organizator Rybomanii w Sosnowcu z pewnością nie był uprawniony do obcinania głów żywym rybom na terenie targowym w obecności osób postronnych. Istnieje więc uzasadnione podejrzenie naruszenia ustawy o ochronie zwierząt, czym powinny się zająć odpowiednie służby.

Skomentowania wymaga również kuriozalny komentarz na temat targowej ubojni nagrany przez popularnego wśród młodzieżowej widowni jutubera z kanału „Fishing with Ace”, który próbował nieudolnie usprawiedliwiać organizatora targów w Sosnowcu, stwierdzając m.in. że:

„Te ryby mają z góry takie przeznaczenie. To jakby logiczne, że ryby, które są w akwarium na Rybomanii po prostu zginą” (…) „Nikt ryb nie wyłowi, nie wpuści ich z powrotem do stawów hodowlanych (…), no nie da się tak.” (…) „takie rzeczy, jeżeli już mają miejsce, powinny się dziać gdzieś późno w nocy, gdy absolutnie wszyscy tę Rybomanię opuszczą”.

Czyli, że można łamać prawo, byle w nocy, gdy nikt nie widzi!? Czy po takim „wykładzie” internetowego „asa wędkarstwa” da się wytłumaczyć dzieciom, którzy naiwnie mu ufają, że żywa ryba nie jest przedmiotem, targowym gadżetem?

Internet dał nam wolność wypowiedzi i możliwość ich łatwego rozpowszechniania. Jeśli jednak ta wolność jest tak głupio nadużywana, to przynosi więcej szkody niż pożytku.

 

Oświadczenie po zakończeniu targów wędkarskich w Sosnowcu znajdziecie tu: 

http://rybomania.com.pl/pl/news/oswiadczenie_po_zakonczeniu_targow_wedkarskich_w_sosnowcu/

 

Kanał na YT Fishing With Ace, opisany komentarz znajdziecie tu:

https://youtu.be/3gWp2xD-6gM

 

Krwawy film z zarzynania karpia znajdziecie tu:

https://www.facebook.com/mrdeath.serafin/videos/1414503101994663/

 

Co się stało z rybami z akwarium zobaczycie tu:

https://www.facebook.com/patrykkielkowski15/videos/1677606205640559/

oraz tu:

https://youtu.be/UALm-NE0jRc

 

Autor artykułu

Jacek Kolendowicz

Komentarze (4)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
avatar
redakcja WŚ dodano: 2018-03-13 06:30:59
Panie Jacku, można oczywiście w komentarzu zmienić temat na inny, bardziej wygodny – bo ogólnikowy. Jeśli jednak woli się Pan posługiwać się tylko OGÓLONIKOWYMI STWIERDZENIAMI BEZ POKRYCIA W FAKTACH i metaforą, to również odpowiem Panu metaforą. Otóż proponuję, aby to Pan się „obudził” , a zaraz potem zaczął wnikliwie, regularnie czytać miesięcznik „Wędkarski Świat”. Bo gdyby Pan czytał WŚ, to by Pan wiedział, że wraz z moimi redakcyjnymi kolegami regularnie piszę w WŚ „prawdę o prawdziwych winowajcach spustoszenia rybostanu w naszych wodach” – co miesiąc, od ponad 20 lat. Piszemy zwłaszcza o prawnych uwarunkowaniach tego stanu (czego nie znajdzie Pan w innych gazetach wędkarskich). Polecam zwłaszcza wstępniaki (moje i Marka Szymańskiego) oraz rubrykę porad prawnych WŚ. Gdy Pan przeczyta choć niektóre z tych tekstów, to dopiero możemy pogadać o konkretach. Zapraszam. Jacek Kolendowicz
avatar
Paweł Kukla dodano: 2018-03-13 02:28:55
Tego typu zdarzenie zdecydowanie nie powinno mieć miejsca tym bardziej na takiej imprezie. Myślę, że całe środowisko jest w tym temacie jednogłośne. Przy całym szacunku do autora tekstu, Jacka Kolendowicza nie mogę zostawić bez komentarza części tekstu, w której krytykuje on Tomka Lewandowskiego. Panie Jacku czy na prawdę trzeba było oblać Tomka niezasłużona krytyką cytując jego wyrwane z kontekstu wypowiedzi ? Nawet jeśli Tomek niezbyt precyzyjnie się wyraził to oboje dobrze wiemy co miał na myśli. W Pańskim artykule zmienił Pan sens jego wypowiedzi i to co Tomek chciał przekazać. Nie rozumiem
avatar
Robert Wolf dodano: 2018-03-13 01:05:29
Panie Jacku - bardzo Pana cenie jako wędkarza ale tu się pan nie popisał. To, że sytuacja nie powinna mieć miejsca to jest niepodważalne - ale mieszać z błotem kolesia który robi więcej dla rozwoju wędkarstwa niż wasze wszystkie gazety razem wzięte. On tak samo jak Pan jest zbulwersowany sytuacją tłumaczy tylko że ryby by zginęły tak i tak i nie jest problemem Tomek Lewandowski tylko jakiś kretyn pewnie od firmy wystawiającej akwarium. To że ciągamy ryby za pysk za haczyk jest ok ale zabicie ich już jest beee to tez nasza hipokryzja. Powinniśmy dbać o wprowadzenie górnych wymiarów itd ryb a nie o to że Pani zarżnęła nożem dwa liny które albo mogła zarznąć albo w worku by wylądowały na wysypisku. Proszę o refleksje - wszyscy się zgadzamy że to było idiotyczne ale nie hejtujmy się za darmo i bez powodu tylko dlatego, że jesteśmy zdenerwowani.
avatar
Jacek Kaźmierski dodano: 2018-03-12 22:17:00
Moi drodzy. Wolność słowa dała możliwość pisania prawdy takim wędkarzom jak Ace. Najłatwiej komentować wybiórczo pojedynczy wpis prawdziwego wędkarza, który każdy wie, że postępuje z rybami wzorowo. Cieszę się że wynikła taka sytuacja na targach, bo może kilka dodatkowych osób łącznie z autorem powyższego wpisu się obudzi, pokaże ile jest wart i zacznie pisać prawdę o prawdziwych winowajcach spustoszenia rybostanu w naszych wodach.
« Wróc do listy
rapala pike program