Jakie echosondy Garmin wybrać na sezon 2021?

Jeszcze w ubiegłym roku, amerykański koncern Gamin zapowiedział wprowadzenie na rynek kolejny modeli bezprzewodowych echosond dla wędkarzy, które mają stopniowo zastępować aktualne modele. Lider w dziedzinie mobilnej nawigacji zaprezentował trzy uaktualnione grupy produktów – Striker Vivid, Echomap UHD i UHD Ultra oraz GPSMAP. Jakich rozwiązań możemy po nich oczekiwać?

Garmin Striker Vivid

Seria Striker to jednak z najbardziej rozpoznawalnych linii radarów wędkarskich, uznanych ze względu na bardzo korzystną relację ceny do jakości produktu. Nowe modele Strikera Vivid otrzymały moduł GPS oraz oprogramowanie Quickdraw Contours, pozwalające na rysowanie izobat i wyznaczanie kształtu zbiornika w czasie rzeczywistym. Największe echosondy, wyposażone w ekran o przekątnej 7 i 9 cali zyskały także moduł Wi-Fi, pozwalający na łatwiejszą aktualizację map i danych.

Modele Vivid to przede wszystkim nowe zestawy palet kolorystycznych, które ułatwiają dostrzeżenie kontrastujących z dnem obiektów oraz sprawiają, że korzystanie z sonarów ClearVu i SideVu staje się łatwiejsze. Nowa generacja obsługuje także potrójny widok z różnych przekaźników na jednym ekranie, więc nawet na pięciocalowym Strikerze Vivid CV obejrzymy dno na trzech płaszczyznach jednocześnie.

Sprzęt sprzedawany jest w pięciu wersjach. Trzy mniejsze radary posiadają ekrany odpowiednio 4,3 cala, 5 cali oraz 7 cali i są sprzedawane w komplecie z przetwornikiem GT20, obsługującym funkcję ClearVu w paśmie 77/200 kHz z montażem na pawęży lub przez kadłub. Rozpoznamy je po adnotacji „cv” w nazwie modelu. Największe sonary o przekątnej 7 i 9 cali obsługują przetwornik GT52 pracujący w paśmie 455/800 kHz w trybie SideVu. Rozpoznamy je po oznaczeniu „sv” w nazwie modelu.

Garmin Ultramap HD oraz UHD

Nowe modele Echomap, podobnie jak nowa generacja Strikerów, również otrzymała kolorowy rzut widoku z sonaru, ułatwiający rozróżnienie obiektów znajdujących się pod lustrem wody. Dodatkowe barwy możemy także pobrać bezpośrednio ze strony producenta, wraz z updatem oprogramowania urządzenia.

Największą nowością w stosunku do sonarów Ultramap jest zmiana przetwornika. O ile poprzednia generacja działała w oparciu o GT54UHD. Obecnie jest to GT56UHD. Przetwornik obsługuje częstotliwości 455 kHz, 800 kHz oraz 1000 kHz i pozwala uzyskać wiązkę sonarów ClearVu i SideVu o 20% mocniejszą. Ten przetwornik trafił do wszystkich modeli obsługujących podgląd SideVu – urządzenia oznaczone, jako UHD 72sv, UHD 92sv, Ultra 102sv oraz Ultra 122sv. Z kolei urządzenia oznaczone kodami 62cv i 72cv dostały przetwornik bez widoku bocznego.

Czym różni się seria Garmin Striker od Garmin Ultramap?

Popularne echosondy Garmin z serii Ultramap przeznaczone są przede wszystkim dla żeglarzy pływających po szerokich wodach. Ultramap to dostęp do map nawigacyjnych Garmin BlueChart. To profesjonalne karty nawigacyjne zbiorników wodnych. W Polsce najpopularniejsze są mapy Bałtyku, choć jeżeli chcemy, zawsze możemy zakupić od razu mapę wszystkich zbiorników na Ziemi, choć jest to dosyć drogie rozwiązanie.

Kolejna różnica w stosunku do serii Striker to obsługa przetworników wielowiązkowych Panoptix, które zapewniają wyraźny obraz i lepszą rozdzielczość, a także możliwość analizowania dwóch trybów obrazowania równolegle za pomocą jednego czujnika.

Ostatnia różnica dotyczy obsługi przez urządzenia Ultramap standardu NMEA 2000. Jest to specjalny protokół sieci elektronicznych, obejmujący głównie morskie urządzenia nawigacyjne.

Garmin GPSMAP

Seria GPSMAP to najbardziej rozbudowane urządzenia do nawigacji morskiej produkowane przez firmę Garmin. Występują z wersji z sonarami oraz bez. Do tej pierwszej kategorii zaliczymy modele 723xsv, 923xsv, 1223xsv, do których można dokupić przetwornik według potrzeb (także w wersji UHD). Po co w takim razie Garmin sprzedaje urządzenia GPSMAP bez sonaru? W tym przypadku komputery są wykorzystywane, jako plotery nawigacyjne do bezpiecznego kierowania łodzią.

Co odróżnia serię GPSMAP od urządzeń UHD? Przede wszystkim możliwość sparowania plotera z aplikacją zainstalowaną w tablecie lub smartfonie, obsługa gniazd kart SD, gdzie możemy przechowywać dane obszarów morskich, możliwości podłączenia radaru Garmin Fantom oraz Garmin GMR. Urządzenia GPSMAP obsługują również złącze koncentryczne BNC oraz złącze HDMI, pozwalające przełączyć obraz z sondy na większy, bardziej komfortowy ekran.

Nowe produkty marki Garmin mają trafić do sprzedaży w pierwszym kwartale 2021 roku. Znajdziemy wśród nich zarówno echosondy wędkarskie Garmin, sondy Ultramap dla żeglarzy śródlądowych, jak i serię dla podróżników Garmin GPSMAP. Poszczególne produkty występują w kilku wersjach, różniących się od siebie głównie rozmiarem wyświetlacza, a co za tym idzie, wygodą użytkowania oraz kompatybilnością z określonymi typami przetworników.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autorzy