Jakie echosondy Garmin wybrać na sezon 2021?

fisherman fishing from the boat

Oferta producenta elektroniki dla sportowców, marki Garmin poszerza się o nowe wersje sond dla miłośników łowienia ryb. Na przełomie 2020 i 2021 roku możemy spodziewać się nowości we wszystkich, trzech seriach echosond bezprzewodowych – kompaktowych Striker Vivid, uniwersalnych Echomap UHD oraz profesjonalnych GPSMAP. Na jakie nowości mogą ostrzyć zęby wędkarze?

Nowe palety kolorów i czuły GPS, czyli Garmin Striker Vivid

W przypadku echosond Striker możemy wybierać pomiędzy modelami wyposażonymi w wyświetlacz od 4 do nawet 9 cali. Największe ekrany doskonale sprawdzają się w przypadku wyświetlaniu obrazów współdzielonych, pochodzących z kilku radarów.

Wszystkie echosondy z tej serii są wyposażone w tradycyjny sonar CHIRP. W zależności od wersji możemy wybierać pomiędzy ClearVu (nieco tańsza wersja) oraz SideVu (pełniącego rolę sonaru bocznego). W tym drugim przypadku korzystanie z sondy wymaga nieco wprawy, ale dla doświadczonych wędkarzy może okazać się dużym ułatwieniem.

Producent wyposażył serię Striker Vivid w czuly GPS, pozwalający na oznaczanie trasy na mapie, a także tworzenie POI, do których będziemy mogli bezbłędnie kierować się w przyszłości.

Nowością jest także wyposażenie sprzętu w oprogramowanie Quickdraw Contours. Pozwala ono na przechowywanie nawet 8000 km2 terenu z izobatami oznaczonymi co 30 cm. Garmin zadbał także o większą czytelność wyświetlacza, prezentując aż 7 nowych palet kolorystycznych. Od teraz łowienie będzie jeszcze łatwiejsze.

Jak rozpoznać poszczególne wersje sondy? Urządzenia z przetwornikiem ClearVu posiadaja oznaczenie „cv” w nazwie. Z kolei moduł SideVu oznaczony jest przez „sv”

Łowienie dla zaawansowanych – Garmin Echomap

Urządzenia z serii Echomap oraz Echomap Ultra to wielofunkcyjne komputery nawigacyjne, wyposażone w funkcje znane z serii Striker (m.in. nowe barwy Vivid oraz sonar SideVu w wersjach oznaczonych jako „sv”). Urządzenia obsługują opcjonalny przetwornik GT24, a także klasyczną echosondę Garmin CHIRP. Nowy radar pozwala uzyskać obraz w jakości HD. Nowością jest także obsługa przetwornika Panoptix Live Scope, który pozwala obserwować obraz wokół łodzi. Przetwornik, który znajdziemy w zestawie, to GT56. Obsługuje on wszystkie trzy widoki sonaru i daje osiągi lepsze o nawet 20% bez względu na głębokość.

Echosondy Garmin z tej serii obsługują rozbudowane mapy zbiorników wodnych Garmin Bluechart g3,a także aplikację Active Captain, pozwalającą na sterowanie łodzią z poziomu aplikacji.

Garmin Echomap współpracuje z siecią NMEA 2000. Dzięki temu połączeniu możesz za pomocą interface’u sterować autopilotem, prognozą pogody czy systemem audio.

Wędkuj na poważnie

Sonda Garmin Echomap UHD występuje w 4 rozmiarach wyświetlacza – od 4 do 9 cali. Do wyboru dostajemy trzy typy zestawu echosond:

  • ClearVu wraz z tradycyjnym sonarem CHIRP,
  • UHD ClearVu z radarem CHIRP,
  • połączenie ClearVu, CHIRP oraz SideVu.

Dzięki obsłudze map morskich i zdalnemu sterowaniu łodzią szybko dotrzesz dokładnie tam, gdzie chcesz.

Z kolei sonda ECHOMAP Ultra została wyposażona w jeszcze większy wyświetlacz o przekątnej 10 lub 12’’. Świetnie sprawdzi się nie tylko jako asystent podczas połowu ryb, ale także niewielki ploter nawigacyjny.

Nawiguj bezpiecznie – Garmin GPSMAP

Seria GPSMAP to najbardziej rozbudowane urządzenie w ofercie amerykańskiego producenta. Pełni rolę nawigatora oraz echosond wędkarskiej w jednym. Zostało wyposażone w mapy zbiorników wodnych całego świata. Występuje w 6 rozmiarach, od 10 do nawet 24’’. Można (choć nie ma takiej konieczności) wyposażyć je w zestaw sonarów – CHIRP, ClearVu i SideVu, a opcjonalnie także Panoptix Livescope.

Seria GPSMAP jest przeznaczona do dalekomorskiej żeglugi. Świadczy o tym interface NMEA 2000, dostęp do SailAssist, Garmin Marine Network, a także interface komunikacji bezprzewodowej ANT i Wi-Fi. Tak rozbudowane systemy pozwalają na stworzenie spersonalizowanego obrazu, z którym będzie nam łatwiej nawigować. Otrzymujemy dostęp do tak dokładnych informacji, jak linie kierunku i kursu czy kąt wiatru rzeczywistego i pozornego oraz wiele innych. Wszystkie wykresy i pola można dopasować do swoich potrzeb.

Część zapowiadanych produktów Garmin już trafiła do sprzedaży. Inne mają dołączyć do oferty w 2021 roku. Producent po raz kolejny odświeża całą kolekcję – od prostych echosond dla wędkarzy śródlądowych po zaawansowane plotery dla żeglarzy. Jak zwykle każdy produkt występuje w kilku wersjach, które różnią się pomiędzy sobą obsługiwanymi przetwornikami, zestawem sonarów oraz rozmiarem wyświetlacza.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.