Archiwum bloga

Węgorz ryba

Podstawowe informacje Łacińska nazwa to Anguilla anguilla. Węgorz europejski uchodzi za jeden z najbardziej tajemniczych gatunków ryb, z którymi mogą mieć do czynienia polscy wędkarze. Ryby te zalicza się do drapieżników, aczkolwiek złowienie węgorza na spinning jest nie lada wyzwaniem. Węgorze są cennym źródłem białka i kwasów tłuszczowych omega-3, a ich mięso jest bardzo smaczne i zdrowe. W niektórych krajach węgorz jest również traktowany jako delikates kulinarny i jest serwowany w restauracjach. Jednak ze względu na swoją popularność i rosnące zagrożenia (nadmierny połów oraz utrata siedlisk) wiele populacji węgorzy jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Jak wygląda węgorz? Oto najważniejsze cechy wyglądu tej ryby: Węgorz ryba osiąga zwykle długość od 60 do 150 cm, ale najwięksi osobnicy mogą osiągnąć nawet ponad 2 metry. Spore zaskoczenie wśród wędkarzy wzbudziło w 1994 roku złowienie okazu ważącego 6,43 kg. Miało to miejsce w Jeziorze Jaśkowickim. W krwi węgorza zawiera się ichtiotoksyna – biotoksyna niebezpieczna dla…

Dowiedz się więcej

troc

Podstawowe informacje Troć wędrowna (Salmo trutta) to ryba anadromiczna. Gatunek ten występuje w wodach przybrzeżnych akwenów takich jak: Atlantyk, Morze Północne, Bałtyk. Ryba ta ma dość krępe ciało i charakteryzuje się kilkoma ważnymi szczegółami, które pozwalają odróżnić ten gatunek od innych ryb łososiowatych. Jakie cechy charakterystyczne posiada troć wędrowna? Jak łowić dany gatunek? W dzisiejszym opisie przedstawiamy odpowiedzi na powyższe pytania. Poznasz też zasady połowu troci. Wygląd i cechy charakterystyczne troci wędrownej Gdzie występuje troć wędrowna? Oto lista miejsc, gdzie występuje troć wędrowna: W tych regionach troć wędrowna migruje do rzek, w których się rozmnaża, a potem wraca do morza, gdzie przeprowadza się na większe dystanse. Troć wędrowna – Odżywianie Troć wędrowna jest drapieżnikiem i żywi się głównie: Dieta troci wędrownej zależy od wielu czynników, w tym od miejsca występowania, sezonu i dostępności pokarmu. Mianowicie w morzach trocie wędrowne żerują na małżach, krewetkach, krabach, kałamarnicach i innych mniejszych rybach. W…

Dowiedz się więcej

Łosoś

Podstawowe informacje Łosoś szlachetny (znany również jako atlantycki, europejski i pospolity) to ryba z rodziny łososiowatych. Każdy gatunek łososia jest pożądany w rybołówstwie sportowym i przemysłowym, co przyczynia się do groźby wyczerpania zasobów tych ryb. Wiele krajów, w tym Polska, wprowadziło już ograniczenia co do połowów gatunku szlachetnego w celu ochrony gatunku. Jak wygląda łosoś – Opis wyglądu Gdzie występuje łosoś? Ten gatunek łososia występuje w Europie (od wód Portugalii po Morze Białe, Północne i Bałtyk), w rzekach Ameryki Północnej i w północnej części Atlantyku. W polskich rzekach jego populacja jest niewielka; pomimo programu restytucji obecny tu gatunek nadal jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Okres ochronny łososia zależny jest od miejsca połowu. Przykładowo w Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku trwa on od 1 października do 31 grudnia, z kolei od zapory do jej ujścia trwa od 1 grudnia do końca lutego. W pozostałych rzekach okres ochronny trwa…

Dowiedz się więcej

3/3