Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Akcesoria sumowe – najlepsze akcesoria na suma

Jaki sprzęt jest potrzebny do łowienia suma?

Sum jest największą słodkowodną rybą w Polsce – dlatego też jeśli chcesz go złowić, musisz odpowiednio się przygotować! Dowiedz się, jakie akcesoria sumowe musisz mieć, by przygotować się do łowienia tej wielkiej ryby.

Podstawą udanego połowu suma jest dobrze dobrany sprzęt – w końcu to największa słodkowodna ryba Europy, która może ważyć nawet 130 kg! Z tego względu musisz zwrócić szczególną uwagę na właściwy dobór podstawowego sprzętu – wędki, kołowrotka oraz plecionki. Przybliżamy ich kluczowe właściwości:

  • wędka sumowa – musi być przede wszystkim wytrzymała – z tego względu odradza się wędki teleskopowe, które mogą nie poradzić sobie z dużymi przeciążeniami; lepszym wyborem są kije dwu- lub trzyczęściowe, a nawet jednoczęściowe w przypadku metod wertykalnych;
  • kołowrotek – musi być trwały i mocny oraz bardzo duży (co najmniej rozmiar 6000); powinien też cechować się dużą pojemnością szpuli,
  • plecionka – polecana jest zamiast żyłki ze względu na mniejszą podatność na przecierania; powinna mieć grubość co najmniej 0,4 mm.

Uzupełnieniem takiego zestawu powinny być odpowiednio dobrane do techniki łowienia akcesoria sumowe.

Akcesoria sumowe – to przyda Ci się podczas połowu

Poza podstawowym ekwipunkiem wędkarskim wybierając się na suma warto mieć przy sobie również kilka przydatnych akcesoriów. To, w co warto się zaopatrzyć zależy od wybranego sposobu łowienia oraz rodzaju przynęty. Szczególnie godne uwagi akcesoria, przydatne podczas połowu sumów, to:

  • zrywki – wykorzystywane w popularnej metodzie na zrywkę,
  • stopery o różnej średnicy,
  • krętliki na sumy,
  • grzechotki sumowe, idealne do łowienia dużych sumów na dużych dystansach,
  • rurki ochronne, tuleje, obręcze usztywniające do przyponów.

Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk poszczególnych akcesoriów – to często produkty jednorazowe bądź ulegające szybkiemu zużyciu z powodu dużego ciężaru łowionych sumów.

Polecane akcesoria na suma

Wybierając akcesoria sumowe warto stawiać na sprawdzone marki – nie chcesz przecież, by produkt zawiódł Cię w najmniej odpowiednim momencie, a sum uciekł! Na jakich producentów warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim polecane są akcesoria znanych, cenionych przez wędkarzy z całego świata marek – takich jak m.in. Black Cat i Madcat. Warto również zwrócić uwagę na produkty Mikado Total Fishing.

Wybierając akcesoria na suma należy zwracać uwagę przede wszystkim na ich wytrzymałość i jakość – jeśli chcesz łapać te naprawdę wielkie ryby, nie oszczędzaj na wybieranych produktach!

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.