Porady tygodnia

W każdy wtorek znajdziecie tu „Poradę Tygodnia” czyli małe triki  stosowane przez naszych autorów, aby chwile z wędką były jeszcze przyjemniejsze i skuteczniejsze. 

Sortuj od:
Wysoki stan wody?

Gdy długo utrzymuje się wysoki stan wody w rzekach, warto ryb poszukać w bocznych odnogach gdzie latem woda ledwo się sączy. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-30
Belona

W połowie belony najskuteczniejsze jest połączenie trollingu ze spinningiem. Łowimy w ten sposób, że spinningując wachlarzem obławiamy wodę dookoła wolno płynącej łodzi.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-23
Czerwony ogon

W czerwcu szczupaki lubią kolorowe przynęty. Sprawdzają się zwłaszcza różne odcienie zieleni z czerwonym ogonem.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-16
Łowisko szczupakowe

Górki podwodne to znakomite łowiska szczupaków. Jednak na dużych jeziorach górki ożywają dość późno. W maju i czerwcu na łowiska wybierać należy te, które pierwsze porastają roślinnością podwodną.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-09
Letni sandacz

Czerwiec to dobry czas na letniego sandacza. Duże pojedyncze osobniki podchodzą tuż po zachodzie słońca w okolice wlewów na przerwanych ostrogach pod kamienne opaski lub w warkocze ostróg. Ich żerowanie jest intensywne i widowiskowe, ale krótkie. Precyzyjnie podany uklejokształtny woblerek zwykle przynosi branie.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-06-02
Wiosenne bolenie

Na przełomie maja i czerwca bolenie są już na przykosach i żerują bardzo intensywnie. Najłatwiej skusimy je szybko sprowadzanym z kosy na głęboką wodę ciężkim bezsterowym woblerem lub mocno obciążonym ripperem.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-05-26
Płytkie łowiska

Maj warto wykorzystać na spenetrowanie najpłytszych łowisk – stawów, niewielkich jeziorek i starorzeczy. Szczupaki żerują w nich intensywnie, a zwykle już w czerwcu wody te zarastają tak bardzo, że trudno będzie w nich łowić.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-05-19
Jazie na wiosnę

Gdy wiosenne woda w rzece zaczyna pulsować przy brzegach podmywając wikliny i darniowe burtki, to znaczy, że nadszedł dobry czas na jazie. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-04-07
Jak dbam o sprzęt?

Morska woda szybko niszczy sprzęt pozostawiony w pudełkach. Zwracać trzeba uwagę zwłaszcza na  groty kotwic gdyż tam rdza sięga najwcześniej sprawiając, że kotwica nadaje się tylko do wyrzucenia. Lekarstwem na rdzewienie sprzętu jest przepłukanie go po łowieniu słodka wodą. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-03-31
Rzeczne srebrniaki

Marzec to dobry czas na rzeczne srebrniaki. Praktyka wędkarska pokazuje, że najwięcej srebrniaków w rzekach łowi się w godzinach 11 – 14.

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-03-24
Kiedy na trocie?

Najlepsza pogoda na morskie trollingowe trocie to wiatr i słonce, a najgorsza to flauta przy zachmurzonych niebie. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2015-03-17
Kalosze