Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Porady dotyczące sprzętu wędkarskiego

Chęć zaznajomienia się z nowych hobby zawsze wymaga pewnego wysiłku. Musimy zdobyć dodatkową wiedzę, czasem zdać uprawnienia i zdobyć potrzebny sprzęt. To właśnie sprzęt wędkarski jest jednym z tych czynników, który wpływa na możliwość zniechęcenia nas do aktywności. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich narzędzi wędkarskich? Początkujący wędkarz ma do wyboru wiele możliwości połowu ryb, a co za tym idzie może się pogubić. Aktywne osoby, z pewnością będą chciały technikę spinningową, która pozwoli na walkę z rybą drapieżną, a spokojniejsze mogą spróbować swoich sił w technice spławikowej. To wędkarz, decydując się jakie ryby chce złowić, musi dobrać odpowiedni sprzęt. Jednocześnie na początek warto wybrać jak najbardziej uniwersalny zestaw, który pozwoli spróbować różnego rodzaju wędkarstwa.

Zanim zaczniemy kompletować sprzęt wędkarski

Przed wypadem na ryby skompletowaniem sprzętu warto zaznajomić się z miejscami, w których będziemy chcieli je łowić. W naszym kraju mamy przepisy, które regulują amatorski połów ryb. Konieczne jest dostosowanie się do nich, tak by uniknąć konsekwencji wynikających z przepisów rybackich.

Aktualnie na łowiskach należących do Polskiego Związku Wędkarskiego konieczne jest posiadanie karty wędkarskiej i pozwolenia na połowy w danym okręgu wędkarskim. To właśnie okręgi regulują przepisy miejscowe, które określają granice łowisk, dozwolone metody wędkowania, przynęty czy zanęty. W 2023 roku mogą nastąpić zmiany i być może nie będzie wymagana już karta wędkarska.

Komercyjne łowiska najczęściej nie wymagają karty wędkarskiej. Jedynie konieczne będzie uiszczenie opłaty wstępu, przy rozbudowanym łowisku może to być około 60 złotych za dobę. Jednocześnie jest to ciekawa opcja, która zwykle gwarantuje nam dużą wygodę oraz atrakcyjną infrastrukturę wędkarską oraz turystyczną.

Wędka – podstawa każdego wędkarza

Nie ma wędkarza bez wędki i jest ona podstawowym sprzętem każdego wędkarza. Z zasady dobrze jest by pierwszą techniką wędkowania dla początkującego wędkarza, była metoda spławikowa. To ona pozwoli na lepsze zrozumienie zachowania ryby oraz w przystępny sposób nauczy odpowiednio kontrolować sprzęt. Do wędki należy dobrać żyłkę, korbę, spławik, haczyki i ciężarki. Szczególnie ważna jest tutaj korba. Jest to najbardziej skomplikowana część ekwipunku u wędkarza. Na korbę składa się wiele kół zębatych i mechanizmów, które pomagają przy wędkowaniu. Nie tylko ważna jest jej wytrzymałość oraz siła hamulca, lecz także to, jaką trudność sprawia jej konserwacja.

Pozostałe akcesoria i wyposażenie

Do ciekawego wędkowania potrzebna będzie dodatkowo przynęta i zanęta. Zanęta sprawia, że ryby podpłyną bliżej naszego miejsca wędkowania, a przynęta powinna udawać pokarm i odpowiednio skusić ryby. Dodatkowo, aby wędkowało się przyjemnie, konieczne jest wyposażenie się w siedzisko, podpórkę pod wędkę, termos, a w przypadku dłuższego pobytu śpiwór i namiot. We wszystkie te rzeczy zaopatrzyć nas może sklep wędkarski Płock, który posiada szeroki asortyment sprzętu oraz akcesoriów.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.