Sandacze z betonów

Sandacze z betonów

„Wrzesień to dla mnie najważniejszy miesiąc w wędkarskim kalendarzu. Wraz ze spadkiem temperatury wody w rzece duże sandacze stają się aktywne. W tym czasie warciańskie „betony” obdarzają mnie największymi rybami. Brań można się spodziewać przez całą dobę, pod warunkiem jednak, że ustawimy się w dobrym miejscu i w odpowiedni sposób podamy łowną przynętę.

Dla kogoś, kto pierwszy raz zawita na poznański odcinek Warty, szybkie odnalezienie sandaczowej miejscówki może okazać się sporym problemem. Kilkukilometrowy odcinek rzeki bez ostróg na pierwszy rzut oka wydaje się monotonny i mało interesujący. Jest na to sposób. (…)

Łowiąc w takim miejscu, ustawiam się zawsze przy wylocie kanałku i posyłam przynętę na szczyt przykosy. Zaczynam od najlżejszych przynęt. W tych miejscach uciąg jest słaby, więc sprawdza się 3-calowe kopyto na główce 8–12 g. Brania bardzo często następują w pierwszym opadzie, dlatego musimy wykazać się niesamowitym refleksem. (…)

Do łowienia z opadu używam kija o długości 2,75 i c.w. 5–21, o akcji ex.fast, i kołowrotka w rozmiarze 3000. Na kołowrotku nawinięta plecionka 0,14. Istnieje utarta opinia, że zwiększona średnica plecionki spowalnia opad i zwiększa liczbę brań sandaczy. Na prostym rzecznym odcinku to się nie sprawdza. Napierający na grubą linkę nurt spycha nasz wabik szybciej w stronę brzegu, skracając czas przebywania przynęty w obszarze brań. Sprzęt na betony to nie tylko wędka i kołowrotek. Każdy, kto choć raz wybierze się tu na łowienie w trampkach lub innych butach z cienką podeszwą, może szybko zrezygnować z ponownego odwiedzenia tego odcinka. Chodzenie po skośnych płytach osadzonych na brzegu, kamieniach oraz wystających faszynach szybko przyprawi nas o ból stóp i zniechęci do łowienia. Dlatego dla mnie tak samo ważne jest odpowiednie obuwie. Wysokie trekkingowe buty z grubą antypoślizgową podeszwą, dobrze trzymające nogę w kostce, zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo w trakcie łowienia.”

Gdzie szukać sandaczy na miejskich odcinkach rzek i jak je skutecznie łowić podpowiada Maurycy Tomkowiak. Szczegóły znajdziecie w artykule „Sandacze z betonów” w „Wędkarskim Świecie” 9/2018 na stronie 20.

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Dargon