Polowanie na jesiotry

Polowanie na jesiotry

Nic tak nie rozpala wędkarskich emocji, jak duża waleczna rybana końcu zestawu. Właściciele komercyjnych łowisk, pragnący uatrakcyjnić swoją ofertę, wprowadzają do swoich wód jesiotry.

Te piękne, charakterystyczne ryby znakomicie wypełniają lukę między karpiamii amurami, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. W zasadzie ciężko powiedzieć, kiedy te długonose odkurzacze nie żerują. Hol jesiotra na zestawie feederowym jest niezapomnianym przeżyciem, pełnym długich odjazdów, wyskoków czy betonowych murowań do dna. Z łezką w oku możemy wspominać czasy, kiedy jesiotr bałtycki, często przekraczający masę 100 kg, wpływał wiosną na okres tarła do górnego biegu rzek Wisły czy Odry. Od 1996 roku prowadzone są prace zmierzające do restytucji jesiotra w polskich wodach i może za kilka bądź kilkanaście lat będziemy mogli cieszyć się z pięknych, dzikich jesiotrów. Na chwilę obecną pozostaje namzadowolić się walką z tą piękną i silną rybą wyłącznie na łowiskach komercyjnych.

Wybór miejsca

Kluczową umiejętnością każdego wędkarza powinna być znajomość zachowania się poszczególnych gatunków ryb i zdolność ich lokalizacji. Ta wiedza w istotny sposób przekłada się na nasze wędkarskie sukcesy bądź porażki. Niezależnie od tego czy będą to łowiska komercyjne, czy wody dzikie. Jak sięgniecie po majowy numer Wędkarskiego Świata, będziecie mogli przypomnieć sobie artykuł o taktyce i wyborze miejsc na łowiskach komercyjnych. Jesiotry również wpisują się w ten schemat i zachowują siępodobnie do karpi. Wszelkie zagłębienia, roślinność, drzewa, głębsze lub płytsze miejsca, ujścia bądź dopływy wody, powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę.

Ciąg dalszy artykułu autorstwa Bartłomieja Biby na stronie 18 WŚ 7/2019.

Zachęcamy również do prenumeraty Wędkarskiego Świata - szczegóły tutaj.

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Kalosze