Przygoda z grubym lodem

Przygoda z grubym lodem

„Zimą 2018 r. spędziłem miesiąc na łowieniu ryb metodą podlodową 4000 km od Polski – w kazachstańskiej Karagandzie. Zima tam sroga, a grubość lodu nierzadko przekracza metr. Podczas mojego pobytu sięgała 120 cm. Choć u nas rzadko spotkamy się z tak trudnymi warunkami, myślę, że niektóre skuteczne tam patenty sprawdzą się również na naszym lodzie. (…)

Podstawą dobrego ubioru na takie warunki jest dobry kombinezon oddychający, wysokiej jakości bielizna termiczna i kilka warstw prawdziwego polaru. Używałem dwóch kombinezonów Graffa. Podczas sportowego łowienia (czyli z kolan, często biegając i zmieniając stanowiska), przy temperaturze powietrza dochodzącej do –20 stopni, korzystałem z zielonego kombinezonu o nazwie Float Guard, gdy zaś było zimniej lub wiał zimny wiatr, lepszy był szary kombinezon Warm Guard wytrzymujący do –50 stopni. Dodam, że szary kombinezon tak dobrze trzymał ciepło, iż zakładałem pod spód tylko bieliznę termoaktywną, bez żadnych ocieplaczy. (…)

Kolejnym doświadczeniem, które zdobyłem, jest możliwość wywiercenia otworu za pomocą wkrętarki elektrycznej zasilanej akumulatorami. Wywiercenie otworu zajmowało mi około 25 sekund, natomiast jest to niedozwolone podczas zawodów wędkarskich. Na jednym 18-voltowym akumulatorze o pojemności 4 Ah możemy wywiercić około 16 otworów w metrowej pokrywie lodu. W miejsce rękojeści montuje się specjalny adapter pozwalający na użycie w/w wkrętarki. (…)

Istotnym utrudnieniem było to, że otwór o średnicy 13 cm po godzinie zmniejszał się do 10 cm. Podpatrzyliśmy u miejscowych wędkarzy, że wszyscy mieli przy pasach lub swoich mandżurkach solidne noże, którymi co jakiś czas podcinali brzegi przerębla, by nie zmniejszała się jego średnica, i wygładzali nimi krawędzie, aby zminimalizować ryzyko przetarcia żyłki podczas holu łowionych ryb. Ten patent przetestowaliśmy i bardzo dobrze nam się sprawdził.”

Więcej porad Andrzeja Zielińskiego dotyczących połowów podlodowych w trudnych warunkach znajdziecie w artykule „Przygoda z grubym lodem”, w „Wędkarskim Świecie” 1/2019 na stronie 12.

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Kalosze