Spinningowy oldschool

Spinningowy oldschool

Pudełko współczesnego spinningisty wypchane jest głównie gumami i woblerami. Pogoń za wędkarską modą nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Warto jednak zrozumieć, czym kierowali się nasi ojcowie i dziadkowie łowiąc piękne ryby na żelastwo. Dzisiaj na warsztat weźmiemy obrotówki.

Dlaczego obrotówka?

Producenci przynęt wędkarskich prześcigają się w tworzeniu jak najbardziej realistycznych imitacji pokarmu drapieżników. W porównaniu z nimi, obrotówki nie wyglądają zbyt imponująco – mogą mieć co prawda paletkę naśladującą rybią łuskę czy segmentowany korpus, ale nie robi to dzisiaj większego wrażenia. Podobnie jest z pracą, która nie przypomina raczej płynącej rybki. Błystki mają jednak wyjątkową cechę, wytwarzają sporą falę hydroakustyczną, która w określonych warunkach może okazać się kilerem. Najlepszym okresem dla przynęt o silnych bodźcach, będzie czas, gdy woda się już trochę ociepli, a ryby będą bardziej aktywne. Taka mała, silnie pracująca przynęta będzie nie tylko skuteczna podczas łowienia agresywnie żerujących ryb, ale może być też wisienką na torcie nawet dla dużych, najedzonych drapieżników.

Paletki i ich kolory

Pierwszym aspektem, na który zwrócimy uwagę wybierając obrotówkę, będzie jej paletka. Im szersza, tym większy opór będzie stawiać podczas prowadzenia i mocniejszą falę hydroakustyczną będzie wytwarzać. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie, jeżeli wędkujemy w łowisku o większym uciągu. Łowiąc w rzekach pod prąd lepsze będą wirówki z węższym skrzydełkiem typu long. Modele w tym kształcie stosuję także podczas łowienia w wodach stojących orazo niewielkim uciągu. Jednak najczęściej sięgam po błystki z szerszymi paletkami typu comet i aglia. Najpopularniejszymi kolorami paletek są te miedziane, srebrne lub złote, okraszone często kolorowymi kropkami.

Ciąg dalszy artykułu autorstwa Bartłomieja Tułodzieckiego stronie 42 WŚ 5/2019.

Zachęcamy również do prenumeraty Wędkarskiego Świata - szczegóły tutaj.

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Kalosze