Porady tygodnia

W każdy wtorek znajdziecie tu „Poradę Tygodnia” czyli małe triki  stosowane przez naszych autorów, aby chwile z wędką były jeszcze przyjemniejsze i skuteczniejsze. 

Sortuj od:
Wysoki stan wody?

Gdy długo utrzymuje się wysoki stan wody w rzekach, warto ryb poszukać w bocznych odnogach gdzie latem woda ledwo się sączy. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-30
Belona

W połowie belony najskuteczniejsze jest połączenie trollingu ze spinningiem. Łowimy w ten sposób, że spinningując wachlarzem obławiamy wodę dookoła wolno płynącej łodzi.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-23
Czerwony ogon

W czerwcu szczupaki lubią kolorowe przynęty. Sprawdzają się zwłaszcza różne odcienie zieleni z czerwonym ogonem.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-16
Łowisko szczupakowe

Górki podwodne to znakomite łowiska szczupaków. Jednak na dużych jeziorach górki ożywają dość późno. W maju i czerwcu na łowiska wybierać należy te, które pierwsze porastają roślinnością podwodną.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-09
Letni sandacz

Czerwiec to dobry czas na letniego sandacza. Duże pojedyncze osobniki podchodzą tuż po zachodzie słońca w okolice wlewów na przerwanych ostrogach pod kamienne opaski lub w warkocze ostróg. Ich żerowanie jest intensywne i widowiskowe, ale krótkie. Precyzyjnie podany uklejokształtny woblerek zwykle przynosi branie.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-02
Wiosenne bolenie

Na przełomie maja i czerwca bolenie są już na przykosach i żerują bardzo intensywnie. Najłatwiej skusimy je szybko sprowadzanym z kosy na głęboką wodę ciężkim bezsterowym woblerem lub mocno obciążonym ripperem.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-05-26
Płytkie łowiska

Maj warto wykorzystać na spenetrowanie najpłytszych łowisk – stawów, niewielkich jeziorek i starorzeczy. Szczupaki żerują w nich intensywnie, a zwykle już w czerwcu wody te zarastają tak bardzo, że trudno będzie w nich łowić.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-05-19
Odległościówka

Aby celnie łowić na odległościówkę trzymam się kilku zasad: przygotowuję jednakowej wielkości kule z jednorodnej mieszanki. Procę zawsze trzymam w tym samym kierunku i pod tym samym kątem, gumę naciągam na tę samą odległość, nie śpieszę się podczas nęcenia.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2015-05-12
Czerwone robaki

Gdy rzeka przybiera bardzo skuteczną przynętą są czerwone robaki. Czerwonego robaka nie nawlekam na haczyk tylko zahaczam za sam koniec. Wtedy wygląda najbardziej naturalnie.

 

Autor: Adam Niemiec dodano: 2015-05-05
Dżokers

Dżokersa podaję w glinie lub w ziemi. Nie lubię dodawać dżokersa do zanęty.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2015-04-28
Na spławik

Przed łowieniem na spławik zawsze dokładnie badam ukształtowanie dna i głębokość łowiska. Na tej podstawie decyduję gdzie i jak będę nęcił.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2015-04-21
Leszcze

Zazwyczaj gdy poluję na leszcze przynętę kładę na dnie.  W upalne dni warto poszukać ryb w toni.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2015-04-14
Decathlon