Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jakie echosondy Garmin wybrać na sezon 2021?

fisherman fishing from the boat

Oferta producenta elektroniki dla sportowców, marki Garmin poszerza się o nowe wersje sond dla miłośników łowienia ryb. Na przełomie 2020 i 2021 roku możemy spodziewać się nowości we wszystkich, trzech seriach echosond bezprzewodowych – kompaktowych Striker Vivid, uniwersalnych Echomap UHD oraz profesjonalnych GPSMAP. Na jakie nowości mogą ostrzyć zęby wędkarze?

Nowe palety kolorów i czuły GPS, czyli Garmin Striker Vivid

W przypadku echosond Striker możemy wybierać pomiędzy modelami wyposażonymi w wyświetlacz od 4 do nawet 9 cali. Największe ekrany doskonale sprawdzają się w przypadku wyświetlaniu obrazów współdzielonych, pochodzących z kilku radarów.

Wszystkie echosondy z tej serii są wyposażone w tradycyjny sonar CHIRP. W zależności od wersji możemy wybierać pomiędzy ClearVu (nieco tańsza wersja) oraz SideVu (pełniącego rolę sonaru bocznego). W tym drugim przypadku korzystanie z sondy wymaga nieco wprawy, ale dla doświadczonych wędkarzy może okazać się dużym ułatwieniem.

Producent wyposażył serię Striker Vivid w czuly GPS, pozwalający na oznaczanie trasy na mapie, a także tworzenie POI, do których będziemy mogli bezbłędnie kierować się w przyszłości.

Nowością jest także wyposażenie sprzętu w oprogramowanie Quickdraw Contours. Pozwala ono na przechowywanie nawet 8000 km2 terenu z izobatami oznaczonymi co 30 cm. Garmin zadbał także o większą czytelność wyświetlacza, prezentując aż 7 nowych palet kolorystycznych. Od teraz łowienie będzie jeszcze łatwiejsze.

Jak rozpoznać poszczególne wersje sondy? Urządzenia z przetwornikiem ClearVu posiadaja oznaczenie „cv” w nazwie. Z kolei moduł SideVu oznaczony jest przez „sv”

Łowienie dla zaawansowanych – Garmin Echomap

Urządzenia z serii Echomap oraz Echomap Ultra to wielofunkcyjne komputery nawigacyjne, wyposażone w funkcje znane z serii Striker (m.in. nowe barwy Vivid oraz sonar SideVu w wersjach oznaczonych jako „sv”). Urządzenia obsługują opcjonalny przetwornik GT24, a także klasyczną echosondę Garmin CHIRP. Nowy radar pozwala uzyskać obraz w jakości HD. Nowością jest także obsługa przetwornika Panoptix Live Scope, który pozwala obserwować obraz wokół łodzi. Przetwornik, który znajdziemy w zestawie, to GT56. Obsługuje on wszystkie trzy widoki sonaru i daje osiągi lepsze o nawet 20% bez względu na głębokość.

Echosondy Garmin z tej serii obsługują rozbudowane mapy zbiorników wodnych Garmin Bluechart g3,a także aplikację Active Captain, pozwalającą na sterowanie łodzią z poziomu aplikacji.

Garmin Echomap współpracuje z siecią NMEA 2000. Dzięki temu połączeniu możesz za pomocą interface’u sterować autopilotem, prognozą pogody czy systemem audio.

Wędkuj na poważnie

Sonda Garmin Echomap UHD występuje w 4 rozmiarach wyświetlacza – od 4 do 9 cali. Do wyboru dostajemy trzy typy zestawu echosond:

  • ClearVu wraz z tradycyjnym sonarem CHIRP,
  • UHD ClearVu z radarem CHIRP,
  • połączenie ClearVu, CHIRP oraz SideVu.

Dzięki obsłudze map morskich i zdalnemu sterowaniu łodzią szybko dotrzesz dokładnie tam, gdzie chcesz.

Z kolei sonda ECHOMAP Ultra została wyposażona w jeszcze większy wyświetlacz o przekątnej 10 lub 12’’. Świetnie sprawdzi się nie tylko jako asystent podczas połowu ryb, ale także niewielki ploter nawigacyjny.

Nawiguj bezpiecznie – Garmin GPSMAP

Seria GPSMAP to najbardziej rozbudowane urządzenie w ofercie amerykańskiego producenta. Pełni rolę nawigatora oraz echosond wędkarskiej w jednym. Zostało wyposażone w mapy zbiorników wodnych całego świata. Występuje w 6 rozmiarach, od 10 do nawet 24’’. Można (choć nie ma takiej konieczności) wyposażyć je w zestaw sonarów – CHIRP, ClearVu i SideVu, a opcjonalnie także Panoptix Livescope.

Seria GPSMAP jest przeznaczona do dalekomorskiej żeglugi. Świadczy o tym interface NMEA 2000, dostęp do SailAssist, Garmin Marine Network, a także interface komunikacji bezprzewodowej ANT i Wi-Fi. Tak rozbudowane systemy pozwalają na stworzenie spersonalizowanego obrazu, z którym będzie nam łatwiej nawigować. Otrzymujemy dostęp do tak dokładnych informacji, jak linie kierunku i kursu czy kąt wiatru rzeczywistego i pozornego oraz wiele innych. Wszystkie wykresy i pola można dopasować do swoich potrzeb.

Część zapowiadanych produktów Garmin już trafiła do sprzedaży. Inne mają dołączyć do oferty w 2021 roku. Producent po raz kolejny odświeża całą kolekcję – od prostych echosond dla wędkarzy śródlądowych po zaawansowane plotery dla żeglarzy. Jak zwykle każdy produkt występuje w kilku wersjach, które różnią się pomiędzy sobą obsługiwanymi przetwornikami, zestawem sonarów oraz rozmiarem wyświetlacza.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.