Robert Taszarek o woblerach RAPALA

Robert Taszarek o woblerach RAPALA

W 2016 firma RAPALA obchodzi 80lecie istnienia. W 1936 roku fiński rybak, Lauri Rapala zrobił z drewna balsa pierwszą przynętę  imitującą uciekającą rybkę. Od tamtej pory łowienie na woblery opanowało świat wędkarstwa i wszystkie firmy produkujące sztuczne przynęty podążają w kierunku wyznaczonym 80 lat temu przez Rapalę.

SHADOW  RAP

Jeżeli lubisz łowić ryby drapieżne w płytkich miejscach pośród zakamarków podwodnych przeszkód to ten wobler jest właściwym wyborem. Wrzecionowaty kształt i niewielki , krótki ster umocowany pod kątem 45 stopni czynią tego woblera właściwym do łowienia wśród pływających roślin, pośród powalonych gałęzi drzew, a także na granicy płytkich, piaszczystych mielizn w pobliżu gwałtownych uskoków dna w kierunku głębokiej wody. Ruch tego woblera jest bardzo charakterystyczny i do złudzenia przypomina trafioną rybkę szukającą schronienia w płytkich zakamarkach łowiska.

Wobler bardzo dynamicznie a zarazem delikatnie pracuje na boki błyskając swoją holograficzną stroną do połowy wykończoną imitacją łuski a od połowy w dół są widoczne w półprzeźroczystej łusce metalowe kulki, które dociążają przynętę i jednocześnie podczas pracy woblera ocierają się wzajemnie wydają intrygujące dźwięki. Każdy detal tego woblera jest przemyślany i najwyższej jakości – uzbrojony w kotwice VMC oraz mocne kółeczka łącznikowe. Całość przynęty jest tak wyważona, że w momencie jej zatrzymania w wodzie zachowuje neutralność tonięcia która przechodzi w powolne toniecie – tzw. Slow Sinking. Ta cecha świetnie pomaga nam wędkować właśnie w płytkich miejscach bez obawy szybkiego jej utonięcia  w podwodnych przeszkodach.

Dedykowana jest do łowienia dużych ,samotnych okoni przebywających w gęstwinie roślin podwodnych, szczupaków czyhających w ukryciu, sandaczy wychodzących z głębin na wieczorne żerowanie za drobnicą w pobliżu brzegu oraz boleni polujących na swoje ofiary w powierzchniowych warstwach wody.

Więcej informacji TU! 

 

SHADOW RAP  SHAD DEEP

Szukanie drapieżników w głębszych miejscach, wzdłuż głębokich uskoków, przy gwałtownych spadkach dna wymaga przynęty, która szybko zanurkuje i znajdzie się w rewirze polowań ryb drapieżnych. Aby osiągnąć taki cel firma Rapala przygotowała na 2017 rok nowy wobler o nazwie Shadow Rap Shad Deep. Właśnie ten wobler pozwoli nam obławiać miejsca na granicy płytkiej i głębokiej wody ale również świetnie się nada do myszkowania w odmętach głębokich miejscówek. Konstrukcja tej przynęty pozwala na bardzo szybkie sprowadzenie jej na głębszą wodę dzięki poziomo umiejscowionemu sterowi o wydłużonym kształcie. Wyporność tej przynęty została tak dobrana, że sam wobler ledwo pływa na powierzchni wody, ale przy minimalnym pociągnięciu swobodnie zanurza się pod wodę. I kolejna jego zaleta to, gdy przestaniemy zwijać linkę, on bardzo powoli wypływa w pozycji poziomej ku górze. To duży plus tego  woblera, bo jak wiemy ryby nie tylko atakują przynętę na opadzie, ale również przy podbijaniu jej do góry. wygląd i konstrukcja woblera Shadow Rap Shad Deep zachowuje wszystkie wysokie cechy charakterystyczne dla woblerów Rapala – duża staranność wykonania korpusu, holograficzne wykończenie powłoki woblera w transparentnych kolorach, zbrojenie w pewne i mocne kółka łącznikowe, na których zawieszone są dwie kotwice VMC oraz przyciągające uwagę drapieżnika holograficzne oczy. Wyważenie przynęty to pięć stalowych kulek, które grzechocząc dodatkowo spełniają role wabiącą.

Jego agresywna akcja dedykowana jest do  łowienia ryb łososiowatych, szczupaków, okoni, sandaczy. A ponieważ na rybach nie można wszystkiego przewidzieć – mogą go atakować także inne drapieżniki. 

Więcej informacji TU! 

Zapraszamy na film:

 

X-RAP SUBWALK

Duży, dość ciężki wobler bo ważący prawie 60 gramów to świetne narzędzie do zwabienia dużego szczupaka. A takim właśnie jest Rapala X-Rap SubWalk. Tak naprawdę jest to JERK czyli bezsterowiec o wrzecionowatym kształcie, ale z bardzo charakterystyczną dwustronnie boczną płetewką tuż przy nasadzie ogona. Ten jerk jest dedykowany do łowienia techniką krótkiego, ale zdecydowanego podciągania go wędziskiem - koniecznie co najmniej sekundową przerwą w zwijaniu linki. Zasada prowadzenia takich przynęt jest następująca- im większa przynęta tym wolniejsze i majestatyczne powinno być jej podciąganie.

Tylne płetewki spełniają w tej technice bardzo pożyteczną rolę ponieważ utrzymują jerka w pozycji poziomej – również w momencie jego wolnego tonięcia - łagodząc szybki opad. Jak przystało na tak dużą przynętę – wszystko w niej jest solidnie wykonane. Powłoka holograficzna z wewnętrznym wzorem imitującym skrzela, płetwy i łuski,  bardzo mocne kółka łącznikowe, kotwice firmy VMC odporne na rozginanie, charakterystyczne dla serii X-Rap : chwost na tylnej kotwicy i duże trójwymiarowe  holograficzne oko oraz słyszalna praca wewnętrznych kulek wydających charakterystyczne dźwięki.

Specyficzny  ruch tej przynęty w wodzie działa jak magnes na szczupaki. I mimo iż przynęta ma 15 cm długości, to bardzo często atakują ją zawzięcie osobniki już od kilograma wzwyż. Jest to nieodparty efekt ataku na osłabioną, dużą ofiarę znajdującą się w zasięgu drapieżnika. Trzeba także pamiętać, aby dobrać do łowienia tą 60-cio gramową przynętą odpowiednio mocne wędzisko o sztywnej akcji po to abyśmy w sposób swobodny mogli uzyskać właściwy , prowokujący ruch tej przynęty. Bo w dużej mierze to my decydujemy o tym jak zaprezentujemy X-Rapa w wodzie.

Nie bójmy się eksperymentować z dużymi przynętami Rapali, bo efekty mogą być zaskakujące!

Więcej informacji TU! 

 

Robert Taszarek 

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Decathlon