Zastosowanie wędek spinningowych zmieniło się w ostatnich latach. Wcześniej używano ich najczęściej do połowu określonego rodzaju ryb – głównie drapieżnych jak szczupaki i okonie, obecnie można je stosować również w przypadku mniejszych, niegroźnych ryb (leszczy, płotek itp.). Niezależnie od tego, jakie okazy chcemy łowić, możemy być pewni, że wędka spinningowa sprawdzi się doskonale. Jaką jednak kupić? I gdzie? Na co zwrócić uwagę?
Spinning – co to takiego?
Spinning to jedna z bardziej popularnych metod połowu ryb. Polega na wykonaniu pewnych ruchów, aby ryba pływała po określonym torze, co ułatwia jej schwytanie. Żeby było to możliwe, musimy zastosować przynętę wabiącą osobnika i następnie zmuszenia go do wykonania określonych ruchów. Najważniejsza jest oczywiście dobrze dobrana wędka spinningowa, która musi komfortowo leżeć w dłoni i być łatwa w obsłudze, pozwalając na energiczne rzuty na dużą odległość. Nie może być też ciężka, ponieważ wędkarz podczas połowu spinningowego często zmienia swoje położenie.
Wędka spinningowa – najważniejsze informacje
Wędka składa się z dość krótkiego – wynoszącego od 1,5 do 3,3 metra – wędziska. Do niego umocowany jest kołowrotek spinningowy, najczęściej o stałej szpuli, na jaki nawinięta jest żyłka. Jak gruba? To zależy od gatunku łowionych ryb, ale też innych czynników – typu przynęty, sposoby łowienia, wody. Do udanych połowów poza wędką, kołowrotkiem i żyłką, potrzebujemy też oczywiście odpowiedniej przynęty. Przydają się również czasem pomocnicze akcesoria, które znajdziemy pod adresem https://allegro.pl/kategoria/wedkarstwo-121722.
Wędka spinningowa – lekka, średnia czy ciężka?
Mając już tę podstawową wiedzę na temat łowienia spinningowego, możemy kupić pierwszą wędkę. Jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z tym rodzajem łowienia, możemy mieć problem z wyborem. Są jednak pewne uniwersalne zasady, które się tu sprawdzają. Przede wszystkim najważniejsze to określić, jakie ryby chcemy łowić. Na tej podstawie zdefiniujemy kategorię spinningu, co pozwoli nam dobrać idealną wędkę.
- Są różne typy spinningu: ultralekki (0,5-3 g), lekki (3-10 g), średni (10-30 g) i ciężki (30-60 g). Ten ostatni spinning sprawdza się najlepiej, gdy chcemy chwytać duże ryby jak sumy. Z drugiej strony – ultralekki nadaje się perfekcyjnie do łapania okoni czy pstrągów.
- Długość wędek wynosi najczęściej od 180 do 320 cm, lecz równie ważna jest waga przynęty, bo im większą rybę chcemy złowić, tym potrzebujemy przynęty o pokaźniejszych rozmiarach.
- Do spinningu lekkiego i ultralekkiego nie potrzeba wędek o wysokim ciężarze wyrzutu – wystarczy, jak jest zbliżony do 10 g (wartość, która doskonale się sprawdzi do połowu niewielkich ryb). Ważne, by zapewniała ona pewny, stabilny chwyt, co ma szczególnie znaczenie w przypadku początkujących osób.
- Inaczej to wygląda w sytuacji, gdy mowa o wędce do średniego spinningu. Tu już ciężar wyrzutu musi mieć około 30 g. Jednocześnie wędka musi być poręczna, nie za ciężka – o długości od 200 do 220 cm.
- Największe wymagania co do wytrzymałości ma wędka do spinningu ciężkiego. Mimo że tworzywo wykonania powinno być bardzo odporne, to jednocześnie sprzęt nie może mieć zbyt dużej wagi, co jest niekomfortowe podczas połowu ryb. Maksymalny ciężar wyrzutu powinien wynosić około 60 g.
Spinning to metoda wędkowania dla każdego, choć początkowo wymaga nabrania wprawy. Jak już jednak opanujemy zasady takiego łowienia, możemy być pewni, że pokochamy ten sposób chwytania ryb. Stawiając swoje pierwsze kroki w spinningu lub mając już doświadczenie, ale potrzebując dodatkowych spinningowych akcesoriów, zapraszamy na Allegro, gdzie dostępnych jest mnóstwo wędek, kołowrotków, żyłek i innego typu akcesoriów wędkarskich.