Pokorna bezczelność

Pokorna bezczelność

"Sum nie jest rybą dla każdego. Jeśli ktoś powie, że wystarczy mocna wędka, to powiem, że nie wystarczy. Nie wystarczy ani wędka, ani kołowrotek, ani kwoków dziesięć… Jeśli chcesz zacząć łowić sumy, musisz być bezczelnie pokorny. Niemal codziennie meldować się nad wodą z wielką wiarą, że to, co robisz, to, co podpatrzyłeś u innych, bardziej doświadczonych – ma sens.

Pierwszego brania suma doczekałem się dość szybko, za trzecim podejściem. Z woblera zostały druty i trochę balsowego drewienka. Ale ten krótki, dziesięciosekundowy kontakt ze świadomie wytropioną wąsatą rybą musiał mi starczyć na kolejne 24 wyjazdy zakończone porażką. I chyba tylko pokorna bezczelność kazała mi uwierzyć, że za 25 razem powalczę znowu na serio o wędkarski honor. Cieszyłem się jak dziecko, choć przeciwnik miał niewiele ponad metr. Był to ciężko wypracowany metr.

Aby wytropić sumy, trzeba trochę się sponiewierać. Wejść w ich środowisko, zajrzeć pod powierzchnię, umoczyć spodnie czy koszulę, a przy okazji przerzucić w butach kilkaset kilogramów wiślanego piachu, okopcić się ogniskowym dymem z przemokniętej wierzby, wypić z przyjacielem kubek kawy z miodem, by za kilka godzin zziębnąć na kość sierpniową nocą i dostać lanie z chmur. Jeśli chcesz łowić te ryby, musisz przez to wszystko przejść. Być może są i inne scenariusze, z pięknie wyklejonym aluminiakiem, sześćdziesiątka na rufie, kompletem wędek na każdy rodzaj wody; człowiek wyspany, wypoczęty, w rękawiczkach, żeby się nie ubrudzić, broń Boże skaleczyć… Nie o to mi chodzi. Piszę do przysłowiowego chłopaka z Bronxu, który marzy o zagraniu w NBA, któremu nikt nic na tacy nie podał.  Sum cierpliwie poczeka na Ciebie. Nawet nie myśl zdezerterować, gdy coś takiego Ci się zamarzyło…

Nie odważyłem się wypłynąć na Wisłę belly boatem. Tu zdrowy rozsądek i pokora zwyciężyły z bezczelnością. Inwestując w niewielki pontonik z motorkiem, tak naprawdę zainwestowałem w odrobinę wolności i swobody. ..."

Cały artykuł, który przygotował Krzysztof Kamieński znajdziecie na stronie 49 WŚ 10/2018. 

Komentarze (0)

Zaloguj się tutaj, aby dodać komentarz
« Wróc do listy
Dargon